Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-02-21 | GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Software, Instytucje

Precyzyjny model 3D Starego Miasta w Warszawie gotowy


Podczas prezentacji realistycznego modelu 3D Starego Miasta, jaka odbyła się dzisiaj (21 lutego) w Urzędzie Miasta Warszawy, Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydenta miasta, powiedział, że model ten będzie służył przede wszystkim fachowcom, którzy projektują i remontują miasto, a w dalszej perspektywie zostanie wykorzystany także jako materiał do edukacji i turystyki.

Mirosław Majewski, dyrektor spółki Fotokart, realizującej model dla obszaru Starego Miasta, zaznaczył, że trójwymiarowy przekaz jest bardziej czytelny dla odbiorcy niż tradycyjna mapa ukazująca obraz terenu w postaci symboli, a budowa takich modeli jest tendencją obserwowaną na całym świecie.

Z kolei Ewa Nekanda-Trepka, stołeczny konserwator zabytków, stwierdziła, że model pomoże konserwatorom w dokumentowaniu stanu miasta i podejmowaniu prawidłowych decyzji oraz skutecznej ochronie zabytków. Posłuży on chociażby do prac związanych ze zmianą rodzaju nawierzchni na Starym Mieście czy doboru koloru elewacji budynków. Biuro SKZ będzie wykorzystywać model także do prowadzenia analiz, np. dotyczących lokalizacji nowych obiektów architektonicznych (by nie zaburzały panoramy miasta).

Szczegółowy model zabytkowej części stolicy obejmuje powierzchnię 0,27 km2 i został wykonany z dokładnością 0,2 m. Obszar podzielono na 22 części, a materiałem wyjściowym dla opracowania były zdjęcia lotnicze z 2005 r. Na ich bazie wykonano trójwymiarowy szkielet. Realistyczny obraz otrzymano po nałożeniu tekstury. Dla jej uzyskania wykonano ponad 1600 fotografii elewacji budynków i nawierzchni ulic Starego Miasta. Zdjęcia łączono ze sobą, tak by objęły całą powierzchnię elewacji oraz przetwarzano w celu usunięcia zniekształceń geometrycznych, widoków tablic informacyjnych, znaków drogowych, pojazdów i ludzi. O szczegółowości opracowania świadczy chociażby wyróżnienie 8 rodzajów nawierzchni ulic i 5 rodzajów chodników. Model uwzględnia nie tylko kształty dachów, kominy i lukarny, ale pokazuje także fontanny, pomniki, mury obronne itp. obiekty.



Prace wykonywano w oprogramowaniu MicroStation. Dla zastosowań inżynierskich model dostępny będzie w formatach DGN i SHP. Formatem wyjściowym jest także KMZ. Według planów Urzędu Miasta za kilka miesięcy trójwymiarowe Stare Miasto powinno znaleźć się w Google Earth. Model dostępny będzie w formatach zapisanych z małą i dużą kompresją obrazu, pierwsze posłużą do przygotowania np. promocyjnych materiałów o mieście, drugie – do wykonywania opracowań specjalistycznych (studiów, projektów, analiz).

Jak wiadomo, Stare Miasto, będące przykładem rekonstrukcji zabytkowego zespołu urbanistycznego po zniszczeniach wojennych, zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNECO. Artur Zbiegieni, zastępca dyrektora Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, stwierdził, że fakt tan zobowiązuje administrację do stosowania nowoczesnych metod zarówno dla prezentacji tego zabytkowego zespołu architektonicznego, jak i do bieżącej pracy.

Wykonane z brązu modele Starego Miasta (52 cm x52 cm) opracowane na podstawie jego cyfrowej trójwymiarowej wersji, staną niebawem na granitowych cokołach w czterech miejscach Starego Miasta i będą atrakcją turystyczną. Każdy będzie mógł je dotknąć, a płytka z tekstem zapisanym w języku Braille’a ułatwi poznanie tego rejonu stolicy osobom niewidomym.

Realizacja projektu jest fragmentem większego zadania, budowy trójwymiarowego cyfrowego modelu stolicy. Prace rozpoczęto w 2006 roku, właśnie od terenu Starego Miasta. Mniej dokładny model o dokładności 0,4 m (i bez tekstur) wykonano dla całej Warszawy (w jej granicach administracyjnych). Prace dla Starego Miasta zleciło Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, dla pozostałej części – Biuro Geodezji i Katastru.
Opracowanie dla obszaru Starego Miasta zrealizowała firma Fotokart Sp. z o.o. ze Szczecina. Opracowanie fotogrametryczne zajęło 9 miesięcy (31 km2, Śródmieście), a prace nad teksturami 4 miesiące (wykonywał je zespół 6-8 osób). Wykonanie modelu 3D dla obszaru Śródmieścia kosztowało 200 tys. zł, teksturowanie – 59 tys. Z udostępnianiem modelu mogą być jednak kłopoty. Co prawda, stołeczny konserwator zabytków zapewnia, że nie ma problemów z wycięciem odpowiedniego fragmentu modelu i przekazaniem go firmie zajmującej się np. opracowaniem architektonicznym dla jakiegoś rejonu miasta, jednak, jak zaznaczyła Justyna Szkutnik z Biura Geodezji i Katastru trwają prace nad określeniem sposobu przekazywania modelu (płatny, bezpłatny). Problemem jest to, że pozycji takiej nie przewidziano w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Nie zmienia to faktu, że Warszawa jest jednym z nielicznych miast W Europie, które taki model posiadają.

Więcej o modelu 3D w marcowym numerze GEODETY.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

oczywiście drogi obserwatorze, masz rację. przestańmy używać samochodów. furmanki są tańsze w utrzymaniu, a modele i analizy róbmy z tektury.
  
do Rety rety prostszą metodą pokazania modelu 3D dla Warszawy mogło byc wykonanie go z tektury ( to już uczyli 40 lat temu na studiach) w formie przestrzennej i zrobienie filmu . Efekt pokazowy taki sam a jak taniej. KICHA pokazana przez urzędników nie da sie obornić.
  
Umiejętności znikome, narzędzia darmowe wystarczą do korzystania z modelu 3D. Nawet korzystając z komercyjnych nie trzeba być po studiach specjalistycznych, wystarczy poczytać w internecie. Wystarczyłby KML, VRML; ale film o modelu to potworna kicha.
  
RETY Czy jedynie mmmm na tym forum jest na tyle w temacie żeby zauważyć że to co jest w necie to tylko fragmenty modelu pokazane tak jak można najłatwiej w Internecie, bez całej jego funkcjonalności bo korzystanie z modelu wymaga narzędzi i umiejętności. Ludzie co wy byście chcieli zobaczyć DGN-y do ściągnięcia. Najłatwiej psioczyć jak się czegoś nigdy nie widziało i nie zobaczy, bo 40 lat temu na studiach to tego nie uczyli....
  
zadna tajemnica Planowanie przestrzenne. Analiza sytuacji w przypadku nowej zabudowy, nadbudowy na okreslonym budynku. Symulacje sytuacji po hipotetycznej zabudowie terenu przez inwestora. Analiza terenow zalewowych przy lokalnej zmianie numerycznego modelu terenu (wprowadzam w danym miejscu nowe dane dotyczace terenu i budynków). Model ulatwia uzyskanie szybkiej informacji o kubaturze danego budynku w miescie oraz jego wysokosci w danym punkcie.
  
do mmmm to może zdradzisz tajemnicę, w jaki sposób korzystasz z modelu 3D. Bo mi się wydaje korzystanie kończy się na przeglądaniu.
  
Jak można twierdzić, że to co jest w Google Earth jest lepsze od ortofoto W-wy? Że niby ortofoto jest nieaktualne? Przecież zdjęcia na Google też są z 2005 (tu akurat zumi jest najlepszy) Ortofoto wygrywa pod względem dokładności - prawdziwe 50cm rozdzielczości przeciwko rozmazanemu i pełnego artefaktów tworu, który oryginalnie może i miał te 60cm/px. No i wspomniane już błędy sięgające niekiedy kilkudziesięciu metrów... A propos Berlina: oni akurat udostępnili swój model publicznie (m.in. w GE)
  
do mmmm a www.zumi.pl to kolega już poznał czy celowo odporny jest na wiedzę o tym portalu? tam też jest wszystko z 2005r?
  
do zorientowany Nie przeszkadza mi dokladnosc googla w sytuacji kiedy planuje pobyt wakacyjny - w powaznych sprawach nie korzystam. Dokladnosc jest jeszcze gorsza niz kilka metrow- nie opieram sie tylko na Warszawie (w koncu swiat sie tam nie konczy). Co do aktualnosci - wiem ze chodzi o to ze z 2005 roku jest juz niekatualna - ale wspomnialem pozniej ze ma powstac nowa. W googlach brakuje mi domow znajomych mimo ze juz tam mieszkaja a data na googlach to 2008r :) Ogolnie google tez sa ok, no bez obrazy ;)
  
do mmmm od maja 2005 roku powstało w Warszawie około 5-7 tysięcy obiektów a Ty nam kit wciskasz, że niby niejawne obiekty i zwalasz na beznadziejne obowiązujące prawo? Przeszkadza Ci dokładność googla/zumi to sprawdź po ile średnio kadra UM Wawa siedzi na tych stronach w godzinach pracy! Im nie przeszkadza. Nawet nasza-klasa cienko wypada w tym rankingu. Nie chodzi o 75cm czy jak napisałeś kilka metrów (bzdura zresztą) tylko o aktualność!
  
do mmmm Oczywiście że bardzo mało, biorąc pod uwagę koszty pracy, to aż się boję napisać płace netto tych osób. Z darmowym oprogramowaniem to przecież żart, no chyba że w darmowej wersji google sketch-up robili;) Podsumowując: za jakieś groszowe pieniądze wykonano robotę, o której urzędnicy sądzą że jest droga i nieprzydatna:)
  
A jesli chodzi o aktualnosc to w tym roku ma byc ortofotmapa z pikselem 10 cm, z kamery cyfrowej - to jest naprawde cos !
  
cd Poniewaz kwestia dotyczy czegos w Polsce, trzeba to opluc, wyszydzic i obowiazkowo stwierdzic ze nikt z tego nie skorzysta, pienidze w bloto itd. - ja z takich modeli korzystam, jezeli nikos ma problem - moge pomoc w zrozumieniu. Trzeci watek. Jak mozna porownywac ortofotmape z 2005 roku z ortofotmapa w googlach... sredni blad 75 cm do kilku metrow. Brak obiektow niejawnych to tylko konsekwencja obowiazujacego prawa!
  
Tzn, 2 500 zł na osobe to duzo czy malo ?Jak dla mnie bardzo malo. Darmowe oprogramowanie ? Jakie ? W niemczech za samo wstepne przygotwanie danych firmy biora do 10 000 euro. Przygotowanie danych do wizualizacji. Drugi watek. Wiele osob wie jak wykorzystac ten model - nie wiem co w tym jest tak dziwnego? Wiele osob korzysta juz z podobnego modelu w innych miastach (moze mniej dokladnego) - zasciankowosc uzytkownikow forum nie zna granic. Gdyby Berlin pojawil sie na forum bylyby achy i zachwyt.
  
Koszty ogromne, efekt żaden Głupota urzędników rośnie w zastraszającym tempie. I niech nikt nie pisze że urzędnicy to wykorzystają, bo nie ma takiego urzędnika który by wiedział co z tym zrobić. Za to wszyscy urzędnicy wiedzą jak wydawać kasę.
  
znowu podnieta i tak na tym nie pracujemy! dobrze, ze jest google earth i zumi to można bez wyjscia z PKiN podejmować decyzje bo na ortofotomapie z 2005 roku brakuje kilku tysiecy obiektów...
  
Koszty 60000zł na teksturowanie /6 osób /4 miesiące = 2500zł na miesiąc na osobę (zakładając, że wykonane w darmowym oprogramowaniu, bez jakichkolwiek innych kosztów, no i że 6 osób a nie 8).Eee, czy to jakiś żart??
  
si vis pacem... Dobrze ze powstaje taka dokumentacja. Przyda sie do odbudowy gdy jakis narod oczywiscie milujacy pokoj znowu zapragnie kiedys zniszczyc nam Warszawe. Nie potrzeba bedzie opierac sie tylko na brazach Canaletta...
  
Sznowni Urzędnicy Warszawy przestańcie okławmywać społeczeństwo dla ideii sukcesów. Otóż dzisiejsza informacja z Kuriera Warszawskiego. Model został pokazany tylko na konferencji.Nie jest dotępny na stronach miasta. Koszt projektu 200 tyś a poprawki kolejne 50 tyś zł.A czytamy na Geoforum kolejny komunikat ze model 3D jest gotowy. Jak widać komunikat nic nie kosztuje aby w ten sposób się wypromować a głupi naród jak powiedział jeden z posłów wszystko kupi. Sądzę że są jeszcze wyjątki od tej zasady
  



zobacz też:

Udostępniono model 3D Warszawy

Na stronie internetowej Urzędu m.st. Warszawy jest już dostępny model przestrzenny 3D stolicy. Ma on być najbardziej...

Mapa akustyczna Wrocławia

Na początku lutego na stronie internetowej Wrocławia udostępniono mapę akustyczną tego miasta. Rezultaty prac nad nią...

Powstanie system informacji turystycznej dorzecza Narwi

Ponad 30 przedsiębiorców, przedstawicieli jednostek administracyjnych, a także lokalnych i...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Państwowa Szkoła Miernicza w Warszawie swą pierwszą siedzibę miała przy ulicy Siennej 3?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Julian Niebylski (1930-2021)

Julian Niebylski (1930-2021)
Twórca dyscypliny naukowej metrologia okrętowa, założyciel i wieloletni prezes zarządu firmy GEOMETR Sp. z o.o., profesor Politechniki Szczecińskiej. Urodził się 12 marca 1930 r. w Horodyszczu Wielkim koło Tarnopola. W 1958 r. ukończył studia na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
440 p.n.e.
Hipokrates z Chios, joński matematyk napisał "Elementy geometrii".
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2