Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-09| artykuł sponsorowany | Firma

Programista Python - w jakich branżach jest potrzebny?

Python to język programowania, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Praca na stanowisku programisty wiąże się z wysokimi zarobkami i benefitami. Czym jest Python, jakie wymagania należy spełnić, by zostać zatrudnionym i ile można zarobić? Podpowiadamy.


Programista Python - w jakich branżach jest potrzebny?

Czym jest Python?

Na początek warto poświęcić kilka słów temu, czym dokładnie jest Python. Jest to dynamiczny obiektowy język programistyczny, który można wykorzystywać do tworzenia różnego rodzaju oprogramowania. Jest on łatwy w nauce i dystrybuowany na otwartej licencji, co pozwala na bezpłatne wykorzystanie go przez prywatne firmy. Aplikacje stworzone za pomocą Pythona działają na systemach Windows, Linux/Unix oraz MacOS. Dostępne są one także na Androida.

Możliwości wykorzystania Pythona są bardzo rozległe. Jego zastosowanie zależy głównie od bibliotek, których się do niego użyje. To właśnie duża ilość bibliotek stanowi główną zaletę tego języka programowania. Python cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją semantykę oraz składnię. W przeciwieństwie do innych języków używa on słów z języka angielskiego, co czyni go bardzo czytelnym i prostym do nauczenia. Python jest językiem dynamicznym.

Gdzie Python znajduje swoje zastosowanie?

Programista Python - w jakich branżach jest potrzebny? Język programowania Python wykorzystać można w bardzo wielu obszarach. Skrypty napisane w Pythonie wykorzystać można do automatyzacji zadań takich jak: odczytywanie, zmiana i zapisywanie plików na dysku, przeglądanie stron internetowych, pobieranie danych ze stron i ich zapisywanie na dysku, praca z arkuszami MS Excel czy obsługa plików w formacie .pdf.

Python może być także wykorzystywany do analizy danych, tworzenia stron internetowych, programowania systemowego, tworzenia graficznych interfejsów użytkownika, a także programowania bazodanowego. Innymi możliwościami, które stwarza ten język, jest szybkie prototypowanie, a także wykorzystanie w grach i grafice.

A do czego konkretnie wykorzystuje się Pythona w biznesie? Znajduje on swoje zastosowanie w analizie danych i Big Data, modelowaniu finansowym i wizualizacji danych, a także projektowaniu aplikacji webowych. Inne wykorzystanie to projekty związane z rozwojem SI i Machine Learning, projekty związane z technologią blockchain oraz automatyzacja zadań i procesów.

Jakie umiejętności powinien posiadać Junior Python Developer?

Podejmując pracę jako Junior, należy przede wszystkim odznaczać się chęcią dalszego rozwoju i samodzielnym myśleniem. Co jednak powinien on umieć już na starcie? Przede wszystkim powinien posiadać już wiedzę na temat języka Python. Jakich dokładnie umiejętności wymagają pracodawcy?

W pierwszej kolejności należy rozumieć funkcje języka, takie jak np. generatory od dekoratory. Junior powinien również sprawnie korzystać z narzędzi Pythona oraz opanować biblioteki standardowe, znając takie ich elementy jak: random, json, datatime, os, re, logging. Powinien on także obsługiwać wbudowane typy danych oraz rozumieć asynchroniczność i współbieżność.

Oprócz tego kandydat na Junior Python Developer musi wykazywać się znajomością podstaw teoretycznych relacyjnych baz danych. Przydatna jest znajomość SQL oraz ORM. Do obsługi terminala konieczna jest znajomość podstawowych komend Linuxa.

Ważna jest również znajomość Flask, czyli mikro frameworka aplikacji webowych, Django, czyli darmowego frameworka do tworzenia aplikacji webowych, a także systemu kontroli wersji Git. Przydaje się także znajomość Dockera – platformy do konkretyzacji, która jest stosowana na maszynach dla programistów oraz na środowiskach produkcyjnych.

Jakie umiejętności powinien posiadać programista?

Powinien on rozumieć programowanie projektowe. Musi on wykazywać się znajomością pojęć dziedziczenia, polimorfizmu, kompozycji, hermetyzacji i podstawowych metod magicznych. Inną wymaganą umiejętnością jest rozumienie testów jednostkowych. Powinno się je wykorzystywać do testowania frameworków unittest i pytest oraz korzystać z mocków.

Osoba na stanowisku programisty powinna stosować wytyczne pisania czytelnego kodu, a także posiadać umiejętność wyszukiwania odpowiednich fraz w Google. Musi ona także potrafić tworzyć API HTTP, szczególnie w stylu REST. Wymagania uzupełnia znajomość JSON, czyli otwartego formatu zapisu struktur danych, a także algebry Boole’a stosowanej w informatyce teoretycznej.

Ile zarabia programista Python?

Zarobki programisty Python zależą głównie od stopnia specjalizacji. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń widełki płacowe w przypadku młodszego specjalisty wynoszą od 5070 zł do 7500 zł brutto. Specjalista liczyć może na widełki od 7060 do 11 390 zł brutto. Zdecydowanie najwyższą pensję otrzyma starszy specjalista. W jego przypadku widełki płacowe wynoszą od 10 720 do 17 070 zł brutto.

Na wysokość wynagrodzenia wpływają głównie: staż pracy, wykształcenie, wielkości firmy i województwo. Do dużych zalet pracy jako programista Python należy elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej, a także prywatna opieka medyczna dla pracownika.


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS