wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-11| Geodezja

GUGiK informuje o naruszeniu ochrony danych osobowych w Geoportalu

Główny Urząd Geodezji i Kartografii publicznie poinformował o naruszeniu ochrony danych osobowych poprzez publikację numerów ksiąg wieczystych w Geoportalu oraz usłudze WMS.


GUGiK informuje o naruszeniu ochrony danych osobowych w Geoportalu

O incydencie tym wiadomo było już od początku kwietnia, o czym zresztą informowaliśmy wówczas na Geoforum.pl. Przypomnijmy, że w pierwszy kwietniowy weekend na Geoportalu na warstwie z danymi EGiB zaczęto z powrotem udostępniać numery ksiąg wieczystych. Możne je było uzyskać również poprzez sieciową usługę Krajowej Integracji Ewidencji Gruntów (KIEG). Jednak już w poniedziałek dane te były z powrotem niedostępne.

Sytuacja ta była o tyle zaskakująca, że w związku z decyzją Urzędu Ochrony Danych Osobowych GUGiK zaprzestał publikowania tych informacji jeszcze w 2020 r. UODO uznał bowiem, że w ten sposób Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnia dane osobowe bez podstawy prawnej. Choć GUGiK odwołał się od tej decyzji, to jej słuszność potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Orzeczenie WSA nie jest jednak jeszcze prawomocne, gdyż czeka na rozpatrzenie NSA.

„W weekend zmienialiśmy sposób zabezpieczeń dostępu i być może to spowodowało, że na chwilę coś się pokazało” – wyjaśniał wówczas zaistniałą sytuację ówczesny główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.

Dlaczego GUGiK informuje o incydencie dopiero po ponad trzech miesiącach?

Opublikowanie zawiadomienia na stronie GUGiK jest realizacją decyzji prezesa UODO, która została wydana w ostatnią środę, 6 lipca. Komunikat ten rzuca nieco więcej światła na kwietniowy incydent. Dowiadujemy się z niego na przykład, że numery ksiąg wieczystych były dostępne od 1 kwietnia od godziny 14:57. Informację o tym GUGiK uzyskał 3 kwietnia o 15:16 i w reakcji na nią zamknął dostęp do numerów KW o 15:18.

Przyczyną tej sytuacji miała być „pomyłka we wpisaniu numeru IP do konfiguracji usługi integrującej dane ewidencji gruntów i budynków pochodzące z powiatowych usług sieciowych WMS (Web Map Service)”. W efekcie dane, które miały być dostępne jedynie dla użytkowników Zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN), stały się widoczne dla wszystkich użytkowników Geoportalu oraz KIEG.

O potencjalnie groźnych konsekwencjach i środkach zapobiegawczych

Jak czytamy dalej w komunikacie, w związku z tym incydentem zaistniało wysokie ryzyko nieuprawnionego dostępu do numerów ksiąg wieczystych, co z kolei umożliwiło każdemu użytkownikowi Geoportalu łatwy dostęp do danych osobowych takich jak: imię, nazwisko, imiona rodziców czy nr PESEL podmiotów ujawnionych w księgach wieczystych. „Konsekwencją nieuprawnionego wykorzystania ww. danych osobowych jest możliwość np.: – kradzieży tożsamości osoby, – oszustwa z wykorzystaniem danych osoby” – napisano w zawiadomieniu.

By taka sytuacja się nie powtórzyła, w GUGiK przeszkolono pracowników w zakresie przestrzegania procedur bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych oraz wdrożono proces podniesienia technicznego poziomu zabezpieczeń usług integrujących. GGK zlecił ponadto przegląd procedur dotyczących bezpieczeństwa teleinformatycznego obowiązujących w GUGiK.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS