wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-17| Geodezja, Prawo

Resort rozwoju proponuje zmiany w zdobywaniu uprawnień zawodowych

Nowe stawki opłat za postępowanie kwalifikacyjne oraz inne zasady uznawania praktyki zawodowej – takie zmiany zaproponowało właśnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii.


Resort rozwoju proponuje zmiany w zdobywaniu uprawnień zawodowych

Zapisano je w projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, które rozesłano dziś (17 stycznia) do konsultacji społecznych.

Akt ten przewiduje trzy zasadnicze nowości. Po pierwsze, zmienią się stawki opłat za postępowania kwalifikacyjne dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień zawodowych. Dotychczas były one stałe i wynosiły 900 zł za postępowanie obejmujące część wstępną i sprawdzającą oraz 180 zł w przypadku tylko części wstępnej. Resort rozwoju proponuje wprowadzenie dorocznej waloryzacji tych stawek poprzez powiązanie ich z przeciętnym wynagrodzeniem w IV kwartale roku poprzedniego, które ogłasza w lutym Główny Urząd Statystyczny. W efekcie pełne postępowanie kosztowałoby 15% tego wynagrodzenia, zaś opłata tylko za część wstępną byłaby pięciokrotnie niższa.

Co te zapisy oznaczałyby w praktyce? Według najnowszych danych opublikowanych przez GUS (czyli z lutego 2022 r.) stawki te wyniosłyby odpowiednio 899 zł i 180 zł, zatem bez zmian. Ale biorąc pod uwagę, że w projekcie budżetu na 2023 r. zapisano, że przeciętne wynagrodzenie wzrośnie w tym roku do 6935 zł, koszty te sięgnęłyby odpowiednio 1040 zł oraz 208 zł.

Autorzy projektu zmianę tę tłumaczą rosnącą dysproporcją między wpływami z opłat za postępowania kwalifikacyjne a wynagrodzeniami członków komisji kwalifikacyjnych. Opłaty są bowiem stałe, a zarobki uzależniono od przeciętnego wynagrodzenia.

By dodatkowo zredukować dysproporcje między dwiema powyższymi kwotami, w projekcie rozporządzenia zaproponowano zmniejszenie liczebności zespołów kwalifikacyjnych z 5 do 4 osób.

Trzecią zmianą zapisaną w projekcie jest uznawanie jedynie tej praktyki zawodowej, która została zdobyta do 15 lat przed złożeniem wniosku o nadanie uprawnień zawodowych. „Na przestrzeni lat znacznie zmieniają się przepisy z dziedzinie geodezji i kartografii a także sposób wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych. Z uwagi na to uzasadnionym jest, aby osoba, która ubiega się o nadanie uprawnień zawodowych, posiadała praktykę zawodową odpowiadającą współczesnym realiom” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Konsultacje rozporządzenia potrwają do końca stycznia br. Ma ono wejść w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, choć przepisy te nie będą obejmowały postępowań już wszczętych. Z kolei ograniczenie uznawania praktyki do 15 lat zacznie obowiązywać dopiero 1 stycznia 2026 r.

Projekt rozporządzenia wraz z załącznikami


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS