Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-04-20| Geodezja, Mapy, Firma

Perspektywa wciąż mglista. Geodezja w bieżącym unijnym budżecie

Branża geodezyjna z coraz większą desperacją czeka na środki z unijnego budżetu 2021–2027. Dobra wiadomość jest taka, że dla geodezji powinno być ich całkiem sporo, a zła – wciąż nie bardzo wiadomo, ile, kiedy i na co. Piszemy o tym w kwietniowym GEODECIE.


Perspektywa wciąż mglista. Geodezja w bieżącym unijnym budżecie

Geodezyjnym przymiarkom do spożytkowania kolejnej transzy unijnych środków przyjrzeliśmy się równo rok temu (GEODETA 4/2022). Główny wniosek z naszej analizy był wówczas taki, że choć w teorii nowy unijny budżet obowiązywał już ponad rok, to wciąż nie wiadomo było, ile środków dostanie geodezja, na co konkretnie oraz kiedy. Problem był o tyle poważny, że brak tych środków spowodował istotny spadek liczby zamówień na prace geodezyjne (GEODETA 9/2022), a to coraz poważniej odbijało się na kondycji firm wykonawczych.

Po roku postanowiliśmy sprawdzić, czy cokolwiek się zmieniło. Wysłaliśmy zatem pisma do wszystkich 16 urzędów marszałkowskich, w których zapytaliś­my, kiedy planują ogłoszenie konkursów związanych z szeroko rozumianą cyfryzacją geodezji oraz infrastrukturą informacji przestrzennej, a także czy województwa szykują własne, pozakonkursowe projekty w tym zakresie. Chcieliśmy również wiedzieć, czy samorządy zamierzają spożytkować na ten cel środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Wprawdzie to źródło pieniędzy jest na razie zablokowane przez Brukselę, ale ponoć rządząca partia jest zdeterminowana, by przed jesiennymi wyborami zmienić ten stan rzeczy. Nie omieszkaliśmy również zadać podobnych pytań GUGiK-owi.

• Dolnośląskie

Już w II kwartale br. UMWD chce ogłosić konkurs, w którym będzie można składać wnioski o dofinansowanie projektów obejmujących m.in. tworzenie i modernizację systemów informacji przestrzennej oraz cyfryzację zasobów geodezyjnych. Do rozdysponowania będzie nawet 17,2 mln euro (80,6 mln zł). Należy jednak zaznaczyć, że o środki te z pewnoś­cią będą ubiegać się również projekty niegeodezyjne. A nasza branża ma tu dodatkowe utrudnienie, gdyż związane z geodezją samorządowe przedsięwzięcia ubiegające się o dotacje muszą w pierwszej kolejności otrzymać akceptację głównego geodety kraju. W zamierzeniu GUGiK ma to zapewnić spójną cyfryzację PZGiK w skali całego kraju. Niestety, procedura ta jeszcze nie ruszyła, bo trwają ostatnie uzgodnienia z resortem funduszy. A poza tym do oceny zgłoszono dotychczas tylko jeden projekt!

Oprócz tego woj. dolnośląskie szykuje swój własny, pozakonkursowy projekt „Transformacja cyfrowa administracji publicznej szczebla wojewódzkiego poprzez zwiększenie cyfrowych zasobów informacyjnych oraz e-usług publicznych Geoportalu Dolny Śląsk”. Jego wartość to 3,86 mln euro (18,1 mln zł)...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS