|2022-11-03|
Geodezja, GIS, Prawo, Edukacja
Listopadowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania
W serwisie egeodeta24.pl udostępniającym GEODETĘ cyfrowego jest już opublikowane wydanie 11/2022. Bohaterem materiału okładkowego jest format GML.
Zgodnie z nowymi standardami już od 1 stycznia 2023 r. jedynym formatem wymiany danych między wykonawcami prac geodezyjnych a PODGiK-ami ma być GML. I oby nie okazało się to kolejnym fikcyjnym terminem, jakich w naszej branży nie brakowało.
W części prawnej GEODETY oddajemy głos geodecie uprawnionemu z województwa podlaskiego. W czerwcu br. przeprowadził standardową procedurę wyznaczenia/wznowienia punktów granicznych. Zaczęło się normalnie, a skończyło oskarżeniami i pozwem do sądu o naruszenie posiadania. Ponadto czytelnicy znajdą omówienia dwóch wyroków sądów administracyjnych. Pierwszy dotyczy zakresu udostępnionych wykonawcy materiałów PZGiK („niezbędność lub przydatność”), a drugi – uzasadnienia negatywnie zweryfikowanego operatu („precyzyjne wskazanie norm prawnych”).
Listopadowe wydanie to także wywiad z dr hab. inż. Marią Mrówczyńską, prorektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. współpracy z gospodarką, specjalistką z zakresu informatyki geodezyjnej. Pozostając przy temacie uczelni – w raporcie na temat rekrutacji w roku akademickim 2022/2023 ponownie przyglądamy się nie tylko kierunkom geodezyjnym, ale również geoinformacyjnym, geoinformatycznym i geomatycznym. Szczegółowe wyniki w artykule.
W najnowszym GEODECIE znalazło się także miejsce na obszerne relacje z dwóch ważnych wydarzeń: międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo w Essen (18–20 października) oraz XXII Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego „Fotogrametria – Teledetekcja – Geoinformacja: stan aktualny i tendencje rozwoju” w Krakowie (26–28 września). Oba teksty wskazują najnowsze trendy technologiczne, gdzie rola teledetekcji i fotogrametrii szybko rośnie. Ważny sygnał alarmowy dla polityków i decydentów stanowią kampanie monitorowania plastikowych odpadów z wykorzystaniem satelitów. Opracowana przez naukowców metoda śledzenia butelek PET pozwala na sprawdzenie, jak przemierzają one rzeki i oceany. A to pierwszy krok od ochrony tych wód przed zanieczyszczeniami, o czym przeczytamy w artykule Pawła Ziemnickiego.
Użytkowników serwisu egeodeta24.pl, którzy wykupili listopadowe wydanie GEODETY cyfrowego, zapraszamy do pobrania pliku z panelu użytkownika. Pozostałych zainteresowanych listopadowym wydaniem zachęcamy do opłacenia dostępu do niego za pomocą płatności elektronicznych. Cała operacja potrwa zaledwie kilka minut, a GEODETĘ cyfrowego w uniwersalnym formacie PDF będziecie Państwo mogli odczytać nie tylko na komputerze, ale także na tablecie czy smartfonie. W pliku łatwiej wyszukać interesujące słowa lub frazy, a dowolny artykuł można wydrukować na swoje potrzeby na domowej drukarce.
Dlaczego jeszcze warto korzystać z GEODETY cyfrowego? Bo oszczędza się czas i pieniądze! Każde nowe wydanie GEODETY cyfrowego otrzymuje się wcześniej niż wydanie papierowe. Również dostęp do dowolnego numeru archiwalnego uzyskuje się natychmiast po dokonaniu płatności elektronicznej – nie trzeba czekać na listonosza. GEODETA cyfrowy to wreszcie niższa cena prenumeraty i pojedynczych wydań. Co ważne, im więcej się kupuje, tym miesięcznik jest tańszy.
Zawartość listopadowego wydania GEODETY można wygodnie przejrzeć w serwisie egeodeta24.pl. Aby zaoszczędzić na każdym wydaniu, warto wykupić prenumeratę GEODETY cyfrowego (roczną, półroczną lub kwartalną). A tych, którzy wolą GEODETĘ w wydaniu papierowym, zachęcamy do zakupu prenumeraty w wersji tradycyjnej.
Redakcja
|