Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-06-03| GNSS, Geodezja, Teledetekcja

EUSPA ogłasza zwycięzców konkursu #myEUspace

Konkurs #myEUspace, ogłoszony we wrześniu 2021 r. w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej CASSINI, w którym pula nagród wynosi ponad 1 mln euro, jest jednym z największych konkursów organizowanych dotychczas przez Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA).


EUSPA ogłasza zwycięzców konkursu #myEUspace

Innowatorzy i przedsiębiorcy stanęli przed wyzwaniem opracowania i komercjalizacji produktów lub aplikacji wykorzystujących dane i usługi pochodzące z programu kosmicznego Unii Europejskiej. Choć rozwiązania dotyczyły różnych sektorów, takich jak usługi oparte na lokalizacji, inteligentna mobilność, geomatyka i inteligentne rolnictwo, ich wspólną cechą jest wykorzystanie danych z programów Galileo i Copernicus, a także synergii między nimi.

Wyniki konkursu ogłoszono podczas Dnia Przedsiębiorczości – wydarzenia zorganizowanego w siedzibie EUSPA w Pradze. 43 początkujące przedsiębiorstwa typu start-up miały szansę zaprezentować się przed czołowymi europejskimi inwestorami dostarczającymi kapitał podwyższonego ryzyka oraz dyrektorem generalnym ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej w Komisji Europejskiej Timo Pesonenem.

– Dzięki inicjatywie CASSINI wspieramy innowacje i wzrost gospodarczy, aby dać szansę wielu nieodkrytym talentom w Unii Europejskiej. Projekty przedstawione dziś, podczas Dnia Przedsiębiorczości w EUSPA, stanowią niezbity dowód na to, co można osiągnąć, gdy połączymy ducha przedsiębiorczości, innowacyjność i dane dotyczące przestrzeni kosmicznej UE – stwierdził Timo Pesonen.

– Dane i usługi związane z przestrzenią kosmiczną napędzają innowacje i umożliwiają rozwój przełomowych technologii w wielu sektorach – powiedział dyrektor wykonawczy EUSPA Rodrigo da Costa. – Start-upy z dużym entuzjazmem wykorzystują potencjał, jaki oferuje program kosmiczny UE. Chciałbym pogratulować zarówno zwycięzcom, jak i uczestnikom za ich wysiłek – dodał.

Zwycięzcy konkursu #myEUspace

W ścieżce 1. zadaniem uczestników było opracowanie prototypu na podstawie teoretycznego pomysłu.
• SANGENE: Zintegrowany pasywny radar oparty na GNSS do wykrywania i wstępnej lokalizacji przeszkód.
• EO4ART: Aplikacja internetowa do tworzenia artystycznych i spersonalizowanych produktów na podstawie zdjęć satelitarnych określonego regionu.
• ALTIWAVE: Dane satelitarne dla sektora energii morskiej o wysokości fal w danym regionie.
• Master Map: Automatyczny system mapowania dróg w celu optymalizacji ich utrzymania.
• VirtualCrop: Aplikacja do zrównoważonego rolnictwa precyzyjnego, która zamienia telefony w narzędzia do zbierania i analizy danych.
• RIGOROUS: Sprawne i skuteczne opracowywanie i wdrażanie rozwiązań opartych na wykorzystaniu algorytmów intensywności i losowości do optymalizacji tras w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Natomiast w ścieżce 2. uczestnicy mieli opracować produkt na podstawie prototypu i wprowadzić go na rynek.
• Platforma C-ITS: Platforma C-ITS zwiększająca bezpieczeństwo na drogach, wykorzystująca dane z programów Galileo i Copernicus.
• E20.Green: Inteligentna platforma oparta na GNSS, AI, obserwacji Ziemi i internecie rzeczy, umożliwiająca przedsiębiorstwom zarządzającym polami golfowymi i miejskimi terenami zielonymi efektywne rozporządzanie środkami, działaniami i polami.
• SPAI: Rozwiązanie umożliwiające łatwą integrację analityki satelitarnej z praktyczną pracą ekspertów i użytkowników niebędących specjalistami, pozwalające, dzięki sztucznej inteligencji, bez wysiłku odkryć wartości z obserwacji Ziemi.
• SOILSPECT: Automatyczne monitorowanie osiadania gruntu na placach budowy.
• Agricircle: Tablica wyników rolnictwa regeneracyjnego.

Źródło: EUSPA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama