wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-04-04| Geodezja, Prawo

Czy w Geoportalu znów pojawiły się numery ksiąg wieczystych?

W Geoportalu znów można sprawdzić dane właściciela nieruchomości – taka informacja ukazała się w sobotę wieczorem (2 kwietnia) w serwisie społecznościowym Wykop.pl i dość szybko zyskała sporą popularność. Czy jednak jest prawdziwa?


Czy w Geoportalu znów pojawiły się numery ksiąg wieczystych?

Wykop to polski serwis społecznościowy pozwalający dzielić się ciekawymi linkami i informacjami, które inni użytkownicy mogą „wykopać”, czyli poprawić ich widoczność na stronie tego portalu. Witryna ta ma wśród polskich internautów ponad 4 mln użytkowników miesięcznie (dane Mediapanel za luty br.).

W sobotę wieczorem na Wykopie pojawiła się krótka informacja zatytułowana „W Geoportalu znów można sprawdzić dane właściciela nieruchomości”. Użytkownik MG78 pisze w niej: „Od lat trwał spór pomiędzy Urzędem Ochrony Danych Osobowych a Geoportalem dotyczący udostępniania danych właściciel nieruchomości. Od kilku dni funkcjonalność znów jest dostępna, więc, mając adres lub znając położenie na mapie, możemy łatwo sprawdzić dane właściciela nieruchomości, jeśli ma KW [księgę wieczystą – red.]”. Informacja ta uzyskała ponadto 2,3 tys. „wykopów”, blisko 53 tys. wyświetleń oraz ponad 300 komentarzy, co – jak na ten serwis – stanowi spore wartości.

Czy jednak faktycznie na Geoportalu z powrotem zaczęto udostępniać numery ksiąg wieczystych? Byłoby to o tyle zaskakujące, że w związku z decyzją Urzędu Ochrony Danych Osobowych GUGiK zaprzestał publikowania tych informacji jeszcze w 2020 r. UODO uznał bowiem, że w ten sposób Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnia dane osobowe bez podstawy prawnej. Choć GUGiK odwołał się od tej decyzji, to jej słuszność potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Orzeczenie WSA nie jest jednak jeszcze prawomocne, gdyż czeka na rozpatrzenie NSA.

Gdy w poniedziałek rano sprawdziliśmy rewelacje opublikowane na Wykopie, numery KW nie były dostępne. Potwierdzały to też niektóre wcześniejsze komentarze internautów. O wyjaśnienie tej sprawy zwróciliśmy się zatem do GUGiK. „Od dwóch lat numery ksiąg wieczystych zostały w Geoportalu ukryte na podstawie decyzji DKN.5112.13.2020 z 24 sierpnia 2020 r. Prezesa UODO. Decyzja została zaskarżona do Naczelnego Sądu Administracyjnego i obecnie skarga kasacyjna oczekuje na rozpatrzenie. W weekend zmienialiśmy sposób zabezpieczeń dostępu i być może to spowodowało, że na chwilę coś się pokazało” – wyjaśnia główny geodeta kraju Waldemar Izdebski. „Co do zasady numery KW są ukryte dla Geoportalu, ale widoczne dla ZSIN. W kwestii dostępności dla Geoportalu czekamy na rozstrzygnięcie NSA. Bo z ubolewaniem stwierdzam, że bez problemów numery ksiąg wieczystych są dostępne w różnych serwisach komercyjnych ulokowanych w rajach podatkowych” – podkreśla GGK.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS