wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-09| artykuł sponsorowany | Firma

Agregaty prądotwórcze gazowe - zalety i wady

Agregaty gazowe są agregatami prądotwórczymi używanymi jako rodzaj rezerwowego źródła zasilania, które wykorzystuje gaz jako paliwo do produkowania energii elektrycznej. Jakie są główne zalety i wady tego typu generatorów?


Agregaty prądotwórcze gazowe - zalety i wady

Zalety agregatów prądotwórczych na gaz

Jedną z najważniejszych zalet agregatów na gaz jest ich niski koszt eksploatacji. Gaz LPG, który używany jest do ich zasilania, jest zazwyczaj tańszy niż benzyna lub olej napędowy, co z czasem może skutkować niższymi kosztami eksploatacji.

W przeciwieństwie do benzyny lub oleju napędowego gaz jest dostarczany do generatora z butli, ewentualnie bezpośrednio z sieci, co eliminuje potrzebę regularnego tankowania zbiornika. Przekłada się to również na wygodne stosowanie tego typu agregatów prądotwórczych.

Takie agregaty mają również bardzo szerokie zastosowanie, przykładowo mogą być one wykorzystywane na działce, w ogrodzie, podczas prac budowlanych, aby zasilać elektronarzędzia, lampy czy pompy. Także można wykorzystywać go do zasilania domowych urządzeń w razie przerw w dostawie prądu, na przykład lodówki, komputera.

Warto też zaznaczyć, że agregaty gazowe - https://sumeramotor.pl/agregaty-gazowe/ są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Powodują one mniejszą emisji szkodliwych substancji niż benzyna lub olej napędowy, dlatego nie powodują one znacznego zanieczyszczenia powietrza.

W wielu przypadkach agregaty prądotwórcze na gaz mają dłuższą żywotność i wymagają mniejszej konserwacji niż inne typy generatorów, takie jak agregaty na olej napędowy.

Dodatkowo należy wskazać, że agregaty gazowe są zwykle cichsze niż inne typy generatorów, co może być ważne w obszarach mieszkalnych lub wtedy, gdy mają być one przeznaczone do użytkowania w trakcie nocy.

Nowoczesne agregaty gazowe są też wyposażone w zaawansowane funkcje, na przykład w elektryczny rozruch, systemy zabezpieczeń, automatyczne dopasowanie napięcia, ochronę przed przeciążeniem i przegrzaniem silnika, co przekłada się na ich bezpieczne użytkowanie.

Wady agregatów prądotwórczych na gaz

Gazowe agregaty do produkcji prądu są uzależnione od dostępności gazu, dlatego też konieczne jest posiadanie jego zapasu, na przykład w formie butli gazowej. Trzeba zatem regularnie ją wymieniać, gdy dojdzie do wyczerpania w niej paliwa, co niekiedy może być kłopotliwe.

W wielu przypadkach agregaty gazowe mają zazwyczaj niższą moc wyjściową niż generatory benzynowe czy wykorzystujące olej napędowy, co może nie być wystarczające dla wszystkich zastosowań.

Warto też pamiętać o tym, że agregaty gazowe mogą wytwarzać tlenek węgla, dlatego ważne jest, aby używać ich w dobrze wentylowanym miejscu, by uniknąć zatrucia tym gazem.


«« powrótwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS