Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-12-23| GIS, Teledetekcja

Dzięki CDAS dane Copernicusa będą jeszcze łatwiej dostępne

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała umowę o wartości 150 mln euro, dzięki której dane z satelitów Sentinel będzie można jeszcze łatwiej przeglądać, pobierać i analizować. W projekt zaangażowana jest m.in. polska firma Cloud Ferro.


Dzięki CDAS dane Copernicusa będą jeszcze łatwiej dostępne

Przedmiotem kontraktu jest budowa i udostępnienie usługi Copernicus Space Component Data Access (CDAS), która ma umożliwić szerokiemu gronu odbiorców korzystanie z bogatych zasobów europejskiego systemu Copernicus, w tym z danych teledetekcyjnych z satelitarnej konstelacji Sentinel.

Ale przecież podobne usługi już istnieją – powie ktoś. To uruchomione w 2018 roku pięć serwisów DIAS (Copernicus Data and Information Access Services). Jeden z nich (CREODIAS) rozwijany jest nawet przez konsorcjum kierowane przez polską firmę Creotech Instruments. Owszem, tyle że CDAS ma przenieść udostępnianie danych Copernisus na jeszcze wyższy poziom.

Jedna z kluczowych różnic będzie polegała na tym, że dane w serwisie CDAS mają być szybciej dostępne, i to nie tylko w formie surowej, ale i na wyższych poziomach przetworzenia, np. Sentinel-1 SLC, GRD, L2 OCN czy Sentinel-2 L1C i L2A (patrz mapa obok). Krótko mówiąc, nacisk ma zostać położony na najwyższą kompletność i aktualność repozytorium Copernicusa.

Kolejna kluczowa różnica: o ile serwisy DIAS koncentrowały się na przeglądaniu i pobieraniu danych, o tyle CDAS ma również umożliwiać ich przetwarzanie w chmurze obliczeniowej. Możliwe będzie tu nie tylko korzystanie z gotowych narzędzi, ale i tworzenie własnych.

Co istotne, większość z funkcjonalności serwisu CDAS będzie dostępna bezpłatnie, niezależnie od tego, czy użytkownik jest osobą prywatną, naukowcem czy przedsiębiorcą. Ci, którzy będą chcieli przetwarzać za pomocą tej usługi większe zbiory danych, będą mogli skorzystać z oferty odpłatnej.

Pierwsza wersja serwisu CDAS oferująca ograniczone funkcjonalności ma być gotowa jeszcze pod koniec stycznia 2023 roku. Pełna operacyjność usługi powinna zostać osiągnięta do końca czerwca 2023 r.

Przetarg na zbudowanie serwisu CDAS wygrało konsorcjum kierowane przez niemiecką firmę T-Systems International, w skład którego wchodzą również spółki: CloudFerro (Polska), Sinergise (Słowenia), VITO (Belgia), ACRI-ST (Francja) oraz RHEA (Włochy), a także niemiecka agencja DLR.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama