Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-07-07| Geodezja, Edukacja

Podsumowano projekt Smart Villages

W Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej 27 czerwca odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Naukowej i Komitetu Sterującego Projektu naukowo-badawczego pn. „Wdrożenie koncepcji Smart Villages w województwie mazowieckim”, podsumowujące zakończenie prac badawczych.


Podsumowano projekt Smart Villages

Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej był liderem Konsorcjum Naukowego. Kierownikiem projektu i Rady Konsorcjum była prof. Katarzyna Sobolewska-Mikulska, a funkcję przewodniczącej Komitetu Sterującego pełniła dr hab. inż. Anna Bielska.

W ramach projektu zrealizowano osiem zadań polegających na:
• opracowaniu diagnozy stanu gospodarczego, społecznego i środowiska,
• określeniu specjalizacji regionalnych Mazowsza oraz opracowaniu propozycji zmian profilu gospodarki w regionie,
• opracowaniu idei Smart Villages Mazowsza,
• analizie walorów kulturowych, turystycznych i regionalnych obszarów wiejskich województwa mazowieckiego,
• opracowaniu koncepcji infrastruktury teleinformatycznej umożliwiającej wdrożenie idei Smart Villages,
• przygotowaniu założeń do testowania i weryfikacji społecznej koncepcji Smart Villages,
• przygotowaniu koncepcji i założeń aplikacji mobilnych Smart Villages,
• opracowaniu koncepcji założeń do Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich województwa mazowieckiego.

Projekt jest kompleksowy i porusza różnorodne obszary tematyczne: społeczny (partycypacja społeczna, rola liderów lokalnych, rewitalizacja), przestrzenno-techniczny (przebudowa wsi, infrastruktura techniczna), przyrodniczy (ochrona klimatu, gospodarowanie wodą, ochrona gleb, przeciwdziałanie suszy), nowoczesnych technologii i ch zastosowania zarówno w rolnictwie, jak i wymiarze społecznym.

Konsorcjum Naukowe projektu składało się z następujących jednostek naukowo-badawczych:
• Wydział Geodezji i Kartografii Politechnika Warszawska,
• Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
• Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
• Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB,
• Instytut Geodezji i Kartografii,
• Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – PIB,
• Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

W ramach projektu współpracowano z Mazowieckim Parkiem Naukowo-Technologicznym – Parkiem Spółdzielczym w Płońsku oraz Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Pomoc w obsłudze techniczno-informatycznej projektu zapewniło CENAGIS – Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych WGiK PW. Ponadto w zakresie testowania koncepcji modelu 3D rozwiązań przestrzennych obszarów wiejskich w ramach prac scaleniowych współpracowano z Mazowieckim Biurem Geodezji i Urządzeń Rolnych w Ostrołęce.

Nawiązana współpraca naukowa będzie kontynuowana w ramach Planu Operacyjnego na lata 2022–2023 w projekcie „Smart Villages – sieci powiązań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Mazowsza”. Uczestnicy projektu opracują też monografię popularno-naukową pt. „Profile regionalne Mazowsza – diagnoza i propozycje zmian dla obszarów wiejskich” skierowaną do pracowników jednostek samorządu terytorialnego województwa mazowieckiego.

Źródło: WGiK PW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS