wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-09| artykuł sponsorowany | Firma

Kotły gazowe do centralnego ogrzewania - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ogrzewanie gazowe to jeden z wygodniejszych sposobów zapewniania ciepła w domu. Wykorzystywane do tego kotły są w pełni bezobsługowe, stosunkowo niewielkie (mieszczą się nawet w niedużych kotłowniach), poza tym można łatwo zmieniać ich ustawienia grzewcze. Proces spalania gazu jest niezwykle efektywny – dzięki temu kotły gazowe emitują do atmosfery tylko śladowe ilości zanieczyszczeń. Kupując kocioł, należy jednak podjąć kilka niezwykle ważnych decyzji, związanych m.in. z jego mocą.


Kotły gazowe do centralnego ogrzewania - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Kotły gazowe do centralnego ogrzewania - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Kotły gazowe do centralnego ogrzewania - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jaka powinna być moc kotła gazowego?

Podstawową kwestią, jaką należy rozważyć przy zakupie kotła gazowego, jest zapotrzebowanie danego budynku na energię cieplną. Jest ono wprost proporcjonalne do metrażu nieruchomości.

Nie należy popadać w skrajności: zbyt wydajny kocioł nie będzie pracować w optymalnym zakresie roboczym. Będzie za to spalał zbyt duże ilości paliwa, co w skrajnym przypadku może doprowadzić do przegrzewania pomieszczeń.

Jeszcze gorszym zakupem będzie kocioł gazowy o zbyt niskiej mocy, ponieważ wskutek nadmiernego obciążenia szybciej się zużyje. On również będzie spalał duże ilości gazu, a przy tym nie ogrzeje pomieszczeń w zadowalającym stopniu.

Kotły gazowe – kondensacyjne czy klasyczne?

Kondensacyjne kotły gazowe to stosunkowo nowa technologia. Wyróżniają się one większą sprawnością energetyczną niż tradycyjne urządzenia. W porównaniu do klasycznych kotłów sprawność spalania paliwa opałowego może przekroczyć nawet 100%.

Dzieje się tak, ponieważ kotły kondensacyjne wykorzystują powstałą w procesie spalania gazu parę wodną. Jest ona doprowadzana do specjalnego układu, w którym ulega procesowi schłodzenia, a następnie skroplenia. To generuje dodatkowe ciepło wykorzystywane do podgrzewania wody.

Kondensacyjne kotły gazowe są droższe od tradycyjnych, a jednocześnie – efektywniejsze. Dlatego z czasem koszt ich zakupu się zwraca.

Kotły gazowe – jednofunkcyjne czy dwufunkcyjne?

Wybierając kocioł gazowy, należy dokładnie przemyśleć, do czego będzie służył. Jeśli ma tylko ogrzewać dom, lepszym wyborem będzie model jednofunkcyjny. Jeżeli kocioł ma jednocześnie podgrzewać wodę, należy wybrać wariant dwufunkcyjny. Urządzenia tego typu mają zintegrowany wymiennik przepływowy, który ogrzewa zimną wodę do pożądanej temperatury. Dwufunkcyjne kotły gazowe można również wyposażyć w izolowany zasobnik magazynujący podgrzaną wodę. Dzięki temu od razu po odkręceniu kurka z kranu będzie lecieć ciepła woda. Poza tym kocioł wyposażony w zasobnik uruchamia się znacznie rzadziej, minimalizując zużycie kluczowych komponentów urządzenia.

Jaką komorę spalania powinny mieć kotły gazowe?

Kotły gazowe mogą być wyposażone w dwa rodzaje komór – otwartą lub zamkniętą. Co to oznacza? Istotny w tym rozróżnieniu jest sposób, w jaki odbywa się reakcja zamieniania materiału opałowego w ciepło oraz metoda dostarczania świeżego tlenu do paleniska.

W przypadku kotłów gazowych z otwartą komorą spalania powietrze jest dostarczane bezpośrednio z otoczenia. Kotłownia musi być więc odpowiednio wentylowana, istnieje też ryzyko, że zostanie w niej zaprószony ogień. Poza tym kotły z otwartą komorą spalania mają niższą sprawność energetyczną. Dzieje się tak, ponieważ część ciepła uzyskanego w procesie spalania „ucieka” na zewnątrz.

Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania są droższe, ale jednocześnie – wydajniejsze. Spalają gaz w zamkniętym palenisku. Powstała w ten sposób energia jest wykorzystywana do podgrzewania wody.

Powietrze dostaje się do kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania przez rury wyprowadzone na zewnątrz budynku. Ściślej rzecz biorąc, tłoczy je wentylator, zapewniając odpowiednią dawkę tlenu. Zamknięte palenisko jest znacznie bezpieczniejsze niż otwarte, co umożliwia montowanie kotłów nawet w niewielkich pomieszczeniach, bez ryzyka zaprószenia ognia.


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS