Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-30| Teledetekcja, Firma

Ważne przejęcie na rynku teledetekcji satelitarnej

Operator konstelacji satelitów obserwacyjnych – amerykańska firma Planet Labs, ogłosił przejęcie słoweńskiej spółki Sinergise znanej jako twórca oprogramowania do pracy ze zobrazowaniami satelitarnymi.


Ważne przejęcie na rynku teledetekcji satelitarnej <br />
fot. Planet Labs
fot. Planet Labs

Firma Planet jest kojarzona głównie jako właściciel i operator konstelacji satelitów teledetekcyjnych PlanetScope oraz SkySat. Pierwsza składa się z ponad 180 aparatów Dove i SuperDove pozyskujących dane z pikselem do 3 metrów, druga liczy zaś 21 aparatów wykonujących zobrazowania w rozdzielczości nawet 50 cm. W planach na najbliższą przyszłość jest natomiast zbudowanie konstelacji Pelican, która będzie w stanie dostarczać zdjęcia nawet z pikselem 30-centymetrowym. Oprócz tego Planet rozwija własną platformę do zamawiania, przetwarzania i analizy pozyskanych przez siebie danych.

Jak wynika z ostatniego raportu finansowego tej spółki, w 2022 roku osiągnęła ona przychody na poziomie 191 mln dolarów, co względem roku poprzedniego oznacza wzrost aż o 46%. Jednocześnie spółka zanotowała stratę netto w wysokości 162 mln dolarów, czyli o 25 mln dol. większą niż rok wcześniej.

Słoweńska firma Sinergise znana jest z kolei głównie jako twórca platformy informatycznej Sentinel Hub. Pozwala ona efektywnie przeszukiwać, pobierać i analizować ogromne bazy zobrazowań pochodzących z różnych sensorów satelitarnych. Rozwiązania tej firmy są m.in. elementem zamówionych przez Unię Europejską usług DIAS (Copernicus Data and Information Access Services) usprawniających przeglądanie obszernych zasobów danych przestrzennych gromadzonych przez wspólnotową konstelację Sentinel.

– Technologia Sinergise jest pierwszej klasy – powiedział Will Marshall, dyrektor generalny i współzałożyciel Planet. – Nasza integracja z Sentinel Hub znacząco przyspieszy plany związane z budową Earth Data Platform, w szczególności poprzez obniżenie barier w dostępie do danych obserwacji Ziemi, rozszerzając rynek, a także umożliwiając partnerom szybkie i łatwe tworzenie aplikacji. Co więcej, to przejęcie podkreśla nasze silne zaangażowanie w inwestowanie w Europie oraz budowanie i wspieranie tamtejszego ekosystemu rynku niższego szczebla – wyjaśnia Marshall.

– Cieszymy się, że możemy zintegrować nasze technologie, aby razem zbudować potężną Earth Data Platform, aby uwolnić pełny potencjał danych obserwacji Ziemi – mówi Grega Milcinski, współzałożyciel Sinergise. – Współpraca z Planet na przestrzeni lat zainspirowała nas do przyspieszenia wdrażania aplikacji opartych na obserwacji Ziemi na dużą skalę – zaznacza.

Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w II kwartale br. Jej szczegóły finansowe nie zostały podane do publicznej wiadomości.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS