Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-07| Geodezja, Prawo

Wydłużenie terminu na dostosowanie ZSIN to propozycja GGK

Opublikowany 20 października br. projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach zakłada wydłużenie o rok terminu dostosowania ZSIN do nowych regulacji. Teraz redakcja Geoforum.pl dowiedziała się, kto stoi za propozycją tej zmiany.


Wydłużenie terminu na dostosowanie ZSIN to propozycja GGK <br />
Schemat architektury ZSIN (fot. rozporządzenie ws. ZSIN)
Schemat architektury ZSIN (fot. rozporządzenie ws. ZSIN)

Jak wyjaśnia Geoforum.pl resort rozwoju, procedura zmiany rozporządzenia została zainicjowana na wniosek Głównego Geodety Kraju. MRiT przyznaje również, że poza dwoma pismami od GGK nie jest w posiadaniu żadnej innej dokumentacji, „w której wskazywano by na zagrożenie niedotrzymania terminu dostosowania systemów do prowadzenia baz danych do obowiązujących przepisów rozporządzenia RM z dnia 14 października 2022 r. w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach”.

Pierwsze ze wspomnianych pism GGK Alicja Kulka wystosowała 5 lipca br. Przytoczona w nim argumentacja przemawiająca, w ocenie GGK, za wydłużeniem terminów jest podobna do tej, którą znamy już z uzasadnienia projektu rozporządzenia i oceny skutków regulacji. Alicja Kulka zwraca uwagę na konieczność uwzględnienia zmienionego modelu danych gromadzonych w EGiB, wynikającego z rozporządzenia z 27 lipca 2021 r. w sprawie EGiB oraz nowej specyfikacji usług sieciowych dotyczących udostępniania danych ewidencji na potrzeby ZSIN, którą wprowadziła nowelizacja rozporządzenia ws. EGiB z 15 marca 2023 r.
Żaby uporządkować pewne daty, warto raz jeszcze podkreślić, że rozporządzenie ws. ZSIN, które ma zostać zmienione, zostało podpisane przez premiera w październiku 2022 r., a zatem przynajmniej konieczność uwzględnienia zmienionego modelu danych gromadzonych w EGiB nie powinna być dla twórców rozporządzenia zaskoczeniem.
Ponadto GGK w piśmie z 5 lipca br. informuje o problemach z przetargiem na realizację ZSIN, którego realizację – jeśli nie doszłoby do dalszych opóźnień – udałoby się zakończyć dopiero w lutym 2024 r.

W odpowiedzi z 28 lipca br. wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński poprosił o dodatkowe wyjaśnienia. Zapytał, z czego wynika konieczność tak znacznego wydłużenia terminu dostosowania systemu ZSIN (do końca 2024 r.), skoro wskazany przewidywany termin zakończenia jego rozbudowy to luty 2024 r.
„Jednocześnie proszę o przedstawienie uzasadnienia zmiany terminu dostosowania przez inne organy systemów wykorzystywanych do prowadzenia rejestrów włączonych do ZSIN do przepisów ww. rozporządzenia również na dzień 31 grudnia 2024 r. – przesłane pismo nie zawiera uzasadnienia konieczności wydłużenia przedmiotowego terminu” – zakończył wiceminister.

W kolejnym piśmie GGK, z 1 sierpnia br., nie znajdziemy niestety informacji, jakie inne organy opowiadały się za wydłużeniem terminów. Alicja Kulka informuje jedynie, że:
„W kontekście komunikacji międzysystemowej i zasilenia ZSIN danymi EGiB z wykorzystaniem dedykowanych usług sieciowych WFS, GUGiK otrzymał wnioski o uzgodnienie specjalnych wytycznych precyzujących ten sposób zasilenia CR ZSIN. Wnioskodawcy w swoich wystąpieniach podnoszą, że bez szczegółowych wytycznych dedykowanych dla usług WFS, usługi sieciowe wystawiane z poszczególnych systemów, mogą nie być w pełni kompatybilne i tym samym wykorzystanie ich w ZSIN nie przyniesie oczekiwanych efektów. Wobec powyższego, działania dotyczące dostosowania ZSIN i systemów powiatowych muszą być ze sobą skoordynowane”.
Ponadto GGK zwróciła uwagę, że zgodnie z rozporządzeniem każdorazowo w styczniu realizowane będzie obligatoryjne zasilenie centralnego repozytorium ZSIN kopiami danych EGiB przekazywanymi przez starostów. „Zważywszy, że przewidziany umową termin prac związanych z dostosowaniem ZSIN wykracza poza styczeń 2024 r., powyższe zasilenie realizowane będzie dopiero w styczniu następnego roku” – podkreśliła.

O dodatkowe wyjaśnienia dotyczące przyczyn zmiany rozporządzenia redakcja Geoforum.pl zwróciła się jeszcze do GUGiK-u.
Jak tylko otrzymamy odpowiedzi, poinformujemy o tym czytelników Geoforum.pl


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS