Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-08-24| artykuł sponsorowany | Geodezja, GIS, Mapy

Co sprawdzić przed zakupem nieruchomości? #1

Cykl artykułów „Co sprawdzić przed zakupem nieruchomości?” przeznaczony jest przede wszystkim dla osób chcących upewnić się, że nieruchomość, którą chcą kupić nie będzie posiadała wad i innych negatywnych cech. Wiele informacji w tym zakresie jest dostępnych, natomiast trzeba je umiejętnie zebrać, przetworzyć i wyciągnąć wnioski. Część pierwsza jest pewnego rodzaju wstępem do tej tematyki i zarysowuje problematykę do przeanalizowania. Kolejne części poświęcone będą grupom informacji podzielonym tematycznie ze wskazaniem, jak analizować dostępne dane.


Co sprawdzić przed zakupem nieruchomości? #1

Drogi czytelniku, jeśli trafiłeś na nasz tekst, oznacza to, że jesteś w grupie osób planujących zakup swojej wymarzonej działki. Gratulujemy!

Jednak…

Wymarzona działka jest właściwie wybrana, ale czy sprawdzałeś, jakie niespodzianki mogą na ciebie czekać? Pamiętajmy, że na działkę wydajemy znacznie więcej niż na nowe auto. Analiza dostępnych informacji to podstawa, żeby wyeliminować część ryzyk.

Polski rynek nieruchomości jest obfity w wiele ofert sprzedaży. Na jakie kluczowe aspekty należy zwrócić uwagę, aby kupno działki okazało się trafnym wyborem, z którego będziemy się cieszyć przez lata? Ważna jest dokładana analiza nieruchomości, a najistotniejsze jej elementy postaramy się przybliżyć.


Fot. Canva Pro

Każdy, kto jest zawodowo związany z rynkiem nieruchomości doskonale zna odpowiedź na pytanie – jakie są trzy najważniejsze rzeczy przy wyborze nieruchomości?
1. lokalizacja,
2. lokalizacja,
3. lokalizacja.

Należy pamiętać, że kupując działkę pod budowę domu czy działkę z istniejącym domem, nierzadko wybieramy miejsce, w którym będziemy już mieszkać do końca życia. Dlatego lokalizacja jest najważniejsza. W tym miejscu należy zaznaczyć, że o ile decyzja o wyborze regionu Polski jest sprawą indywidualną, to pewien zakres parametrów lokalizacyjnych działki jest stały niezależnie, czy chcemy ją kupić w Beskidach, czy na Kaszubach.

Lokalizacja to początek...

Oczywiście to dopiero początek procesu decyzyjnego. Poza lokalizacją jest szereg bardzo istotnych aspektów wpływających na wartość nieruchomości, łatwość użytkowania i uniknięcie niepożądanych negatywnych sytuacji. Są to m.in.:
1. Zagospodarowanie terenu zarówno istniejące, jak i planowane;
2. Otoczenie bliższe i dalsze nieruchomości, w tym dostępność do mediów, do punktów usługowych i użyteczności publicznej oraz bliskość obiektów uciążliwych;
3. Ukształtowanie terenu mające istotny wpływ zarówno na możliwości indywidualnego zagospodarowania działki, jak i na uniknięcie szkód wynikających z działania natury;
4. Uwarunkowania natury środowiskowej, m.in. bliskość terenów chronionych, które mogą wpływać na zakaz lub ograniczenia zabudowy;
5. Historia zagospodarowania nieruchomości bazująca m.in. na archiwalnych zdjęciach lotniczych.

Wracając jednak do lokalizacji: o ile nie marzy nam się ucieczka w dalekie łąki czy głęboki las, najważniejszym aspektem jest możliwość dojazdu oraz jego czas. Dlatego warto się zastanowić i sprawdzić, w jakiej odległości od drogi znajduje się nasza potencjalnie wymarzona działka. Warto też przeprowadzić analizę czasu dojazdu samochodem, żeby wiedzieć, ile czasu będziemy potrzebować na dotarcie do pracy czy odwiezienie dzieci do szkoły.

Pomocne usługi

Z pomocą przychodzą różne narzędzia dostępne na rynku. Jednym z popularniejszych i przystępniejszych cenowo jest automatyczny Raport dla działki oferowany przez firmę Geo-System:
PRZEJDŹ DO RAPORTU

Wystarczy wskazać działkę i po kilku minutach otrzymamy gotowy raport zawierający bardzo dużo syntetycznych informacji o naszej nieruchomości.Na przykładach wykonanych analiz będziemy specjalnie dla Państwa sukcesywnie przybliżać kolejne elementy mające wpływ na ocenę naszej nieruchomości, wskazując, co oznaczają dla potencjalnego kupującego.

Zespół Smartsdi.pl


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS