Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-08-08 | Geodezja, GIS

Port Gdynia będzie miał cyfrowego bliźniaka

Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA podpisał 5 sierpnia umowę na wdrożenie platformy do zarządzania informacją cyfrową „Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia”. To kolejny duży krok w stronę digitalizacji procesów realizowanych w ramach projektów w porcie.


Ilustracja: Port Gdynia będzie miał cyfrowego bliźniaka
Ilustracja: Port Gdynia będzie miał cyfrowego bliźniaka <br />
Podpisanie umowy na "Wdrożenie platformy do zarządzania zintegrowaną informacją cyfrową - Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia" (fot. T. Urbaniak)
Podpisanie umowy na "Wdrożenie platformy do zarządzania zintegrowaną informacją cyfrową - Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia" (fot. T. Urbaniak)
Ilustracja: Port Gdynia będzie miał cyfrowego bliźniaka
Ilustracja: Port Gdynia będzie miał cyfrowego bliźniaka

Platforma, zbudowana według filozofii digital twin (cyfrowy bliźniak) i wykorzystująca metodykę BIM, to cyfrowe odzwierciedlenie istniejących fizycznie obiektów, integrujące w jednym środowisku dane geograficzne GIS (w tym dane hydrograficzne) z danymi przestrzennymi BIM.

Bliźniaczy system portowy zapewnia cyfrową reprezentację aktualnych, historycznych i przyszłych konfiguracji zasobów infrastruktury portowej wraz z powiązanymi informacjami o ich kondycji i wydajności. Platforma pozwala na pokazanie danych 2D lub 3D oraz daje możliwość zintegrowania danych przestrzennych z istniejącą dokumentacją cyfrową (zdigitalizowane dokumenty techniczne)

Za zarządzanie informacją odpowiada CDE (Common Data Environment), czyli centralne repozytorium danych (serce zarządzania informacją). Obraz całości infrastruktury i dokumentacji w jednym miejscu pozwoli podjąć „w porę” działania zapobiegające awariom – np. aktualna i archiwalna wizualizacja dna przy nabrzeżach ułatwi wychwycenie powstawania wypłyceń lub przegłębień .

Platforma wykorzystuje rozwiązania cloud computing (chmurę obliczeniową) i dzięki wielopoziomowym zabezpieczeniom zapewnia ochronę informacji na poziomie rozwiązań stosowanych przez banki.

– Platforma do zarządzania zintegrowaną informacją cyfrową jest jedną z wielu prac związanych z automatyzacją procesów biznesowych w Porcie Gdynia. „Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia” umożliwi sprawne planowanie, analizy, centralizację danych, a aplikacja mobilna zapewni zdalny dostęp do danych, co ułatwi i przyspieszy realizacji zadań w Porcie – mówi Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

Platforma jest dostosowana do potrzeb użytkownika, a także umożliwia rozbudowanie funkcjonalności o nowe moduły, które mogą pojawić się w czasie użytkowania. Za wdrożenie odpowiada konsorcjum firm HydroBIM, Stowarzyszenie BIM, Skan 3D Szymon Bloch.

Źródło: Zarząd Morskiego Portu Gdynia


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Oho HydroBIM i "cyfrowy bliźniak" zapowiada się szampańsko. Oby tylko później Zmawiający nie zapomniał i pokazał wykorzystanie tego bliźniaka. Autodesk Infraworks wciskany jako platforma.
    4 
 1 
no to teraz będą robić samie bliźniaki na cześć i chwałę tych dwóch co ukradło księżyc....
    2 
 2 
jaki BIM? jaki bliźniak? my przecież mamy cyfrowe podgiki! tam mariola z tytułem "inżyniera" klika raz i jej się generuje cały BIM w powiecie! to po co nam jakieś bimy? obywatele naszego nieszczęśliwego kraju utrzymują setki podgików. tam przecież są same bimy i pełna automatyzacja. a niedługo będzie kataster 3d. będzie każda śrubka wyceniona w porcie gdynia i nie tylko. nie wyrzucajcie pieniędzy w błoto, zadzwońcie do podgika.
    2 
 5 



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Galileusz jako pierwszy zaobserwował pierścienie wokół Saturna?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Javad Ashjaee (1949-2020)

Javad Ashjaee (1949-2020)
Założyciel amerykańskiej firmy Javad GNSS, a także autor wielu innowacyjnych rozwiązań w zakresie nawigacji satelitarnej. Urodził się w 1949 roku w Iranie. W 1972 roku wyjechał studiować do USA, gdzie zdobył tytuł doktora, po czym wrócił nauczać do...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1758
John Dollond (1706-61), angielski optyk, wyprodukował pierwszy teleskop achromatyczny.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2