Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-20| Geodezja, Edukacja

Miernictwo i geozagrożenia od marca na AGH

Od marca 2024 r. na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH będzie można podjąć naukę na nowej specjalności studiów II stopnia na kierunku geodezja i kartografia – miernictwo i geozagrożenia. Zastąpi ona dotychczas oferowaną kandydatom specjalność geoinformacja i geodezja górnicza.


Miernictwo i geozagrożenia od marca na AGH

W ramach zmiany nazwy specjalności oraz modyfikacji zakresu nauczania wprowadzono nowe przedmioty:
• geodezyjna obsługa budownictwa podziemnego i specjalnego (semestr II),
• automatyzacja analiz przestrzennych (semestr I),
• geozagrożenia (semestr II),
• teledetekcyjny monitoring ruchów powierzchni (semestr II),
• geomonitoring (semestr III),
• bezzałogowe statki powietrzne w badaniach geoinżynieryjnych (semestr I).

Listę nowych przedmiotów uzupełniają przedmioty, które poza zmianą nazwy zostały w zakresie treści zmodyfikowane pod kątem zapotrzebowania gospodarki krajowej na określone zakresy usług pomiarowo-badawczych. W ramach tych przedmiotów omówione zostaną zarówno podstawy prawne związane z geozagrożeniami w Polsce wraz z najnowszymi wytycznymi w tym zakresie, jak i krajowe i światowe systemy geomonitoringu wraz z przykładami ich wykorzystania do analiz przestrzennych.

Absolwenci zyskają umiejętności i wiedzę (kompetencje poznawcze) niezbędne przy zarządzaniu pracami inwestycyjnymi w skorupie ziemskiej (eksploatacja kopalin podziemnych, odkrywkowych i otworowych oraz budownictwo tunelowe) poprzez prowadzenie pomiarów, sporządzanie map wyrobisk górniczych i powierzchni terenu oraz kompletowanie dokumentacji mierniczo-geologicznej (zakres miernictwa górniczego).
Ponadto działalność górnicza i jej negatywny wpływ na środowisko (niecki obniżeniowe, osuwiska) wymuszają prowadzenie monitoringu geodezyjnego zmian rzeźby terenu oraz ocenę stopnia zagrożenia na powierzchnię i obiekty zlokalizowane w granicach zasięgu zjawisk wywołanych działalnością górniczą (badanie związków przyczynowych dla ruchu powierzchni). Absolwenci będą przygotowani do badania i prognozowania deformacji górotworu i powierzchni w celu ochrony powierzchni przed zagrożeniami oraz oceny zagrożeń celem ograniczenia ryzyka użytkowników terenów objętych oddziaływaniem przemysłu, w tym także z wykorzystaniem sektora lotniczego – bezzałogowych statków powietrznych UAV, oraz technik sektora kosmicznego – technologii InSAR.

Studia przygotowują do:
• pracy w zakładach górniczych podziemnych, odkrywkowych i otworowych (obsługa geodezyjna zakładów górniczych, prognozowanie wpływów eksploatacji na powierzchnię i górotwór),
• pracy w urzędach różnych szczebli, w tym także Okręgowych Urzędach Górniczych,
• pracy w przedsiębiorstwach realizujących zadania na potrzeby zakładów górniczych oraz innych dziedzin gospodarki narodowej (budownictwo tunelowe) wymagających zatrudniania specjalistów z geodezji górniczej,
• pracy w zespołach eksperckich sporządzających ekspertyzy techniczne wielu obiektów inżynierskich (przemysłowych, górniczych, drogowych, hydrotechnicznych itd.),
• prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej,
• dalszego rozwoju kariery naukowej w krajowych i zagranicznych instytutach naukowych.

Rekrutacja na studia II stopnia rozpocznie się?8 stycznia 2024 r. i zakończy 23 lutego 2024 r.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS