Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-06-27| Geodezja, Prawo, Kataster

Będzie więcej czasu na dostosowanie ZSIN do nowych przepisów

Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął bez uwag projekt nowego rozporządzenia ws. zintegrowanego sytemu informacji o nieruchomościach (ZSIN). Przy okazji do przepisów wprowadzono autokorektę dającą więcej czasu na dostosowanie ZSIN do nowych regulacji.


Będzie więcej czasu na dostosowanie ZSIN do nowych przepisów

Przypomnijmy, że pierwsze rozporządzenie ws. ZSIN wydano w 2013 roku. Zakładało ono, że system ten miał osiągnąć pełną funkcjonalność jeszcze we wrześniu 2016 r. Do dziś nie oferuje jednak wszystkich przewidzianych w tym akcie możliwości. Co więcej, wciąż nie został zasilony aktualnymi danymi EGiB ze wszystkich powiatów.

Problemy te ma rozwiązać nowa wersja tego aktu, którą opublikowano w ostatnich dniach ubiegłego roku. Proponowane przepisy zakładają istotne zmiany m.in. w zakresie zasilania ZSIN danymi EGiB – podstawą mają być tu powiatowe usługi sieciowe. Projekt wprowadza ponadto nowe regulacje w zakresie wymiany zawiadomień elektronicznych pomiędzy starostwami a sądami w związku ze zmianami w księgach wieczystych oraz ewidencji gruntów. Przepisy zmodyfikują formę zawiadomień z KW do EGiB, a także otworzą drogę do wdrożenia w powiatach wymiany zawiadomień z EGiB do KW.

W toku konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych do projektu rozporządzenia zgłoszono kilkadziesiąt propozycji zmian, z których część uwzględniono. Dotyczy to chociażby takich kwestii jak wymiana zawiadomień elektronicznych.

Przepisy mają wejść w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Jednocześnie rozporządzenie daje Głównemu Geodecie Kraju więcej czasu na dostosowanie ZSIN do nowych regulacji, a także powiatom na dostosowanie swoich systemów informatycznych do prowadzenia EGiB. Według pierwszej wersji projektu prace te należało wykonać do końca br. Ostateczne – w związku z przedłużającymi się pracami legislacyjnymi – termin ten przedłużono do 31 grudnia 2023 r.

Ponadto pierwsze przekazanie przez starostów kopii zbiorów danych EGiB do centralnego repozytorium powinno nastąpić w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Najnowsza treść projektu rozporządzenia ws. ZSIN dostępna jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama