|2023-01-30| artykuł sponsorowany |
Firma
Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe - wady i zalety
Jaki nawilżacz powietrza wybrać? To pytanie zadaje sobie każdy, kto w sezonie grzewczym zmaga się z suchym powietrzem. Przy niskiej wilgotności szybko odczuwamy dyskomfort, mamy problem ze snem, trudniej wyleczyć infekcje. Nie mówiąc już o przesuszonej, szorstkiej w dotyku skórze. Nic dziwnego, że wiele osób szuka sprzętu, który pozwoli zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w domu. Nawilżacze to zróżnicowana grupa urządzeń: różnią się designem, ale przede wszystkim sposobem działania. Dzisiaj chcemy uważnie przyjrzeć się modelom ultradźwiękowym. Jakie są ich największe wady i zalety? Czas to dokładnie przeanalizować!
Nawilżacze powietrza - jakie są rodzaje?
Zanim przejdziemy do nawilżaczy ultradźwiękowych, dobrze poznać inne rodzaje takich sprzętów. Mając kompletny obraz, będziemy mogli podjąć świadomą decyzję zakupową.
Nawilżacze powietrza możemy podzielić na:
- parowe;
- ewaporacyjne;
- ultradźwiękowe.
Czym się charakteryzują? Zacznijmy od parowych! To niedrogie urządzenia, które mogą kusić oszczędnych dużymi promocjami. Warto jednak wiedzieć, że w sprzętach tego typu woda doprowadzana jest do wrzenia przy pomocy grzałki, a emitowana w wyniku procesu para jest gorąca. Model tego typu nie sprawdzi się więc w pokoju dziecięcym – to duży minus tego rozwiązania. Na plus, oprócz ceny, można zaliczyć za to niskie koszty eksploatacji – wykorzystywana jest tutaj po prostu woda z kranu.
Czy tak samo wygląda to w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych? System ich działania jest nieco inny. Wentylator zasysa suche powietrze, a następnie przepuszcza je przez nawilżony filtr lub dyski. Para wydzielana przez takie urządzenie jest niewidoczna i chłodna – nie stanowi więc ryzyka przypadkowego oparzenia. I tutaj, jak w urządzeniach parowych, korzystamy z wody z kranu. Nie jest to jednak sprzęt tani w eksploatacji – musimy pamiętać o regularnej wymianie filtrów – zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi w instrukcji obsługi.
Urządzenie tego typu sprawdzi się w pokoju dziecka, a także w mieszkaniu pełnym zwierząt!
Jak na tym tle prezentują się nawilżacze ultradźwiękowe? Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują fale ultradźwiękowe do rozbijania cząsteczek wody. Para, która powstaje, jest chłodna, a więc bezpieczna dla otoczenia. Ale czy na tym koniec atutów tego rozwiązania? Pora zestawić wady i zalety nawilżaczy ultradźwiękowych!
Nawilżacze ultradźwiękowe – wady i zalety
Decydując się na nawilżacz ultradźwiękowy, trzeba być świadomym mocnych i słabszych stron sprzętu tego typu. Do najważniejszych atutów należy z pewnością energooszczędność i cicha praca. Nic dziwnego, że to sprzęt chętnie wybierany do sypialni lub pokoju dziecka. Nie można pominąć również ceny samego urządzenia– zwykle można kupić je w rozsądnej kwocie.
Zanim jednak klikniemy „kup” w sklepie internetowym, trzeba mieć pełny obraz działania tego rodzaju nawilżacza. Przede wszystkim, nie jest to rekomendowany sprzęt do domu, w którym mieszkają psy i koty. Zwierzęta mogą słyszeć ultradźwięki, co nie jest dla nich komfortowe. Do tego trzeba wskazać, że w tym nawilżaczu musimy korzystać wyłącznie z wody destylowanej. W przeciwnym razie do powietrza może dostawać się szkodliwy dla zdrowia pył kamienny.
Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe w sklepie MediaMarkt to niedrogi sposób, by zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w swoim domu. Warto dokładnie przyjrzeć się specyfikacji, sprawdzić opinie użytkowników i wybrać najlepszy dla siebie model!
|