|2023-11-07|
Geodezja, Prawo
Wydłużenie terminu na dostosowanie ZSIN to propozycja GGK
Opublikowany 20 października br. projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach zakłada wydłużenie o rok terminu dostosowania ZSIN do nowych regulacji. Teraz redakcja Geoforum.pl dowiedziała się, kto stoi za propozycją tej zmiany.
Schemat architektury ZSIN (fot. rozporządzenie ws. ZSIN)
|
|
|
|
|
|
Jak wyjaśnia Geoforum.pl resort rozwoju, procedura zmiany rozporządzenia została zainicjowana na wniosek Głównego Geodety Kraju. MRiT przyznaje również, że poza dwoma pismami od GGK nie jest w posiadaniu żadnej innej dokumentacji, „w której wskazywano by na zagrożenie niedotrzymania terminu dostosowania systemów do prowadzenia baz danych do obowiązujących przepisów rozporządzenia RM z dnia 14 października 2022 r. w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach”.
Pierwsze ze wspomnianych pism GGK Alicja Kulka wystosowała 5 lipca br. Przytoczona w nim argumentacja przemawiająca, w ocenie GGK, za wydłużeniem terminów jest podobna do tej, którą znamy już z uzasadnienia projektu rozporządzenia i oceny skutków regulacji. Alicja Kulka zwraca uwagę na konieczność uwzględnienia zmienionego modelu danych gromadzonych w EGiB, wynikającego z rozporządzenia z 27 lipca 2021 r. w sprawie EGiB oraz nowej specyfikacji usług sieciowych dotyczących udostępniania danych ewidencji na potrzeby ZSIN, którą wprowadziła nowelizacja rozporządzenia ws. EGiB z 15 marca 2023 r. Żaby uporządkować pewne daty, warto raz jeszcze podkreślić, że rozporządzenie ws. ZSIN, które ma zostać zmienione, zostało podpisane przez premiera w październiku 2022 r., a zatem przynajmniej konieczność uwzględnienia zmienionego modelu danych gromadzonych w EGiB nie powinna być dla twórców rozporządzenia zaskoczeniem. Ponadto GGK w piśmie z 5 lipca br. informuje o problemach z przetargiem na realizację ZSIN, którego realizację – jeśli nie doszłoby do dalszych opóźnień – udałoby się zakończyć dopiero w lutym 2024 r.
W odpowiedzi z 28 lipca br. wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński poprosił o dodatkowe wyjaśnienia. Zapytał, z czego wynika konieczność tak znacznego wydłużenia terminu dostosowania systemu ZSIN (do końca 2024 r.), skoro wskazany przewidywany termin zakończenia jego rozbudowy to luty 2024 r. „Jednocześnie proszę o przedstawienie uzasadnienia zmiany terminu dostosowania przez inne organy systemów wykorzystywanych do prowadzenia rejestrów włączonych do ZSIN do przepisów ww. rozporządzenia również na dzień 31 grudnia 2024 r. – przesłane pismo nie zawiera uzasadnienia konieczności wydłużenia przedmiotowego terminu” – zakończył wiceminister.
W kolejnym piśmie GGK, z 1 sierpnia br., nie znajdziemy niestety informacji, jakie inne organy opowiadały się za wydłużeniem terminów. Alicja Kulka informuje jedynie, że: „W kontekście komunikacji międzysystemowej i zasilenia ZSIN danymi EGiB z wykorzystaniem dedykowanych usług sieciowych WFS, GUGiK otrzymał wnioski o uzgodnienie specjalnych wytycznych precyzujących ten sposób zasilenia CR ZSIN. Wnioskodawcy w swoich wystąpieniach podnoszą, że bez szczegółowych wytycznych dedykowanych dla usług WFS, usługi sieciowe wystawiane z poszczególnych systemów, mogą nie być w pełni kompatybilne i tym samym wykorzystanie ich w ZSIN nie przyniesie oczekiwanych efektów. Wobec powyższego, działania dotyczące dostosowania ZSIN i systemów powiatowych muszą być ze sobą skoordynowane”. Ponadto GGK zwróciła uwagę, że zgodnie z rozporządzeniem każdorazowo w styczniu realizowane będzie obligatoryjne zasilenie centralnego repozytorium ZSIN kopiami danych EGiB przekazywanymi przez starostów. „Zważywszy, że przewidziany umową termin prac związanych z dostosowaniem ZSIN wykracza poza styczeń 2024 r., powyższe zasilenie realizowane będzie dopiero w styczniu następnego roku” – podkreśliła.
O dodatkowe wyjaśnienia dotyczące przyczyn zmiany rozporządzenia redakcja Geoforum.pl zwróciła się jeszcze do GUGiK-u. Jak tylko otrzymamy odpowiedzi, poinformujemy o tym czytelników Geoforum.pl
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!
DC
|