Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-08-04| Geodezja, Mapy, Teledetekcja

IGiK zaprasza we wrześniu na dwa seminaria

„Empiryczna ewaluacja sposobów kartograficznej prezentacji zmian klimatu z wykorzystaniem metody eye tracking” oraz „Wpływ elementów meteorologicznych na zmienność NDVI w lasach w Polsce” – to tytuły dwóch prezentacji, które we wrześniu będzie można wysłuchać w Instytucie Geodezji i Kartografii.


IGiK zaprasza we wrześniu na dwa seminaria <br />
Siedziba IGiK
Siedziba IGiK

Pierwsze seminarium odbędzie się 11 września i wygłosi je mgr Konrad Wróblewski.
Opis prezentacji „Empiryczna ewaluacja sposobów kartograficznej prezentacji zmian klimatu z wykorzystaniem metody eye tracking”:
Zmiany klimatu to temat nieustannie towarzyszący nam w dzisiejszych czasach. Są jednym z największych zagrożeń środowiskowych, społecznych i ekonomicznych. Aby lepiej zrozumieć zachodzące zmiany i zidentyfikować ich skutki, niezbędne jest dokładne monitorowanie i przedstawienie danych dotyczących zmian klimatu.
Ważną rolę w przekazywaniu informacji odgrywają kartografowie. Ze względu na przestrzenny charakter zmian klimatu mapa jest jednym z najpopularniejszych sposobów prezentacji tego rodzaju danych. Mapy umożliwiają zrozumienie złożonych wzorców i tendencji zmian, które występują w skali globalnej, regionalnej i lokalnej. W związku ze znaczeniem tematu można zadać sobie pytanie: jak prezentować dane dotyczące zmian klimatu, aby były one zrozumiałe dla przeciętnego użytkownika mapy?
Jest wiele sposobów na prezentację zmian klimatu. W zależności od sposobu prezentacji możemy osiągnąć różne efekty, jak i oddziaływać w różny sposób na użytkowników. Ważne jest poznanie skutecznych i użytecznych metod do prezentacji tak ważnego tematu.
Wykorzystanie eye trackingu w badaniach kartograficznej prezentacji zmian klimatu, a dokładnie anomalii temperatury powietrza, pozwala na lepsze zrozumienie, jak odbiorcy analizują informacje na mapach. Pozwala to na identyfikację kluczowych elementów mapy, które przyciągają uwagę i wpływają na proces podejmowania decyzji.
Prezentacja przedstawia wyniki pracy magisterskiej realizowanej w Katedrze Geomatyki i Systemów Informacyjnych na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Celem pracy było porównanie użyteczności dwóch sposobów kartograficznej prezentacji danych dotyczących zmian klimatu.

Drugie seminarium odbędzie się 25 września i wygłosi je dr Kinga Kulesza.
Opis prezentacji „Wpływ elementów meteorologicznych na zmienność NDVI w lasach w Polsce”:
Zmiany klimatu mają istotny wpływ na kondycję drzewostanów, co wyraźnie widoczne jest w wielu częściach Europy, w tym również w Polsce. W projekcie przeanalizowano zmiany i zmienność kondycji lasów wyrażonej jako NDVI (z satelitarnych danych MODIS z lat 2002–2021 dla obszaru całej Polski). Następnie wykorzystano wybrane elementy meteorologiczne (temperaturę, opady oraz ewapotranspirację) pozyskane z re-analizy ERA5-Land, aby zbadać wpływ warunków klimatycznych na zmienność NDVI w lasach. Zaobserwowano ogólną poprawę kondycji lasów (wzrost NDVI) – statystycznie istotne dodatnie trendy NDVI stanowiły 32,5% obszarów leśnych, natomiast statystycznie istotne ujemne trendy tylko 3,9%. Najistotniejszy wpływ na kształtowanie wartości NDVI w lasach miały opady oraz ewapotranspiracja (współczynnik korelacji Pearsona 0,55).

Obydwa seminaria rozpoczną się o godz. 10.00 w Sali Konferencyjnej na drugim piętrze IGiK.
W wydarzeniu będzie można również wziąć udział on-line poprzez aplikację MS Teams: link do seminarium 1, link do seminarium 2.

Źródło: IGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama