wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-02-01| Geodezja, Prawo

Poznaliśmy zeszłoroczne pytania z egzaminów na uprawnienia geodezyjne

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował zestawy pytań, jakie w 2022 roku padły podczas egzaminów na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.


Poznaliśmy zeszłoroczne pytania z egzaminów na uprawnienia geodezyjne <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

Jak co roku, GUGiK udostępnił dwa zbiory danych. Pierwszy zawiera 32 testy z pytaniami zamkniętymi, jakie padły na części ogólnej egzaminu. Jakim symbolem oznaczamy w EGiB grunty zajęte pod cmentarze? Kiedy wykonuje się pomiar kontrolny GNSS? Do czego zobowiązują się strony w umowie o dzieło? Jaka kara może grozić za podrabianie dokumentów? Jak przedstawia się na mapie zasuwę, zawór czy taras? Dla jakich tematów danych organem wiodącym jest główny geodeta kraju? Z tymi i podobnymi pytaniami zmierzyć musieli się wszyscy kandydaci na uprawnienia, niezależnie od zdobywanego zakresu.

Osoby, które w części ogólnej poprawnie odpowiedziały na przynajmniej 41 z tego typu 60 pytań, przystępują do części szczegółowej. Składa się ona z 3 pytań opisowych, których tematyka dopasowana jest do zakresu zdobywanych uprawnień. Zbiór tych pytań (z podziałem na zakresy uprawnień, ale bez nr 6 i 7) również został opublikowany przez GUGiK. I tak na przykład w najpopularniejszym obecnie zakresie 1 (pomiary syt.-wys.) można było zostać zapytanym chociażby o to: w jakiej bazie danych należy wykazać budynek w budowie; co to jest przyłącze elektroenergetyczne; czy budowa przydomowego tarasu naziemnego o powierzchni 37 m kw. wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Pobierz zestaw wszystkich pytań z 2022 r.

Zestawy pytań z poprzednich lat można pobrać na Geoforum.pl w dziale Uprawnienia geodezyjne

Publikację tych dokumentów do końca stycznia każdego roku przewiduje rozporządzenie ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Na mocy tych przepisów co roku udostępnia się również listę aktów prawnych, które są źródłem pytań na egzaminie pisemnym oraz ustnym. Jak już informowaliśmy, te zestawienia dostępne są do pobierania od poniedziałku.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS