|2008-03-07|
GNSS, Geodezja, Firma, Instytucje, Imprezy
GIOVE-B przed wyruszeniem na wyrzutnię
Wczoraj (6 marca) w Europejskim Centrum Badań i Technologii (ESA ESTEC) w Noordijk w Holandii przedstawiciele mediów mieli okazję zapoznać się z GIOVE-B, drugim satelitą testowym systemu Galileo.
Aparat pomyślnie przeszedł próby i 11 marca wyruszy w drogę do Bajkonuru w Kazachstanie. Z wyrzutni w Bajkonurze zostanie wyniesiony na orbitę przez rakietę Sojuz. Start planowany jest na 27 kwietnia (o 22.16 UTC).
W czasie spotkania z grupą blisko 50 dziennikarzy Paul Verhoef, odpowiedzialny za Galileo z ramienia unijnej Komisji ds. Energii i Transportu, przedstawił program Galileo. Javier Benedicto, dyrektor projektu Galileo w ESA, podał dane dotyczące satelity i omówił zadania związane z realizacją fazy walidacji na orbicie. GIOVE-B jest wyposażony w precyzyjny zegar atomowy oparty na biernych maserach wodorowych i potrójny kanał transmisji sygnału nawigacyjnego. Na satelicie zamontowano także instrumenty umożliwiające pomiar radiacji na pokładzie. Aparat będzie transmitował sygnał w standardzie MBOC (Multiplexed Binary Offset Carrier), zgodnie z porozumieniem zawartym kilka miesięcy temu pomiędzy Unią Europejską i USA, a dotyczącym kompatybilności systemów GPS i Galileo. MBOC umożliwia śledzenie sygnałów zarówno z jednego, jak i drugiego systemu.
GIOVE-B stworzyło konsorcjum: Astrium GmbH (Niemcy) – budowa satelity, Thales Alenia Space (Francja) – montaż aparatury, Telespazio (Włochy) – prace na orbicie. Kolejnym krokiem w budowie Galileo będzie umieszczenie w kosmosie czterech pierwszych satelitów systemu (2010 r.) i weryfikacja jego działania.
ESA, AB
|