wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-07| GNSS, Teledetekcja, Imprezy

W Polsce ruszy Centrum Inkubacji Biznesowej ESA

Wejście Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w 2012 r. stworzyło wiele możliwości dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Obecnie to jedna z najnowocześniejszych gałęzi polskiego przemysłu, która wkrótce zostanie wsparta poprzez uruchomienie centrum inkubacji biznesowej ESA (ESA BIC Poland).


W Polsce ruszy Centrum Inkubacji Biznesowej ESA <br />
Od prawej: Josef Aschbacher (ESA), Cezariusz Lesisz i Sebastian Dąbski(ARP)
Od prawej: Josef Aschbacher (ESA), Cezariusz Lesisz i Sebastian Dąbski(ARP)
Umowę w tej sprawie podpisano podczas konferencji „10 lat Polski w ESA” (27-28 października) zorganizowanej w Warszawie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK). Była to również znakomita okazja do podsumowania celów zrealizowanych w ramach współpracy, a także przedstawienia planów dalszego rozwoju polskiego sektora kosmicznego.

Warto zauwazyć, że kontakty pomiędzy Polską a Europejską Agencją Kosmiczną sięgają 1994 roku. Wówczas doszło do podpisania umowy o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. W 2002 roku umowę tę rozszerzono. Kluczowym momentem dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego było wstąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 roku. Umożliwiło to polskim przedsiębiorcom nawiązanie kontaktów z nowymi partnerami oraz dostęp do technologii i infrastruktury ESA. Niemal równocześnie działanie rozpoczął Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Dla polskich firm i ośrodków badawczych wejście do ESA otworzyło drogę do rozwoju technologii kosmicznych i technik satelitarnych poprzez możliwość pełnoprawnego uczestnictwa w programach ESA. Polska uzyskała dostęp do infrastruktury naziemnej i kosmicznej, rozwinęła się współpraca z kosmicznymi agencjami narodowymi i największymi firmami sektora kosmicznego. Polskie członkostwo to także możliwość rozwoju rodzimych technologii, znaczący udział w łańcuchu dostaw projektów kosmicznych, rozwój kadr i liczne programy edukacyjne.

W czasie 10 lat członkostwa w ESA polskim podmiotom udało się uzyskać kontrakty na kwotę ponad 140 mln euro (w ramach ESA). Obecnie krajowy sektor kosmiczny liczy prawie 400 podmiotów (firm i instytutów naukowych). Ponad 300 z nich na co dzień współpracuje z ESA, w tym 150 bierze bezpośredni udział w projektach kosmicznych. Ponad 80 misji zostało wyposażonych w polską aparaturę, a w ostatnich latach z udziałem polskich inżynierów i naukowców zostały zrealizowane takie europejskie misje, jak: Cassini-Huygens, Rosetta, BepiColombo czy Solar Orbiter.

Zatrudnienie w polskim sektorze kosmicznym szacowane jest obecnie na ok. 12 tys. osób. Większość podmiotów, bo aż 80%, stanowi przemysł, a pozostałe 20% to instytuty naukowe. 60% reprezentuje sektor MŚP, a 40% to duże podmioty.

Punktem kulminacyjnym konferencji było podpisanie porozumienia między ESA a Agencją Rozwoju Przemysłu na uruchomienie centrum inkubacji biznesowej ESA, które wesprze rozwój startupów w branży kosmicznej. ESA BIC (European Space Agency Business Incubation Centres) to największa sieć inkubatorów technologicznych w Europie, których celem jest wspieranie i inspirowanie przedsiębiorców realizujących przedsięwzięcia na wczesnych etapach rozwoju związanych z branżą kosmiczną. Dzięki procesowi inkubacji przedsięwzięcia te staną się działającymi komercyjnie rozwiązaniami.

ESA BIC zapewnia wsparcie w postaci finansowania bezzwrotnego, udostępnienia przestrzeni biznesowej oraz doradztwa o charakterze biznesowym, prawnym i technologicznym w różnych segmentach branży kosmicznej. porozumieni podpisali: dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher, prezes ARP Cezariusz Lesisz i wiceprezes ARP Sebastian Dąbski.

Od 2003 r., kiedy powstało pierwsze centrum ESA BIC, inkubację zakończyły 864 startupy. Obecnie działa ich 316. ESA BIC Poland będzie 26. centrum inkubacji biznesowej ESA. Inkubacja startupów w Polsce realizowana będzie w dwóch miastach: w Warszawie oraz w Rzeszowie. – Celem jest wsparcie w ciągu pięciu lat 35 polskich startupów, siedmiu każdego roku – zapowiedział Josef Aschbacher.

Źródło: POLSA, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS