Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-09-13 | GIS

Łatwiejsze katalogowanie i analizowanie informacji o pożarach lasów

Krajowy System Informacji o Pożarach Lasu (KSIPL) został uruchomiony w nowej wersji. Z portalu mogą korzystać pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa do katalogowania i analizowania informacji o pożarach lasów. Dodatkowo uruchomiony został ogólnodostępny geoportal z informacjami o pożarach lasów.


Ilustracja: Łatwiejsze katalogowanie i analizowanie informacji o pożarach lasów

Projekt modernizacji systemu KSIPL został zrealizowany przez firmę informatyczną Comarch. System jest wykorzystywany przez jedną z komórek IBL – Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu.

Głównym celem projektu była modernizacja istniejącego już Krajowego Systemu Informacji o Pożarach Lasów. System ten jest odpowiedzialny za zbieranie i katalogowanie informacji o pożarach lasów oraz za generowanie raportów i szczegółowych danych na potrzeby Unii Europejskiej i Głównego Urzędu Statystycznego. Poprzednia wersja KSPIL nie była od lat wspierana, a przestarzała infrastruktura uniemożliwiała poprawną analizę tak dużej liczby danych.

Rozwiązanie wdrożone przez Comarch uwzględnia dotychczasowe funkcjonalności systemu, a dzięki zastosowaniu najnowszych technologii możliwa będzie sprawna praca w kolejnych latach. System oparty jest na rozwiązaniu Comarch EZD, czyli platformie do Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją, która na potrzeby projektu została odpowiednio dostosowana do wymagań klienta.

Krajowy System Informacji o Pożarach Lasów jest platformą internetową. Na stronie głównej znajduje się geoportal publiczny zawierający mapę pożarów i dane statystyczne. W ramach wdrożenia przeprowadzono również migrację danych. Dzięki temu nowy systemu zawiera dane historyczne i istnieje możliwość pobrania ogólnodostępnych danych zarejestrowanych od 2007 roku.

Główną częścią systemu jest moduł meldunków. To właśnie tam importowane są dane i prowadzona jest rejestracja i analiza meldunków pożarów z trzech źródeł: z Państwowej Straży Pożarnej, Systemu Informatycznego Lasów Państwowych oraz meldunków wprowadzanych przy pomocy KSIPL przez Parki Narodowe. Na ich podstawie generowane są raporty. Dostęp do systemu, oprócz pracowników Instytutu, mają również pracownicy Lasów Państwowych, Parków Narodowych, GUS i Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Dzięki wdrożeniu IBL ma do dyspozycji zmodernizowany system do zbierania danych o pożarach lasów i opracowywania raportów. Wykorzystanie najnowszych technologii zapewni sprawne działanie przez kolejne lata. Obecna wersja systemu jest stabilna, a ciągle wzrastająca liczba danych nie zakłóci jego pracy. System umożliwia dostosowanie się do wymogów Unii Europejskiej w kwestii raportowania i wsparcia służb odpowiedzialnych za ochronę lasów przed pożarami na terenie UE.

Źródło: Comarch


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Nowa wersja portalu BDL

Dostępna jest już nowa wersja portalu BDL (Banku Danych o Lasach), która przynosi kilka modyfikacji.

Ruszył nowy serwis prognoz numerycznych IMGW

IMGW-PIB uruchomił nowy serwis informacyjny, w którym udostępnia bieżące wyniki prognoz numerycznych...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
1 listopada 1950 r. utworzono Katedrę i Zakład Kartografii na Uniwersytecie Warszawskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Franciszek Armiński (1789-1848)

Franciszek  Armiński  (1789-1848)
Urodził się 2 października 1789 roku w Tymbarku k. Limanowej. Ukończył gimnazjum w Krakowie, następnie przeniósł się do Warszawy; w kierunku matematycznym kształcił go Joachim Livet. W 1811 roku Armiński wyjechał do Paryża, gdzie pobierał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1346

1346
W Wiślicy król Kazimierz Wielki wydaje tzw. Statuty Wiślickie (25 artykułów prawa zwyczajowego dla Małopolski). Rozsądzanie sporów granicznych regulują zwyczaje miejscowe, nie istnieją jeszcze stałe sądy podkomorskie do...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2