Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-08| artykuł sponsorowany | Firma

Jak prawidłowo nawozić trawnik?

Pielęgnacja trawnika jest jedną z tych prac, które potrafią przerosnąć każdego entuzjastę ogrodnictwa. Jasnozielona trawa jest źródłem radości dla oczu, a nawet stóp jak niewiele innych rzeczy w ogrodzie, ale utrzymanie bujnego, dobrze utrzymanego trawnika może być bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać.


Jak prawidłowo nawozić trawnik?

Jedną z najważniejszych prac jest nawożenie. Dostarczanie trawnikowi potrzebnych mu składników odżywczych, bez przesady i we właściwym czasie jest gwarancji pięknego trawnika. Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat nawożenia trawnika, kiedy i jak to robić, kontynuuj czytanie tego przewodnika.

Kiedy należy nawozić trawnik?

Wiedza o tym, kiedy należy nawozić trawnik, jest równie ważna, jeśli nie ważniejsza, niż decyzja o wyborze nawozu. Większość ekspertów zgadza się, że najlepiej jest nawozić trawniki 3 razy w roku: wiosną, jesienią i latem, ale w tym ostatnim przypadku należy uważać, aby nie nawozić w środku najgorętszych tygodni sezonu, ponieważ należy unikać skrajnych temperatur podczas nawożenia.

Dlaczego warto nawozić w tych trzech terminach? Oprócz tego, że trawa, jak wszystkie rośliny, potrzebuje dobrego zaopatrzenia w składniki odżywcze, aby rosła zdrowa i piękna, zielona i bez suchych lub żółtych liści, dostarczenie trawnikowi składników odżywczych przed i po trudnych porach roku pozwoli mu lepiej znieść niespokojne warunki zarówno letnich upałów, jak i zimowych chłodów, utrzymując go silniejszym i zdrowszym.

Ważne jest, aby przestrzegać tych sezonów nawozowych i nie pomijać ich niezależnie od stanu trawnika, ponieważ będzie on potrzebował nawozu niezależnie od tego, czy jest w optymalnej kondycji, czy też zubożał i pożółkł.

Jaki nawóz stosować do trawników?

Głównym składnikiem odżywczym, którego potrzebuje trawnik, jest azot, ale nie jest to jedyny składnik. Kiedy kupujesz nawóz do trawnika, zwróć uwagę na trzy liczby, które pojawią się gdzieś na opakowaniu, reprezentują one procent azotu, fosforu i potasu, które zawiera produkt. Nie martw się, jeśli suma procentów nie sumuje się do 100, ponieważ jest to normalne, że nawóz zawiera sporą ilość materiału wypełniającego, aby ułatwić rozprowadzanie produktu.

Każdy rodzaj i gatunek trawnika ma nieco inne potrzeby: dowiedz się, jakie są potrzeby Twojego gatunku trawnika i wybierz odpowiedni nawóz. W kadax znajdziesz różne rodzaje nasion traw dopasowanych do Twoich potrzeb. Należy szczególnie uważać, aby nie przesadzić z azotem, bo choć jest to niezbędny składnik odżywczy, to jego zbyt duża ilość może zmienić pH gleby, spalić korzenie i spowodować żółknięcie w niektórych miejscach. Zaleca się również stosowanie nawozów o spowolnionym działaniu, które uwalniają składniki odżywcze stopniowo i przez dłuższy czas, dzięki czemu są one lepiej przyswajane przez roślinę.

Jak nawozić trawnik?

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek:

Niezbędne jest równomierne rozprowadzenie nawozu po trawniku, jeśli chcesz w pełni wykorzystać jego właściwości: jeśli skoncentrujesz nawóz w niektórych miejscach, trawa w tych miejscach prawdopodobnie zostanie spalona, podczas gdy te miejsca, do których nie dotarł, będą prawdopodobnie mniej żywotne.

Możesz spróbować rozsypać nawóz ręcznie i starać się rozłożyć go jak najbardziej równomiernie, ale może to być dość trudne do osiągnięcia. Najlepiej użyć rozsiewacza lub maszyny rozsiewającej. Występują one w wielu rodzajach i w szerokim przedziale cenowym, przy czym najczęściej spotykane są rozsiewacze obrotowe.

Błędy w nawożeniu trawników

Oto kilka najczęstszych błędów w nawożeniu trawników i na co zwracać uwagę, aby ich nie popełniać:

  • Jeśli nie jesteś pewien ilości, lepiej użyć mniej nawozu niż więcej.
  • Nie nawoź, jeśli Twój trawnik jest żółty lub suchy z powodu braku wody. Nawodnij go najpierw, czego najbardziej potrzebuje, i podaj mu składniki odżywcze, gdy zacznie się regenerować.
  • Używaj mniej nawozu w miejscach zacienionych, ponieważ trawa jest tam mniej aktywna.
  • Nie napełniaj rozsiewacza na samym trawniku: unikniesz rozlania i wypadków. Ponadto zawsze należy zamieść lub usunąć nadmiar nawozu, który spadł na trawnik.


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS