|2023-11-21|
Geodezja, Teledetekcja
Programy dotyczące prac geodezyjnych wpisane do wykazu prac Rady Ministrów
Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisane zostały projekty uchwał Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programów wieloletnich dotyczących: modernizacji podstawowych osnów oraz systemu ASG-EUPOS, a także aktualizacji baz danych fotogrametrycznych.
Programy zostały przygotowane przez Głównego Geodetę Kraju na mocy art. 7a ust. 1 pkt 17 Prawa geodezyjnego i kartograficznego i przedłożone Radzie Ministrów za pośrednictwem ministra rozwoju i technologii.
Głównym celem programu „Modernizacji podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz systemu ASG-EUPOS” na lata 2024–2026 jest utrzymanie osnów w zgodności z wymaganymi dokładnościami wyznaczenia składowych charakteryzujących dany punkt, wykorzystanie najnowszych technik pomiarowych oraz dostosowanie osnów do międzynarodowych standardów wraz z zapewnieniem finansowania. W latach 2012–2020 przeprowadzono okresowy przegląd podstawowej osnowy geodezyjnej, na podstawie którego stwierdzono zniszczenie w terenie ok. 30% znaków geodezyjnych. Dodatkowo ruchy pionowe skorupy ziemskiej na terenie kraju powodują dezaktualizację wysokości punktów podstawowej osnowy geodezyjnej wysokościowej, wykraczającą poza błąd jej wyznaczenia od ostatniej kampanii pomiarowej. Opracowanie i realizacja programu w obszarze modernizacji i aktualizacji podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz systemu ASG EUPOS na lata 2024–2026 wynika z konieczności zapewnienia przedsiębiorcom oraz instytucjom publicznym odpowiedzialnym w szczególności za gospodarkę przestrzenną, bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie kryzysowe i środowisko, a także ośrodkom edukacyjnym i naukowym aktualnego i jednolitego systemu referencyjnych danych przestrzennych.
Głównym celem programu „Aktualizacja baz danych fotogrametrycznych” na lata 2024–2026 jest z kolei zapewnienie, wraz z finansowaniem, instytucjom publicznym odpowiedzialnym w szczególności za bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie kryzysowe, gospodarkę przestrzenną, środowisko, a także ośrodkom edukacyjnym i naukowym, przedsiębiorcom oraz obywatelom zestandaryzowanych, aktualnych, kompletnych i wysokiej jakości danych fotogrametrycznych. Dotychczas projekt takiego programu nie został przedłożony Radzie Ministrów. Należy podkreślić, że dane fotogrametryczne są danymi referencyjnymi dla innych rejestrów publicznych, stąd ich olbrzymie znaczenie w gospodarce państwa, obronności czy procesach inwestycyjnych i gospodarczych.
Planowany termin przyjęcia tych projektów to IV kwartał 2023 r.
Źródło: GUGiK
|