Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-04-05| GNSS, Geodezja, Software

Nowe oprogramowanie wspierające rozwiązania GNSS: RINEXAV

Obecnie Międzynarodowa Służba GNSS (IGS) posiada dobrze rozwiniętą globalną sieć stacji, która obejmuje łącznie ponad 500 stacji, z których ponad 360 umożliwia śledzenie sygnałów z wielu systemów GNSS. Na świecie istnieje również duża liczba stacji permanentnych działających w ramach sieci regionalnych i krajowych.


Nowe oprogramowanie wspierające rozwiązania GNSS: RINEXAV

Największa liczba stacji sieci globalnych, np. obsługiwanych przez IGS, znajduje się w Europie i Ameryce, w przeciwieństwie do regionów Afryki, Azji i Oceanii. Wyznaczenie globalnych parametrów geodezyjnych, takich jak parametry ruchu obrotowego Ziemi, współrzędne środka masy Ziemi, parametry ruchu płyt tektonicznych, wyznaczenie orbit oraz realizacja ziemskiego układu odniesienia za pomocą obserwacji GNSS wymaga użycia globalnej, równomiernie rozmieszczonej sieci stacji permanentnych GNSS. Odpowiedni wybór jest warunkiem koniecznym do przedstawienia Ziemi w postaci dyskretnej siatki globalnej i ma ogromny wpływ na interpretację geofizyczną informacji stojącej za czasowymi zmianami estymowanych parametrów geodezyjnych. Nowe oprogramowanie typu open source rozwiązujące problemy związane z właściwym doborem sieci stacji GNSS zostało opracowane w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UPWr i udostępnione użytkownikom. Oprogramowanie bazuje na wielokryterialnych algorytmach podejmowania decyzji i klasteryzacji.

Wybór stacji w rozwiązaniu sieciowym GNSS
Najczęściej wyboru stacji dokonuje się ręcznie na podstawie doświadczeń naukowców i osób przetwarzających dane z sieci stacji GNSS. W przypadku Centrów Analiz IGS, które dostarczają oficjalne produkty oparte na GNSS, wybór zazwyczaj oparty jest na podstawie wcześniej ustalonych priorytetów, które biorą pod uwagę ko-lokację pomiędzy innymi technikami geodezyjnymi (grawimetry, zegary atomowe, SLR, VLBI, DORIS) oraz długą historię obserwacji wykonywanych na tej stacji.
Na przykład Centrum Wyznaczania Orbit w Europie (CODE) przed ostatecznym wyborem stacji ocenia również globalny rozkład stacji oraz dostępność i zawartość plików obserwacyjnych. W przypadku produktów IGS dostarczanych przez GFZ wybór stacji opiera się na wstępnej selekcji i klasyfikacji stacji uzupełnionej o kontrole poprawności formalnej i zgodności plików RINEX z oficjalnymi logami stron. W obecnej literaturze brakuje jednak szczegółów na temat tego, jak to zadanie jest faktycznie realizowane.

Nowatorskie oprogramowanie w otwartym dostępie
W opublikowanej pracy naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zaprezentowano pierwsze, wolne oprogramowanie do automatycznego wyboru stacji w oparciu o kryteria geometryczne oraz jakościowe. Proponowane rozwiązanie jest nowatorskim podejściem do rozwiązania problemów naukowych związanych z wyborem sieci globalnej, skupiającym się na wsparciu wyznaczania globalnych parametrów geodezyjnych. Zastosowanie proponowanych algorytmów może stanowić podstawę do badań nad wpływem wyboru sieci stacji permanentnych na jakość globalnych parametrów geodezyjnych. Oprogramowanie ze względu na swoją otwartość może zyskać zastosowanie w centrach danych takich, jak Crustal Dynamics Data Information System (CDDIS),wspomagać regionalne centra obliczeniowe EUREF Permanent GNSS Network (EPN), MGEX oraz IGS, uzupełniając ich usługi o analizy danych GNSS.

Więcej informacji: Gałdyn, F., Zajdel, R., & Sośnica, K. (2023). RINEXAV: GNSS global network selection open-source software based on qualitative analysis of RINEX files. SoftwareX, 22, 101372. https://doi.org/10.1016/j.softx.2023.101372

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS