Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-10-19| Teledetekcja

Dzięki systemowi Colidrone wyznaczanie deformacji stanie się prostsze

Czy wyznaczenie przemieszczeń z dokładnością 2–3 cm za pomocą zdjęć pozyskanych z drona jest możliwe? Firma Colidrone przekonuje, że tak.


Dzięki systemowi Colidrone wyznaczanie deformacji stanie się prostsze

Spółka wraz z naukowcami z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH zakończyła właśnie realizację projektu „Opracowanie innowacyjnego systemu wyznaczania wektorowego pola przemieszczeń na podstawie zobrazowań pozyskanych z użyciem UAV”, na który uzyskała dofinansowanie w ramach konkursu NCBiR „Szybka ścieżka”. Zadanie polegało na opracowaniu algorytmów uczenia maszynowego, które przetworzą produkty fotogrametrii niskopułapowej do postaci informacji o przemieszczeniach i osiadaniach gruntu na terenach górniczych.

Stworzony system – aplikacja webowa – analizuje chmury punktów, numeryczne modele terenu oraz ortofotomapy i w wyniku zwraca raport z deformacjami. Jego unikatowość polega na dostosowaniu do potrzeb górnictwa podziemnego, ale nie tylko. Dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego aplikacja skutecznie odsiewa roślinność na terenie niezurbanizowanym, przez co ukazuje osiadania w sposób ciągły, bez generalizacji występującej w klasycznych metodach. Natomiast na terenach zurbanizowanych analizuje ortofotomapy i chmury punktów w celu wyznaczenia przemieszczeń poziomych.

Colidrone podkreśla, że przewaga nowego rozwiązania nad technologiami lidar czy InSAR wynika z niższych kosztów oraz elastyczności w doborze terminu prac. Jednocześnie stworzony system pozwala na analizę kilometrów kwadratowych obszaru wpływów górniczych.
Aplikacja jest w pełni użytkowa, co potwierdzają prace wykonane na terenach, pod którymi występuje wydobycie. Wykazane osiadania i przemieszczenia w pełni oddają charakter niecek deformacyjnych.

Firma Colidrone zapowiada, że już wkrótce podzieli się bardziej szczegółowymi informacjami nt. systemu.

Źródło: Colidrone


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS