Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-02-14| Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje

Mapy dna morskiego i prawa do zasobów naturalnych


Nowe dane opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu New Hampshire i NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) wskazują, że zbocze kontynentalne Alaski znajduje o ponad 100 mil morskich dalej od linii brzegowej niż przyjmowano wcześniej.

Dane zbierane podczas niedawnej wyprawy do przylądka Chukchi, odległego o około 600 mil na północ od brzegów Alaski, mogą wesprzeć starania Amerykanów o prawa do bogactw naturalnych zalegających pod dnem morza poza strefą 200 mil od brzegu.

Zgodnie z Konwencją ONZ nt. „Prawa morza” państwa nadbrzeżne mają suwerenne prawa nad szelfem kontynentalnym do eksploracji i eksploatacji jego zasobów naturalnych. Szelf kontynentalny państwa nadbrzeżnego obejmuje dno morza i podziemie podmorskich obszarów, ciągnących się poza jego morzem terytorialnym przez naturalne przedłużenie jego terytorium lądowego do zewnętrznego skraju kontynentalnej krawędzi albo na odległość 200 mil morskich od linii podstawowej, jeżeli zewnętrzny skraj kontynentalny nie sięga do tej odległości.



Konwencja, obecnie rozpatrywana przez Senat USA, daje jednak możliwość rozszerzenia prawa do zasobów pod dnem morskim poza podnóże zbocza kontynentalnego, gdy kryteria geologiczne poparte są danymi naukowymi.
Podczas ekspedycji polarnej, którą poprowadzono w sierpniu i wrześniu ub.r. na pokładzie kutra należącego US Coast Guard, zastosowano nowoczesne echosondy. Pozwoliło to na pozyskanie wysokorozdzielczych danych i obrazów tego dotąd słabo rozpoznanego obszaru. Mapy, jakie na ich podstawie wykonano, obejmują pas o długości ponad 5,4 tys. mil morskich.

AB, NOAA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS