Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-30| Geodezja, Teledetekcja

Gdańscy geodeci pomierzyli zabytki Wilna

W ubiegłym tygodniu pracownicy Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej gościli w murach Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina. Przeprowadzili tam szereg pomiarów fotogrametrycznych i teledetekcyjnych na potrzeby geodezyjnego monitoringu trudno dostępnych obiektów historycznych.


Gdańscy geodeci pomierzyli zabytki Wilna <br />
Skanowanie zbocza góry zamkowej. Od lewej: Mindaugas Kaikaris (kustosz Litewskiego Muzeum Narodowego), Paweł Tysiąc, Marek H. Zienkiewicz
Skanowanie zbocza góry zamkowej. Od lewej: Mindaugas Kaikaris (kustosz Litewskiego Muzeum Narodowego), Paweł Tysiąc, Marek H. Zienkiewicz
Gdańscy geodeci pomierzyli zabytki Wilna <br />
Polsko-litewski zespół pomiarowy. Od lewej: Kazys Pleskis, Marek H. Zienkiewicz, Paweł Tysiąc, Rokas Bražiunas
Polsko-litewski zespół pomiarowy. Od lewej: Kazys Pleskis, Marek H. Zienkiewicz, Paweł Tysiąc, Rokas Bražiunas
Gdańscy geodeci pomierzyli zabytki Wilna <br />
Zdjęcie Zamku Górnego w Wilnie wykonane z bezzałogowej platformy pomiarowej
Zdjęcie Zamku Górnego w Wilnie wykonane z bezzałogowej platformy pomiarowej

Do stolicy Republiki Litewskiej udali się: dr inż. Marek Hubert Zienkiewicz (zastępca kierownika Katedry Geodezji), dr inż. Paweł Burdziakowski oraz dr inż. Paweł Tysiąc.

Trójmiejskich młodych uczonych przyjął dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska prof. Donatas Čygas oraz kierownik Katedry Geodezji i Katastru prof. Jurate Sužiedelyte-Visockiene. Następnie dr Zienkiewicz wygłosił krótką prelekcję dotycząca możliwości nawiązania długoterminowej współpracy naukowej pomiędzy polskimi i litewskimi badaczami, którzy na co dzień zajmują się zagadnieniami z zakresu geodezji. W wykładzie uczestniczyli także pracownicy naukowi Katedry Geodezji i Katastru Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego.

Po części organizacyjnej polsko-litewski zespół badawczy przeprowadził kompleksowe pomiary Górnego Zamku w Wilnie oraz na obszarze Góry zamkowej. W pracy wykorzystano bezzałogowe statki powietrzne, naziemny skaner laserowy oraz odbiorniki GNSS.
Polscy i litewscy uczeni zaplanowali kolejną kampanię pomiarową na wrzesień obecnego roku, po której czeka ich opracowanie danych pomiarowych, weryfikacja postawionych hipotez badawczych; liczą też na publikację wyników badań w prestiżowych czasopismach naukowych.

Przeprowadzenie zagranicznej kampanii pomiarowej odbyło się dzięki środkom finansowym pozyskanym przez dr. Pawła Burdziakowskiego w ramach konkursu grantowego NEPTUNIUM – projekt pn. „Nawiązanie współpracy badawczej i badania rozpoznawcze Zamku Giedymina wraz z Górą Zamkową w Wilnie”.

Dr inż. Marek Hubert Zienkiewicz (WILiŚ PG)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS