wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-29| Geodezja, Prawo

Już 3. naruszenie ochrony danych osobowych w GUGiK. Tym razem przez serwer integracji

Już trzeci raz w tym miesiącu Główny Urząd Geodezji i Kartografii stwierdził u siebie naruszenie ochrony danych osobowych.


Już 3. naruszenie ochrony danych osobowych w GUGiK. Tym razem przez serwer integracji

Jak czytamy w komunikacie GUGiK, informację o tym incydencie powzięto 25 lipca o godzinie 13:24 w ramach kontynuowania audytu wewnętrznego. Według ustaleń Urzędu problem z ochroną danych osobowych występował aż przez ponad 4 lata, tj. od 6 lipca 2018 r.

Nieuprawnieni użytkownicy na serwerze integracji

Zgłoszone właśnie naruszenie miało polegać na wielokrotnych przypadkach nieuprawnionego dostępu do zbiorów danych i usług obejmujących obszar całego kraju, odpowiednio gromadzonych i realizowanych z wykorzystaniem tzw. serwerów integracji. Na serwerach tych przetwarzane są dane państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz inne dane potrzebne do wystawienia przez GUGiK stosownych aplikacji internetowych i usług sieciowych.

Stwierdzone dotąd przypadki nieuprawnionego dostępu do zbiorów danych i usług PZGiK były realizowane (poprzez logowanie do serwerów integracji oraz do paneli zarządzających usługami) z wykorzystaniem systemów informatycznych o identyfikatorach IP należących do zewnętrznego podmiotu gospodarczego, nieposiadającego wymaganych umów czy upoważnień GUGiK w tym zakresie oraz haseł dostępowych.

Poprzez serwery integracji możliwy był dostęp do numerów ksiąg wieczystych nieruchomości na obszarze całego kraju, a w konsekwencji do danych osobowych osób władających tymi nieruchomościami obejmujących: imiona i nazwiska, imiona rodziców, nr PESEL, formę władania oraz inne dane zawarte w KW. W ocenie GUGiK dotyczy to trudnej do określenia liczby osób z obszaru całego kraju posiadających nieruchomości, dla których prowadzone są księgi wieczyste w systemie EKW, i których numery wpisane zostały do ewidencji gruntów i budynków.

Tuż po powzięciu informacji o tym naruszeniu GUGiK usunął istniejącą podatność 25 lipca o godzinie 14:00.

Do trzech razy sztuka?

Jest to już trzecie w tym miesiącu tego typu zgłoszenie publikowane przez GUGiK. 10 lipca Urząd poinformował, że w kwietniu br. na Geoportalu przez pomyłkę udostępniono numery ksiąg wieczystych. Dodajmy, że z powodu niezgłoszenia tego incydentu do Urzędu Ochrony Danych Osobowych instytucja ta nałożyła na GUGiK karę finansową w wysokości 60 tys. zł. GUGiK poinformował zaś, że nie będzie się od tej decyzji odwoływał.

Kolejne zgłoszenie ukazało się już po trzech dniach, a dotyczyło dostępu nieuprawnionych osób do danych osobowych poprzez stronę Zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS