|2008-02-14|
Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje
Mapy dna morskiego i prawa do zasobów naturalnych
Nowe dane opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu New Hampshire i NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) wskazują, że zbocze kontynentalne Alaski znajduje o ponad 100 mil morskich dalej od linii brzegowej niż przyjmowano wcześniej.
Dane zbierane podczas niedawnej wyprawy do przylądka Chukchi, odległego o około 600 mil na północ od brzegów Alaski, mogą wesprzeć starania Amerykanów o prawa do bogactw naturalnych zalegających pod dnem morza poza strefą 200 mil od brzegu.
Zgodnie z Konwencją ONZ nt. „Prawa morza” państwa nadbrzeżne mają suwerenne prawa nad szelfem kontynentalnym do eksploracji i eksploatacji jego zasobów naturalnych. Szelf kontynentalny państwa nadbrzeżnego obejmuje dno morza i podziemie podmorskich obszarów, ciągnących się poza jego morzem terytorialnym przez naturalne przedłużenie jego terytorium lądowego do zewnętrznego skraju kontynentalnej krawędzi albo na odległość 200 mil morskich od linii podstawowej, jeżeli zewnętrzny skraj kontynentalny nie sięga do tej odległości.
Konwencja, obecnie rozpatrywana przez Senat USA, daje jednak możliwość rozszerzenia prawa do zasobów pod dnem morskim poza podnóże zbocza kontynentalnego, gdy kryteria geologiczne poparte są danymi naukowymi. Podczas ekspedycji polarnej, którą poprowadzono w sierpniu i wrześniu ub.r. na pokładzie kutra należącego US Coast Guard, zastosowano nowoczesne echosondy. Pozwoliło to na pozyskanie wysokorozdzielczych danych i obrazów tego dotąd słabo rozpoznanego obszaru. Mapy, jakie na ich podstawie wykonano, obejmują pas o długości ponad 5,4 tys. mil morskich.
AB, NOAA
|