Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-19| Teledetekcja

Seminarium o zastosowaniach teledetekcji do badań hydrologicznych

Instytut Geodezji i Kartografii zaprasza na seminarium pt. „Zastosowanie teledetekcji do badań hydrologicznych na przykładzie projektów wykonywanych w Centrum Teledetekcji”. Referat wygłosi mgr inż. Magdalena Łągiewska.


Seminarium o zastosowaniach teledetekcji do badań hydrologicznych

Seminarium odbędzie się 22 maja 2023 r. w Instytucie Geodezji i Kartografii o godzinie 10.00 w Sali Konferencyjnej na 2 piętrze. W seminarium będzie można również wziąć udział on-line poprzez aplikację MS Teams (link do spotkania).

Teledetekcja ma szerokie zastosowanie w monitorowaniu wód powierzchniowych oraz warunków hydrologicznych. W ramach projektu „Smart Villages” w Centrum Teledetekcji zrealizowano szereg produktów dotyczących występowania suszy rolniczej, niedoborów wody dostępnej dla upraw oraz koncepcji działań łagodzących te zjawiska.
Z drugiej strony, w niektórych regionach Polski występują problemy z nadmiernym uwilgotnieniem gleby, podnoszeniem się stanu wody oraz podtopieniami terenów, co jest monitorowane w oparciu o dane z satelitów Sentinel-2 (optyczny, przy pogodzie bezchmurnej) i Sentinel-1 (radarowy, niezależnie od warunków atmosferycznych i pory dnia), dostarczających wysokorozdzielczych zobrazowań w ramach programu Copernicus.
Istotnym tematem wykonywanych analiz są także teledetekcyjne obserwacje stanu jakości wód powierzchniowych, co jest szczególnie ważne, gdy są one wykorzystywane w celach spożywczych, rekreacyjnych, rolniczych lub przemysłowych. Obserwacje bazują na indeksach spektralnych charakteryzujących stan troficzny wód, a wykorzystywane algorytmy implementują modele empiryczne, które wynikają z dopasowania danych in-situ i określonych kombinacji kanałów spektralnych obrazów satelitarnych.

Żródło: IGiK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS