Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-11-21| Geodezja, Teledetekcja

Programy dotyczące prac geodezyjnych wpisane do wykazu prac Rady Ministrów

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisane zostały projekty uchwał Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programów wieloletnich dotyczących: modernizacji podstawowych osnów oraz systemu ASG-EUPOS, a także aktualizacji baz danych fotogrametrycznych.


Programy dotyczące prac geodezyjnych wpisane do wykazu prac Rady Ministrów

Programy zostały przygotowane przez Głównego Geodetę Kraju na mocy art. 7a ust. 1 pkt 17 Prawa geodezyjnego i kartograficznego i przedłożone Radzie Ministrów za pośrednictwem ministra rozwoju i technologii.

Głównym celem programu „Modernizacji podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz systemu ASG-EUPOS” na lata 2024–2026 jest utrzymanie osnów w zgodności z wymaganymi dokładnościami wyznaczenia składowych charakteryzujących dany punkt, wykorzystanie najnowszych technik pomiarowych oraz dostosowanie osnów do międzynarodowych standardów wraz z zapewnieniem finansowania.
W latach 2012–2020 przeprowadzono okresowy przegląd podstawowej osnowy geodezyjnej, na podstawie którego stwierdzono zniszczenie w terenie ok. 30% znaków geodezyjnych. Dodatkowo ruchy pionowe skorupy ziemskiej na terenie kraju powodują dezaktualizację wysokości punktów podstawowej osnowy geodezyjnej wysokościowej, wykraczającą poza błąd jej wyznaczenia od ostatniej kampanii pomiarowej.
Opracowanie i realizacja programu w obszarze modernizacji i aktualizacji podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz systemu ASG EUPOS na lata 2024–2026 wynika z konieczności zapewnienia przedsiębiorcom oraz instytucjom publicznym odpowiedzialnym w szczególności za gospodarkę przestrzenną, bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie kryzysowe i środowisko, a także ośrodkom edukacyjnym i naukowym aktualnego i jednolitego systemu referencyjnych danych przestrzennych.

Głównym celem programu „Aktualizacja baz danych fotogrametrycznych” na lata 2024–2026 jest z kolei zapewnienie, wraz z finansowaniem, instytucjom publicznym odpowiedzialnym w szczególności za bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie kryzysowe, gospodarkę przestrzenną, środowisko, a także ośrodkom edukacyjnym i naukowym, przedsiębiorcom oraz obywatelom zestandaryzowanych, aktualnych, kompletnych i wysokiej jakości danych fotogrametrycznych. Dotychczas projekt takiego programu nie został przedłożony Radzie Ministrów. Należy podkreślić, że dane fotogrametryczne są danymi referencyjnymi dla innych rejestrów publicznych, stąd ich olbrzymie znaczenie w gospodarce państwa, obronności czy procesach inwestycyjnych i gospodarczych.

Planowany termin przyjęcia tych projektów to IV kwartał 2023 r.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama