Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-02-01| Geodezja, Prawo

Poznaliśmy zeszłoroczne pytania z egzaminów na uprawnienia geodezyjne

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował zestawy pytań, jakie w 2022 roku padły podczas egzaminów na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.


Poznaliśmy zeszłoroczne pytania z egzaminów na uprawnienia geodezyjne <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

Jak co roku, GUGiK udostępnił dwa zbiory danych. Pierwszy zawiera 32 testy z pytaniami zamkniętymi, jakie padły na części ogólnej egzaminu. Jakim symbolem oznaczamy w EGiB grunty zajęte pod cmentarze? Kiedy wykonuje się pomiar kontrolny GNSS? Do czego zobowiązują się strony w umowie o dzieło? Jaka kara może grozić za podrabianie dokumentów? Jak przedstawia się na mapie zasuwę, zawór czy taras? Dla jakich tematów danych organem wiodącym jest główny geodeta kraju? Z tymi i podobnymi pytaniami zmierzyć musieli się wszyscy kandydaci na uprawnienia, niezależnie od zdobywanego zakresu.

Osoby, które w części ogólnej poprawnie odpowiedziały na przynajmniej 41 z tego typu 60 pytań, przystępują do części szczegółowej. Składa się ona z 3 pytań opisowych, których tematyka dopasowana jest do zakresu zdobywanych uprawnień. Zbiór tych pytań (z podziałem na zakresy uprawnień, ale bez nr 6 i 7) również został opublikowany przez GUGiK. I tak na przykład w najpopularniejszym obecnie zakresie 1 (pomiary syt.-wys.) można było zostać zapytanym chociażby o to: w jakiej bazie danych należy wykazać budynek w budowie; co to jest przyłącze elektroenergetyczne; czy budowa przydomowego tarasu naziemnego o powierzchni 37 m kw. wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Pobierz zestaw wszystkich pytań z 2022 r.

Zestawy pytań z poprzednich lat można pobrać na Geoforum.pl w dziale Uprawnienia geodezyjne

Publikację tych dokumentów do końca stycznia każdego roku przewiduje rozporządzenie ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Na mocy tych przepisów co roku udostępnia się również listę aktów prawnych, które są źródłem pytań na egzaminie pisemnym oraz ustnym. Jak już informowaliśmy, te zestawienia dostępne są do pobierania od poniedziałku.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS