Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-17| GIS, Teledetekcja

W poszukiwaniu życiodajnego cienia. Startuje innowacyjny projekt

W odpowiedzi na zmiany klimatu Fundacja WWF Polska, firma MGGP Aero oraz Politechnika Warszawska rozpoczynają pracę nad projektem, którego celem jest ocena stanu zacienienia rzek i potoków w Polsce.


W poszukiwaniu życiodajnego cienia. Startuje innowacyjny projekt
W poszukiwaniu życiodajnego cienia. Startuje innowacyjny projekt

Rosnące temperatury wody w ciekach powodują wzrost toksyczności zanieczyszczeń. Zwiększają także ryzyko śmierci ryb, szczególnie zimnolubnych gatunków łososiowatych. Niebezpieczne przegrzanie wód może ograniczać nadbrzeżna roślinność, która tworzy zacienienie, a także przechwytuje część zanieczyszczeń spłukiwanych z okolicznych gruntów. Aby tak się stało, musi jednak być odpowiednio rozwinięta.

Badanie obejmie wszystkie rzeki i potoki w Polce, z czego ok. 200 tys. km bieżących cieków zostanie szczegółowo przeanalizowanych. W wyniku projektu zostanie opracowany model pozwalający na ocenę, na ile obecne zacienienie powierzchni wody w korycie rzeki odbiega od maksymalnego zacienienia, które wystąpiłoby, gdyby oba brzegi rzeki były gęsto zadrzewione. Dzięki temu będzie można ustalić, w których miejscach szczególnie brakuje cienia i konieczne jest wprowadzenie dodatkowych nasadzeń.

Badania pilotażowe przeprowadzone w zlewni rzeki Bóbr w województwie dolnośląskim wykazały, że dobrze rozwinięte zadrzewienia znajdują się jedynie na 13% długości rzek.

Więcej informacji o projekcie

Źródło: WWF


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS