Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-02-15 | Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Przetargi, Ludzie, Kataster

Mapy hałasu z opóźnieniem


Do czerwca 2007 roku 12 miast miało stworzyć mapy akustyczne. Większość jednak nie wywiązała się z unijnych zobowiązań, a Polskę czekają za to kary.

To kolejny obowiązek, który samorządy musiały udźwignąć same - bronią się spóźnialscy. Za 5 lat do utworzenia map będą zobowiązane miejscowości powyżej 100 tys. mieszkańców.
Mapy akustyczne prezentują skażenie środowiska hałasem. Mogą być pomocne architektom, planistom oraz służbom ochrony środowiska np. do nadzorowania przestrzegania standardów akustycznych. Mapy miały być wykonane do czerwca 2007 r. w: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Białymstoku i Gdyni.
Obowiązek ten na miasta powyżej 250 tys. mieszkańców nałożyły: dyrektywa 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej z 25 czerwca 2002 r. w sprawie oceny i kontroli poziomu hałasu w środowisku oraz ustawa Prawo ochrony środowiska.
W terminie z obowiązku wywiązał się tylko Gdańsk. Warszawa i Poznań stworzyły swoje mapy, ale z opóźnieniem. Pozostałe miasta do tej pory nie wypełniły unijnych zobowiązań. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest w stałym kontakcie z tymi miastami. Na 30 listopada zeszłego roku do przekazania map zobowiązały się Katowice, Kraków i Lublin. Do końca stycznia br. swoje mapy miały przekazać Wrocław i Gdynia. Nie zrobiły tego. Natomiast Białystok, Bydgoszcz, Szczecin i Łódź mają przekazać je do 30 czerwca 2008 roku, czyli rok po terminie.
W 2006 roku GIOŚ zorganizował (za unijne pieniądze) szkolenia dla samorządowców i innych zobowiązanych podmiotów. Stworzono wytyczne do sporządzania map.
Z czego zatem wynikają opóźnienia? Miasta wskazują na brak funduszy, brak odpowiedniego rozporządzenia oraz utrudnienia związane z ustawą o prawie zamówień publicznych - wyjaśnia GIOŚ.
Sprawa map jest poważna, ponieważ opieszałość dotyczy nie tylko samorządów. Oprócz miast obowiązki wykonania ich mieli też zarządzający drogami o natężeniu ruchu powyżej 6 mln pojazdów rocznie, liniami kolejowymi powyżej 60 tys. pociągów rocznie oraz największe polskie lotnisko, Okęcie. Również dla dróg i kolei rozporządzenie MŚ ukazało się zbyt późno - w styczniu 2007 roku. Pomimo rocznego terminu zawartego w rozporządzeniu, nadal z mapami nie uporały się koleje.
Komisja już zaczyna się sprawą interesować. Zwróciła się do GIOŚ o informacje na temat metod obliczeniowych do map. Wcześniej czy później czekają nas kary. Kolejny etap „mapowania” przypada za 5 lat. Wtedy do utworzenia map będą zobowiązane miejscowości powyżej 100 tys. mieszkańców.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

niekompetencja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  



zobacz też:

Mapy akustyczne Warszawy

Na stronie internetowej Urzędu m.st. Warszawy udostępniono mapy akustyczne. Stanowią one odwzorowanie graficzne średnich...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1921 roku nie umiało czytać ani pisać 33,1% obywateli naszego kraju w wieku powyżej 10 lat?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Majde (1937-2009)

Andrzej Majde (1937-2009)
Pochodził z w wielodzietnej rodziny nauczycielskiej gorzko doświadczonej losami wojny i okupacji. Urodził się 13 maja 1937 r. w Ciechanowie. Absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Pracę dydaktyczno-naukową rozpoczął w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1961
Prezentacja pierwszego autografu analitycznego AP-1 (skonstruowanego przez U.V. Helavę). Producentem urządzenia były: Ottico Meccanica Italiana i Bendix Corporation z USA.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama