wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-05| Geodezja, GIS, Edukacja, Imprezy

Akcent GIS-owy na targach przemysłu obronnego

6 września rusza XXX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, jedna z najważniejszych imprez targowych branży obronnej na świecie. Na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej nie zabraknie najnowocześniejszych rozwiązań i technologicznych nowinek. Swój udział w wydarzeniu zapowiedziała m.in. Wojskowa Akademia Techniczna, która na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji kształci geodetów.


Akcent GIS-owy na targach przemysłu obronnego <br />
Mapy przejezdności prezentuje płk dr hab. inż. Krzysztof Pokonieczny (fot. WAT)
Mapy przejezdności prezentuje płk dr hab. inż. Krzysztof Pokonieczny (fot. WAT)
Akcent GIS-owy na targach przemysłu obronnego <br />
Efekt pracy skanera laserowego (fot. WAT)
Efekt pracy skanera laserowego (fot. WAT)
Swoje osiągnięcia zaprezentują przedstawiciele niemal wszystkich wydziałów akademickich tej warszawskiej uczelni, a w konkursie o nagrodę targów wezmą udział trzy technologie opracowane przez naukowców: system wykrywania botów w sieci korporacyjnej BotTROP (program komputerowy do walki z cyberzagrożeniami wykorzystuje sztuczną inteligencję), bezzałogowy statek powietrzny WABIK oraz system scentralizowanego zarządzania rojem bezzałogowych platform lądowych SCAR.

Nasze zainteresowanie zwróciło rozwiązanie GIS-owe, które jest osiągnięciem naukowców właśnie z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji. Jest to zautomatyzowany system modelowania wojskowej przejezdności terenu. Autorskie algorytmy pozwalają na automatyczne generowanie wojskowych map przejezdności na wszystkich etapach: od przygotowania materiałów źródłowych po ich końcową wizualizację. System pozwala generować mapy o różnej szczegółowości. Automatycznie wyznacza optymalną trasę przemieszczania, omijając wszelkie utrudnienia i przeszkody terenowe. Algorytmy określania przejezdności bazują m.in. na wykorzystaniu sztucznych sieci neuronowych. Otrzymane mapy prezentowane są w wygodnym w obsłudze geoportalu (fot. 1). System ma zastosowanie zarówno wojskowe (w planowaniu operacyjnym), jak i cywilne (w zarządzaniu kryzysowym). Pozwala wielokrotnie skrócić czas opracowania map dostępności terenu oraz wygenerować kilka wariantów tras, po których będą mogły poruszać się pojazdy.

Co ciekawe, WAT zaprezentuje również skanery laserowe będące efektem współpracy naukowców z Instytutu Optoelektroniki oraz Designers Sp. z o. o. w ramach projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich. Urządzenia znajdują zastosowanie w systemach bezpieczeństwa, pojazdach autonomicznych oraz przy tworzeniu modeli 3D skanowanych obiektów. Głównym przeznaczeniem opracowanych skanerów laserowych jest inwentaryzacja infrastruktury drogowej. Z tego względu charakteryzują się wysoką częstotliwością i dużą dokładnością pomiaru odległości oraz wysoką precyzją określania położenia kątowego (fot. 2).

Wystawa najnowszych osiągnięć przemysłu obronnego potrwa do 9 września. Projekty WAT można zobaczyć na stoisku A-9.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS