wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-13| GIS

Łatwiejsze katalogowanie i analizowanie informacji o pożarach lasów

Krajowy System Informacji o Pożarach Lasu (KSIPL) został uruchomiony w nowej wersji. Z portalu mogą korzystać pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa do katalogowania i analizowania informacji o pożarach lasów. Dodatkowo uruchomiony został ogólnodostępny geoportal z informacjami o pożarach lasów.


Łatwiejsze katalogowanie i analizowanie informacji o pożarach lasów

Projekt modernizacji systemu KSIPL został zrealizowany przez firmę informatyczną Comarch. System jest wykorzystywany przez jedną z komórek IBL – Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu.

Głównym celem projektu była modernizacja istniejącego już Krajowego Systemu Informacji o Pożarach Lasów. System ten jest odpowiedzialny za zbieranie i katalogowanie informacji o pożarach lasów oraz za generowanie raportów i szczegółowych danych na potrzeby Unii Europejskiej i Głównego Urzędu Statystycznego. Poprzednia wersja KSPIL nie była od lat wspierana, a przestarzała infrastruktura uniemożliwiała poprawną analizę tak dużej liczby danych.

Rozwiązanie wdrożone przez Comarch uwzględnia dotychczasowe funkcjonalności systemu, a dzięki zastosowaniu najnowszych technologii możliwa będzie sprawna praca w kolejnych latach. System oparty jest na rozwiązaniu Comarch EZD, czyli platformie do Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją, która na potrzeby projektu została odpowiednio dostosowana do wymagań klienta.

Krajowy System Informacji o Pożarach Lasów jest platformą internetową. Na stronie głównej znajduje się geoportal publiczny zawierający mapę pożarów i dane statystyczne. W ramach wdrożenia przeprowadzono również migrację danych. Dzięki temu nowy systemu zawiera dane historyczne i istnieje możliwość pobrania ogólnodostępnych danych zarejestrowanych od 2007 roku.

Główną częścią systemu jest moduł meldunków. To właśnie tam importowane są dane i prowadzona jest rejestracja i analiza meldunków pożarów z trzech źródeł: z Państwowej Straży Pożarnej, Systemu Informatycznego Lasów Państwowych oraz meldunków wprowadzanych przy pomocy KSIPL przez Parki Narodowe. Na ich podstawie generowane są raporty. Dostęp do systemu, oprócz pracowników Instytutu, mają również pracownicy Lasów Państwowych, Parków Narodowych, GUS i Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Dzięki wdrożeniu IBL ma do dyspozycji zmodernizowany system do zbierania danych o pożarach lasów i opracowywania raportów. Wykorzystanie najnowszych technologii zapewni sprawne działanie przez kolejne lata. Obecna wersja systemu jest stabilna, a ciągle wzrastająca liczba danych nie zakłóci jego pracy. System umożliwia dostosowanie się do wymogów Unii Europejskiej w kwestii raportowania i wsparcia służb odpowiedzialnych za ochronę lasów przed pożarami na terenie UE.

Źródło: Comarch


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS