Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-04-11 | Geodezja, Imprezy, Kataster

Kaliska konferencja o katastrze: ostatnie dni na zgłoszenia

Już w przyszłym tygodniu (20–21 kwietnia) w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się XXIII Kaliska Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu Kataster Nieruchomości. Zgłoszenia uczestnictwa przyjmowane są do 14 kwietnia.


Ilustracja: Kaliska konferencja o katastrze: ostatnie dni na zgłoszenia
Hasło tegorocznego wydarzenia to „Zmiany regulacji prawnych z zakresu katastru nieruchomości i ich ocena”. Podczas konferencji poruszone zostaną tematy związane z wykorzystaniem danych zawartych w EGiB do celów podatkowych, a także na potrzeby analiz przestrzennych w wojewódzkich systemach informacji przestrzennej.
Przy okazji realizacji w szerokim zakresie modernizacji EGiB w naszym kraju ogromnym problemem staje się problematyka ocieplania budynków i ich wpływ na efekty procesu modernizacji oraz przebiegu granic działek ewidencyjnych i ujawnianie ich w ewidencji. Sekcja Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami SGP od wielu lat inicjuje dyskusje na temat granic uwidacznianych w katastrze. Jedni mówią, że są to granice prawne inni, że granice wg stanu prawnego, a jeszcze inni, że granice ewidencyjne itd. A jakie granice są faktycznie w ewidencji?

Ponadto poruszony zostanie temat związany z zakresem gleboznawczej klasyfikacji gruntów w myśl obowiązujących przepisów oraz temat „Budynki na zgłoszenie, a użytki w ewidencji gruntów i budynków, w tym w kontekście wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej”.
Na rynku istnieje duża liczba środowisk programowych, w których prowadzona jest EGiB. Przekazywanie danych między nimi, jak również między ośrodkiem a wykonawcą powinno odbywać się zgodnie z przepisami i obowiązującym schematem aplikacyjnym GML. W związku z tym pojawia się wiele problemów na linii wykonawca, organ i producent oprogramowania.
Na konferencji zostaną też wyrażone opinie nt. obowiązujących przepisów związanych z tematyką konferencji.

Konferencja powinna dać odpowiedź na wiele wątpliwości związanych z tymi tematami. Aby tak się stało, organizatorzy zapraszają do udziału ekspertów geodezyjnych, wykonawców, programistów oraz specjalistów z zakresu gleboznawczej klasyfikacji gruntów.

Koszt uczestnictwa to 1353 zł brutto (nocleg w pokoju dwuosobowym).

Organizatorami konferencji są: Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Sekcja Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich Oddział w Kaliszu.

Więcej informacji, program i formularz zgłoszenia

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEDOETA i portalu Geoforum.pl.

Źródło: SGP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

dla mnie to szok !!! Powołano wybitny skład Komitetu Naukowego Konferencji, który za 1353 zł ma omawiać zagadnienia związane m.in. z problemem ocieplania budynków i ich wpływie na przebieg granic, a także rozstrzygnąć jakie są faktyczne granice ujawniane w ewidencji. Czy są to granice prawne, czy wg stanu prawnego, czy też może po prostu ewidencyjne. Organizator zaprasza ponadto innych ekspertów, którzy są w stanie rozwiązać te od wielu lat nierozwiązane PROBLEMY. To jakiś żart? Pryma aprilis już chyba minął choć kto wie, czy ogłoszenie nie zostało opublikowane 1 kwietnia. Nie wiem. Ale wiem jako uprawniony geodeta od zawsze, że jest jedna ewidencja, w której są ujawnione granice działek i nikt tej ewidencji nie podzielił na różne części, gdzie są ujawniane granice prawne, no i jakieś inne. Tylko zwykli demagodzy mogą wymyślić tak sztuczny problem i nad nim debatować. Podobnie jak z granicami w przypadku ocieplenia budynku. To oczywiste, że granica biegnąca na ścianie jest na niej, a nie na ociepleniu.
  
Nie ma w Polsce Nie ma w Polsce czegoś takiego jak kataster. Czas, żeby "branża" geodezyjna, wreszcie otrzeźwiała.Bo to już się staje nudne.
  
 3 
odp: Nie ma w Polsce USTAWA z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne Art. 53a. Do czasu przekształcenia ewidencji gruntów i budynków w kataster nieruchomości przez użyte w niniejszej ustawie pojęcie ?kataster? rozumie się tę ewidencję.
  
 1 
odp: Nie ma w Polsce Jeśli coś nie powstało od 1989 roku czyli przez 34 lata to nie powstanie nigdy. To tak jakby do czasu kupienia mercedesa ustawowo można było nazywać Syrenkę Mercedesem. I tak sobie jeździmy bo niektórzy po 34 latach twierdzą że to Mercedes i przekształcenie trwa. Przekształceniem zajmuje się szwagier z teściem waląc w syrenkę młtkiem to tu to tam, żeby z grubsza Mercedesa przypominała.
  
 8 



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w latach 1921-37 w ramach reformy rolnej rozparcelowano 2,469 mln hektarów gruntów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Helmut Moritz (1933-2022)

Helmut Moritz (1933-2022)
Helmut Moritz urodził się 1 listopada 1933 roku w Grazu w Austrii. Przez większą część swojego życia związany był z Politechniką w Grazu. W 1956 ukończył tam studia z zakresu geodezji, a następnie studia doktoranckie zwieńczone pracą doktorską pt...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1527-1528
Powstała mapa ukazująca granice dóbr królowej Bony z dobrami magnackimi w rejonie puszczy grodzieńskiej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama