wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-14| Geodezja, Instytucje, Kataster

GUGiK informuje o kolejnym naruszeniu ochrony danych osobowych

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował zawiadomienie, że 11 lipca br. o godz. 12.34 powziął informację o podatności zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN) na nieuprawniony dostęp do zgromadzonych tam danych.


GUGiK informuje o kolejnym naruszeniu ochrony danych osobowych

Dane te dotyczą działek ewidencyjnych (w tym numerów ksiąg wieczystych) oraz ich właścicieli/współwłaścicieli/użytkowników wieczystych (imiona, nazwiska, imiona rodziców, nr PESEL, informacja o śmierci, a pośrednio również adresy zamieszkania, informacje o związkach małżeńskich ww. osób, własności poszczególnych działek). Naruszenie dotyczyło danych z obszaru 157 powiatów (wykaz powiatów jest dostępny na stronie www.gugik.gov.pl/bip/zintegrowany-system-informacji-o-nieruchomosciach).

Po analizie konfiguracji ZSIN ustalono, że 20 sierpnia 2018 r. na wniosek wykonawcy realizującego rozbudowę ZSIN w ramach projektu ZSIN Faza II, wystawiono jeden z serwerów ZSIN pod adresem mapy.zsin.gugik.gov.pl. Działanie to spowodowało, iż od tego dnia do dnia powzięcia informacji na stronie internetowej powiązanej z tym serwerem dostępne były wskazane wyżej dane. Adres strony nie był powszechnie dostępny, jak też strona ta nie prezentowała przedmiotowych danych w sposób bezpośredni, niemniej korzystając z informatycznej wiedzy, możliwe było dotarcie do tych danych.

W związku z powyższym zaistniało wysokie ryzyko nieuprawnionego dostępu do wyżej wymienionych danych osobowych osób fizycznych przetwarzanych w ZSIN.

Konsekwencją nieuprawnionego wykorzystania ww. danych osobowych jest możliwość np.:

 • kradzieży tożsamości osoby,
 • oszustwa z wykorzystaniem danych osoby.

Po przeprowadzeniu weryfikacji 11 lipca br. o godzinie 15.52 GUGiK usunął tę podatność poprzez zablokowanie dostępu do wymienionej strony internetowej i tym samym obecnie dane te nie są dostępne dla osób nieuprawnionych.

W celu zapobieżenia wystąpienia podobnych zdarzeń w przyszłości w GUGiK przeszkolono pracowników w zakresie przestrzegania procedur bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych oraz podjęto działania polegające na przeglądzie konfiguracji ZSIN pod kątem zapewnienia odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa.

To już drugie zawiadomienie GUGiK o naruszeniu ochrony danych osobowych, kilka dni temu dowiedziliśmy się oficjalnie, że wcześniej (na początku kwietnia br.) naruszenie nastąpiło poprzez publikację numerów ksiąg wieczystych w Geoportalu oraz usłudze WMS.

Źródło: GUGiK, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS