Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-03-07| Geodezja, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Gryfy Zachodniopomorskie dla geodetów


W Sali Anny Jagiellonki na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyła się wczoraj (6 marca) uroczystość wręczenia Złotych Odznak Honorowych Gryfa Zachodniopomorskiego. Spotkanie zainaugurowało kolejny rok działalności szczecińskiej Akademii Geodetów.

Odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego przyznaje się na zasługi na rzecz regionu zachodniopomorskiego. Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa otrzymali je:

● Oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Szczecinie,
● Romuald Maksymowicz,
● Antoni Myłka,
● Bolesław Wolny (fot. poniżej).

Jak powiedział Norbert Obrycki (marszałek województwa): „odznaka jest świadectwem wysokiej oceny aktywności Stowarzyszenia Geodetów Polskich i zasług dla kształtowania porządku przestrzennego w regionie.” Historia stowarzyszenia w Szczecinie sięga 4 czerwca 1946 roku, kiedy to w mieście zawiązano oddział wojewódzki Związku Mierniczych Rzeczpospolitej. W 1952 roku przekształcono go w oddział SGP. Organizacja znana jest z dużej aktywności, m.in. z organizowanych od wielu lat konferencji (Pogorzelica), licznych imprez integracyjnych czy też zainaugurowanej w 2002 roku szczecińskiej Akademii Geodetów.
Jak zaznaczył marszałek, „Akademia jest przykładem aktywnego kształtowania potrzeby stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych wśród członków stowarzyszenia.” Także z inicjatywy oddziału ukazała się w ubiegłym roku monografia opisująca początki polskiej geodezji na ziemi szczecińskiej i ludzi z tym okresem związanych.

Odnosząc się do roli geodezji, marszałek Obrycki stwierdził, że dziedzina ta odgrywa niezwykłą rolę w kształtowaniu ładu przestrzennego. Przykładem współpracy samorządu z GUGiK są m.in. zrealizowane dotąd prace, takie jak: baza danych map tematycznych (SOZO i HYDRO), mapa topograficzna (1:10 000) dla większości miast i terenów nadmorskich, cyfrowa mapa granic kompleksów rolniczej przydatności, granice regionów statystycznych oraz pilotaż Zachodniopomorskiego SIP.
W związku z realizacją zadań wynikających z informatyzacji państwa i budową społeczeństwa informacyjnego na najbliższe lata priorytetem dla geodezji jest – według marszałka – budowa jednolitych baz georeferencyjnych.

Działalność Akademii Geodetów zainaugurował w tym roku wykład głównego geodety kraju, w którym przedstawił on projekty realizowane obecnie przez GUGIK oraz kierunkowe działania urzędu. Wśród priorytetów znajduje się napisanie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, której projekt powinien do połowy roku trafić do uzgodnień międzyresortowych.
Podczas pobytu w Szczecinie Wiesław Potrapeluk odbył rozmowy m.in. z Marcinem Zydorowiczem, wojewodą zachodniopomorskim oraz z marszałkiem województwa. Podczas drugiego spotkania parafowano umowę na temat współpracy przy tworzeniu krajowej infrastruktury danych przestrzennych w ramach projektu Geoportal.gov.pl.

W uroczystości na Zamku Książąt Pomorskich udział wzięli: Norbert Obrycki – marszałek województwa (patronujący szczecińskiej Akademii Geodetów, Wiesław Potrapeluk – główny geodeta kraju, Włodzimierz Kędziora – sekretarz Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Antoni Bielak – geodeta województwa, Elżbieta Danielak – dyrektor Wydziału Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego oraz Gospodarki Nieruchomościami UW oraz członkowie oddziału SGP w Szczecinie.
Podczas spotkania sekretarz SGP (fot. powyżej) wręczył Złote i Srebrne Odznaki SGP zasłużonym członkom organizacji.
Otrzymali je:

● Jerzy Małek (złota)
● Kazimierz Wysokrocki (złota)
● Jacek Borzymowicz
● Longina Malinowska
● Anna Modrzejewska
● Henryk Poznaniak
● Krystyna Zaworska
● Maciej Zięba.

Więcej o imprezie w kwietniowym GEODECIE

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS