Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-07-04 | GIS, Mapy

SKP ponownie poszukuje map roku

Po pandemicznej przerwie Stowarzyszenie Kartografów Polskich ponownie ogłosiło konkursy na Mapę Roku oraz Internetową Mapę Roku.


Ilustracja: SKP ponownie poszukuje map roku <br />
Plany urządzeniowo-rolne w dolnośląskim geoportalu ? jeden z laureatów konkursu na IMR 2018
Plany urządzeniowo-rolne w dolnośląskim geoportalu ? jeden z laureatów konkursu na IMR 2018

Konkurs na Mapę Roku organizowany jest już po raz 20. Edycja ta obejmuje drukowane mapy i atlasy wydane w 2021 r. Konkurs organizowany jest w pięciu kategoriach:

  • „Mapa turystyczna”,
  • „Plan miasta”,
  • „Szkolne mapy ścienne i atlasy”,
  • „Inne mapy i atlasy (drukowane)”,
  • „Najgorsza Mapa Roku” i „Najgorszy Atlas Roku”.

W przypadku pierwszych czterech kategorii opracowanie zgłasza jego wydawca, a w ostatniej – członkowie SKP, a także wydawnictwo lub inna osoba prywatna zajmująca się zawodowo lub hobbystycznie mapami.

Mapy można zgłaszać do 25 sierpnia. Zwycięzców poznamy 29 września podczas XLIV Ogólnopolskiej Konferencji Kartograficznej w Toruniu – wyłonią ich członkowie SKP w tajnym głosowaniu. Jednocześnie w każdej kategorii przewidziano wręczenie nagrody publiczności – ich laureatów wskażą wszyscy uczestnicy wspomnianej konferencji.

Szczegóły i regulamin

SKP reaktywuje ponadto konkurs „Internetowa Mapa Roku im. Krzysztofa Buczkowskiego”. W jego VII edycji mogą uczestniczyć wyłącznie oryginalne opracowania kartograficzne polskich autorów i wykonawców zredagowane pod kątem prezentacji internetowej i opublikowane na ogólnodostępnych stronach internetowych.

W tym roku konkurs organizowany jest w trzech kategoriach:

  • BDOT – opracowania wykorzystujące bazę danych obiektów topograficznych BDOT10k lub inne urzędowe bazy danych czy rejestry państwowe.
  • OSM – opracowania bazujące na danych otwartego projektu kartograficznego OpenStreetMap.
  • Inne – opracowania bazujące na innych danych.

Ocenie podlegać będzie szeroko pojęta użyteczność przekazu kartograficznego, w szczególności: aktualność, kompletność i możliwość praktycznego wykorzystania prezentowanej informacji, ale także: jakość redakcji kartograficznej (dobór metod prezentacji kartograficznej i generalizacji), wyposażenie funkcyjne oraz wygoda i intuicyjność interfejsu użytkownika.

Termin zgłaszania map do konkursu upływa 10 września. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpią podczas XLIV Ogólnopolskiej Konferencji Kartograficznej w dniach 29-30 września w Toruniu.

Szczegóły i regulamin

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

? Ja pitolę nawet pod takim artykułem znają się złośliwcy i malkontenci :) :)
  
odp: ? Intensywnie myślę czy wolę być marudą czy dyletantem, który produkuje coś czego nie sprawdza np. wizualizacje i publikuje na całą Polskę ogłaszając sukces. Do tego ośmieszając urząd centralny, który to firmuje. Może i złośliwe, ale niestety prawdziwe, też bym wolał żeby tak nie było i żeby pracownicy GUGiK profesjonalnie wykonali swoją pracę już za pierwszym razem a nie po trzydziestej poprawce.
  
 1 
No i mam dylemat czy do najgorszej mapy roku nominować wizualizacje BDOT10k robione przez GUGiK czy wizualizacje 25K robione przez GUGiK. Tu błędy i tam błędy, tu skopane warstwice, a tam w ogóle brak warstwic. Przy tym dylemacie pojęcie Głównego Urzędu Kartografii brzmi jak żart. Teraz powinien się nazywać Główny Urząd Geodezji i Poprawek Wizualizacji. Ciekawe czy były prezes GUGiK pan Waldemar Izdebski pojawi się odebrać nagrodę za dzieła wykonane pod jego światłym nadzorem.
  
 3 
mapa millenium uważam, że tytuł Mapy Roku to zdecydowanie za mało dla gugikowych wizualizacji BDOT 10k. Arkusz Sopot bez morza, wizualizacją Tatr można straszyć niegrzeczne dzieci - nie, mapa roku do zdecydowanie za mało! Proponuję tytuł MAPA MILLENIUM
    1 
 4 
Niezaprzeczalnie mapami roku były wizualizacje GUGiK, dziwne że jeszcze szuka. Tak profesjonalnego, opracowania rzeźby w terenach górskich ze świecą szukać. Nowatorskie rozwiązania kartograficzne takie jak warstwice pod kątem prostym niezależnie od terenu, ekspresyjna i dynamiczna symbolika, tu się pojawiająca a tam ginąca, nawet artykuły już o tym rozwiązaniu pisano. Nominuję więc do wyróżnienia wizualizacje, trzeba tylko szacowne SKP stworzyć nową kategorię, coś w rodzaju maliny roku lub obciachu roku.
    1 
 5 



zobacz też:

Poznaliśmy Mapy Roku 2018

Podczas odbywającej się w dniach 17-18 września w Krakowie 42. Ogólnopolskiej Konferencji Kartograficznej rozstrzygnięto...

Internetowe mapy roku wybrane

12 czerwca podczas III Akademii Kartografii i Geoinformatyki we Wrocławiu rozstrzygnięto VI edycję konkursu...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
911, alarmowy numer telefonu, po raz pierwszy zastosowano w Nowym Jorku w 1968 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Butowtt (1931-2022)

Jerzy Butowtt (1931-2022)
Jerzy Butowtt urodził się 25 lutego 1931 r. w Morawicy. W 1954 r. ukończył Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Następnie został powołany do pełnienia zawodowej służby wojskowej w korpusie topografów oraz w Oddziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1816-1817
W okolicach Nowego Jorku Ferdinand R. Hassler prowadzi pierwsze pomiary triangulacyjne w Stanach Zjednoczonych. Do pomiaru bazy używa stalowych łańcuchów.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2