Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-04-20| Geodezja, Kataster

O długich perypetiach drobnego błędu w EGiB

Jak długo można poprawiać drobny, choć ewidentny błąd w numerze działki ewidencyjnej? Przykład z południa Polski pokazuje, że czasem zajmuje to nawet ponad pół roku.


O długich perypetiach drobnego błędu w EGiB

Sprawę opisał niedawno na swoim blogu Waldemar Izdebski. Swój początek ma ona w sierpniu ubiegłego roku, gdy były główny geodeta kraju przeprowadził z własnej inicjatywy kontrolę poprawności danych ewidencji gruntów i budynków pod kątem numerów działek, a następnie geometrii obiektów.

Wśród ponad 65 tys. błędnych identyfikatorów stwierdzonych w 133 bazach jeden pojawił się powiecie myślenickim w województwie małopolskim. Było to niepoprawne oznaczenie działki, a mianowicie niedozwolony znak minus zamiast ukośnika (74-3 zamiast 74/3).

W pierwszej kolejności, na początku października ubiegłego roku, Waldemar Izdebski wysłał w tej sprawie pismo do miejscowego starosty. Wobec braku odpowiedzi były GGK wniósł więc skargę do WINGiK-a, a ten zwrócił się do powiatu z prośbą o zajęcie stanowiska. W połowie listopada starostwo wyjaśniło, że w sprawie nie doszło do – jak twierdzi Waldemar Izdebski – bezczynności organu. Urząd ma bowiem świadomość błędnego numeru działki. Pojawiła się ona w ramach prac polegających na cyfryzacji mapy ewidencyjnej. Tuż po otrzymaniu wniosku od byłego GGK starostwo niezwłocznie zwróciło się do wykonawcy tego zlecenia o ustosunkowanie się do tej sytuacji, ale dotychczas nie otrzymało odpowiedzi. Wyjaśnienia te nie przekonały jednak WINGiK-a, bo w grudniu uznał on skargę byłego GGK za zasadną.

Od stwierdzenia błędu minęło już jednak ponad pół roku, a ten wciąż tkwi w EGiB – twierdzi we wpisie na swoim blogu z 17 kwietnia Waldemar Izdebski. O ustosunkowanie się do sprawy poprosiliśmy zatem starostę myślenickiego. „W związku z tym, że Wykonawca cyfryzacji mapy ewidencyjnej do chwili obecnej nie poprawił identyfikatora pomimo pisma skierowanego do Wykonawcy, tut. Urząd zmienił oznaczenie działki na nr 74/3” – odpowiedział nam krótko geodeta powiatowy Marian Brożyna.

Ten błąd udało się zatem rozwiązać, choć w innych powiatowych bazach wiele wciąż czeka na poprawę. Jak wylicza Waldemar Izdebski na jego liście powiatów z błędami w EGiB wciąż jest bowiem jeszcze ponad 40 samorządów.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS