Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-11-18 | Teledetekcja, Imprezy

Forum Obserwacji Ziemi 2022 za nami

Blisko 300 słuchaczy, 6 sesji tematycznych, dyskusje i przegląd interesujących przykładów wykorzystania danych satelitarnych przez polskie i europejskie podmioty – tak w skrócie Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podsumowała kolejną edycję Forum Obserwacji Ziemi, która odbyła się w dniach 8-9 listopada br. w Warszawie.


Ilustracja: Forum Obserwacji Ziemi 2022 za nami
Ilustracja: Forum Obserwacji Ziemi 2022 za nami
– Współcześnie zmagamy się z wieloma wyzwaniami w różnych sektorach gospodarki. Systemy satelitarne mogą z powodzeniem wspomagać działania podejmowane na rzecz walki z pojawiającymi się zagrożeniami w realizacji codziennych zadań administracji – stwierdziła dyrektor Departamentu Obserwacji Ziemi w POLSA Jolanta Orlińska podczas jednego z wystąpień otwierających wydarzenie.

W trakcie dwudniowej konferencji dyskutowano o możliwościach szerokiego wykorzystania danych satelitarnych, zarówno w realizacji projektów specjalnych, jak i codziennej pracy sektora administracji publicznej i wszystkich innych podmiotów, które mogą czerpać korzyści z obserwacji Ziemi.

Jak zauważa wiceprezes POLSA Marcin Mazur, „każda edycja tego wydarzenia to doskonała okazja do spotkania i wymiany doświadczeń pomiędzy różnymi podmiotami. Z jednej strony mamy przedstawicieli biznesu, którzy dostarczają oprogramowania, narzędzia i dane. Z drugiej strony instytucje naukowo-badawcze, które posiadają wiedzę niezbędną w dostarczaniu produktów. I wreszcie na końcu tego ogniwa mamy odbiorców produktów satelitarnych, bez których nie zachodziłaby realna potrzeba realizacji wielu interesujących projektów. Polska Agencja Kosmiczna z przyjemnością pełni rolę łącznika pomiędzy tymi podmiotami, dostrzegając, że z roku na rok Forum Obserwacji Ziemi przyciąga coraz szersze grono odbiorców”.

W trakcie sześciu sesji tematycznych, dotyczących: rolnictwa, leśnictwa, środowiska naturalnego, zrównoważonych obszarów miejskich, zmian klimatu oraz odnawialnych źródeł energii, poruszono wiele interesujących zagadnień oraz podsumowano stan wykorzystania danych satelitarnych przez polskie i europejskie podmioty. Przedstawiono także inspirujące przykłady praktycznego zastosowania danych satelitarnych, co zaowocowało ożywioną dyskusją wśród uczestników Forum.

Zdaniem POLSA międzynarodowy charakter Forum pozwolił spojrzeć na zagadnienie wykorzystywania danych satelitarnych z szerszej, europejskiej perspektywy. Obecność wielu przedstawicieli środowisk nauki, biznesu czy administracji publicznej pozwoliła na zaktualizowanie wiedzy, ale także na zdiagnozowanie wyzwań sektora i szans jego rozwoju oraz sformułowanie planów na przyszłość. Udział w Forum umożliwiło uczestnikom poznanie kompetencji polskich ośrodków naukowych, instytutów oraz firm przemysłu kosmicznego.

Forum Obserwacji Ziemi 2022 zostało zorganizowane we współpracy POLSA i fundacji Eurisy (organizacji non-profit zrzeszającej europejskie agencje kosmiczne), co, jak podreśla Agencja, przełożyło się na jeszcze lepszą reprezentację międzynarodowych ekspertów w gronie prelegentów i uczestników wydarzenia. Kolejna edycja Forum Obserwacji Ziemi odbędzie się w przyszłym roku.

Źródło: POLSA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
średnia temperatura na Marsie wynosi -63 stopnie Celsjusza?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Maria Dobrzycka
Dr hab. Maria Dobrzycka była emerytowaną profesor Instytutu Geodezji i Kartografii, wieloletnią kierowniczką Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego IGiK, a następnie Zakładu Astronomii Geodezyjnej i Geodezji Satelitarnej w IGiK. Była osobą bez...
więcej

strzałka w dółGeodaty
ok. 1490

ok. 1490
W Rosji carski "Pomestnii prikaz" nakazywał regularne pomiary katastralne. W czasie pomiarów opisywano poszczególne kraje i prowincje. W opisach (Pistowiie knigi) zawarta była liczba chłopów w każdej wsi, wielkość gruntów ornych, łąk itp., sposób...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama