wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-10| Teledetekcja, Przetargi

Wydział Archeologii UW zamawia zestaw do skanowania laserowego

Zestaw do skanowania laserowego terenu oraz płytkich zbiorników wodnych z powietrza jest przedmiotem zamówienia ogłoszonego przez Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. W skład zestawu mają wejść dwa drony typu wirnikowiec, w tym jeden ze skanerem topograficznym, drugi ze skanerem batymetrycznym.


Wydział Archeologii UW zamawia zestaw do skanowania laserowego <br />
fot. Miron Bogacki
fot. Miron Bogacki
Dron ze skanerem batymetrycznym ma mieć ładowność sensorów wynoszącą co najmniej 16 kg. Czas lotu drona z sensorami o takiej masie powinien wynosić przynajmniej 15 min, a z sensorami o masie 6 kg – co najmniej 25 min. Skaner batymetryczny powinien być wyposażony w skalibrowaną jednostkę inercyjną i aparat fotograficzny. Częstotliwość wysyłania wiązki lasera to minimum 200 000 Hz, dokładność pomiaru w odległości 150 metrów nie gorsza niż 20 mm, a precyzja pomiaru w odległości 150 metrów nie gorsza niż 15 mm, klasa wodo- i pyłoszczelności to minimum IP64. Aparat powinien mieć rozdzielczość co najmniej 12 Mpix oraz wbudowany w skaner. Z kolei jednostka inercyjna powinna pracować z częstotliwością 200Hz, dokładność pomiarów kąta nie powinna być gorsza niż: Roll – 0,015°, Pitch – 0,015°, Heading – 0,035°, a dokładność pozycjonowania wynosić co najmniej 0,05 m.

Z kolei minimalna ładowność sensorów w dronie ze skanerem topograficznym ma wynosić co najmniej 6 kg, a czas jego lotu z sensorami o takiej masie powinien wynosić więcej niż 25 min. Skaner topograficzny ze skalibrowaną jednostką inercyjną powinien mieć następujące cechy: częstotliwość powtarzania pulsów laserowych co najmniej 1,8 MHz, szybkość pomiaru do 1,5 miliona punktów/sekundę, szybkość skanowania do 400 linii/sekundę, a jego waga nie powinna być większa niż 2,5 kg. Lidar powinien mieć też możliwość skanowania w co najmniej trzech kierunkach: pionowo, do przodu i do tyłu w odchyleniu wiązki lasera co najmniej 10 stopni. Aparat fotograficzny powinien mieć rozdzielczość co najmniej 42 Mpx, być wyposazony w matrycę o wielkości przynajmniej 35,6 x 23,6 mm, a także w obiektyw stałoogniskowy 21 mm. Z kolei jednostka inercyjna powinna pracować z częstotliwością 200 Hz, dokładność pomiarów kąta nie powinna być gorsza niż: Roll – 0,015°, Pitch – 0,015°, Heading – 0,035°, a dokładność pozycjonowania wynosić co najmniej 0,05 m.

W ramach zamówienia wraz z dronami ma być dostarczone oprogramowanie, które powinno pozwalać m.in. na: przeliczanie i wyrównywanie trajektorii lotu drona, planowanie i przygotowanie autonomicznego lotu drona do celów skaningu laserowego i fotogrametrii, rejestrację i filtrację danych skaningowych, wyrównanie danych skaningowych, ujednolicanie chmury punktów, transformacje układów współrzędnych czy nadawanie georeferencji chmurze punktów oraz automatyczną klasyfikację i generowanie modelu punktów powierzchni wody. Dodatkowo zamawiane jest oprogramowanie fotogrametryczne do tworzenia modeli 3d i numerycznych modeli terenu na podstawie zdjęć w technologii sfm (structure from motion) z możliwością importowania chmur punktów ze skaningu laserowego, nadawania georeferencji uzyskanym danym, tworzenia ortofotomap i zaawansowanego analizowania danych - dodatkowe oprogramowanie do przetwarzanie chmur punktów ze skaningu laserowego i fotogrametrii i innych źródeł np. badań geofizycznych w graficzne wizualizacje 2D i 3D.

Zamówienie obejmuje również szkolenia dla 3 osób, które będą obejmowały obsługę i latanie zakupionymi BSLami, przetwarzanie i analizowanie zebranych przez BSLe danych w zakupionym oprogramowaniu oraz przygotowanie do uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń, uprawnień i certyfikatów do użytkowania i latania zakupionym sprzętem na terenie Polski.

Oferty można składać do 9 września br.

Zakup jest realizowany w ramach projektu „Cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS