|2023-10-19|
Teledetekcja
Dzięki systemowi Colidrone wyznaczanie deformacji stanie się prostsze
Czy wyznaczenie przemieszczeń z dokładnością 2–3 cm za pomocą zdjęć pozyskanych z drona jest możliwe? Firma Colidrone przekonuje, że tak.
Spółka wraz z naukowcami z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH zakończyła właśnie realizację projektu „Opracowanie innowacyjnego systemu wyznaczania wektorowego pola przemieszczeń na podstawie zobrazowań pozyskanych z użyciem UAV”, na który uzyskała dofinansowanie w ramach konkursu NCBiR „Szybka ścieżka”. Zadanie polegało na opracowaniu algorytmów uczenia maszynowego, które przetworzą produkty fotogrametrii niskopułapowej do postaci informacji o przemieszczeniach i osiadaniach gruntu na terenach górniczych.
Stworzony system – aplikacja webowa – analizuje chmury punktów, numeryczne modele terenu oraz ortofotomapy i w wyniku zwraca raport z deformacjami. Jego unikatowość polega na dostosowaniu do potrzeb górnictwa podziemnego, ale nie tylko. Dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego aplikacja skutecznie odsiewa roślinność na terenie niezurbanizowanym, przez co ukazuje osiadania w sposób ciągły, bez generalizacji występującej w klasycznych metodach. Natomiast na terenach zurbanizowanych analizuje ortofotomapy i chmury punktów w celu wyznaczenia przemieszczeń poziomych.
Colidrone podkreśla, że przewaga nowego rozwiązania nad technologiami lidar czy InSAR wynika z niższych kosztów oraz elastyczności w doborze terminu prac. Jednocześnie stworzony system pozwala na analizę kilometrów kwadratowych obszaru wpływów górniczych. Aplikacja jest w pełni użytkowa, co potwierdzają prace wykonane na terenach, pod którymi występuje wydobycie. Wykazane osiadania i przemieszczenia w pełni oddają charakter niecek deformacyjnych.
Firma Colidrone zapowiada, że już wkrótce podzieli się bardziej szczegółowymi informacjami nt. systemu.
Źródło: Colidrone
|