|2008-02-13|
Geodezja, Mapy, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy
Komitet Geodezji PAN przygotuje raport na temat stanu polskiej nauki w dziedzinie geodezji i kartografii
W siedzibie Polskiej Akademii Nauk odbyło się wczoraj (12 lutego) posiedzenie plenarne Komitetu Geodezji. Jednym z punktów obrad było przyjęcie planu i harmonogramu prac związanych z opracowaniem raportu o stanie dyscypliny naukowej „Geodezji i kartografia” w latach 1995-2007. Ostatnie tego typu zbiorcze opracowanie powstało w 1995 r.
Do końca tego roku PAN ma przygotować opracowanie na temat stanu polskiej nauki w okresie 1995-2007. W związku z tym wszystkie komitety PAN, w tym Komitet Geodezji, muszą opracować własne raporty przedstawiające poszczególne dyscypliny naukowe. Raport będzie zawierał m.in.: ● zakres tematyczny dyscypliny, ● strukturę instytucjonalną (placówki naukowe, kadry, komitety i towarzystwa naukowe, formy informacji i promocji), ● dorobek naukowy w badanym okresie (odkrycia naukowe, wynalazki, patenty, szkoły naukowe, zastosowania praktyczne, udział w światowym dorobku publikacyjnym), ● miejsce dyscypliny w nauce światowej, udział w programach ramowych UE, ● ocenę systemu sterowania badaniami naukowymi w Polsce (inicjatywy badawcze, propozycje poprawy sytuacji, model kariery naukowej w Polsce a efektywność badań naukowych).
Dokument ma pokazać zmiany, jakie zaszły w nauce polskiej w latach 1995-2007, jej atuty i słabości oraz przedstawić konkretne wnioski. Podczas posiedzenia Komitetu Geodezji ustalono, że poszczególne sekcje Komitetu przygotują własne raporty do końca maja br., na ich bazie jesienią powstanie raport obejmujący naukowe aspekty rozwoju całej dziedziny „Geodezja i kartografia”.
W czasie dyskusji zastanawiano się m.in. nad tym, czy w przygotowywanym dokumencie akcent należy położyć na wykorzystanie nauki w gospodarce, czy też na czysto badawczy/poznawczy charakter prac, jak również nad obiektywizmem takiego opracowania (stan nauki opisują sami naukowcy). Nie bez znaczenia dla dyskusji było ukazanie się dzień wcześniej artykułu pt. „Polska Anemia Nauk” (w „Gazecie Wyborczej”). Opisano w nim wyniki ankiety, w której kilkuset naukowców poddało druzgocącej krytyce stan polskiej nauki, szkolnictwa wyższego, ścieżki awansów, sposobów finansowania itp.
W części prezentacyjnej posiedzenia prof. Krzysztof Haman z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił referat pt. „Antropogeniczne i naturalne przyczyny zmian klimatu”. Obrady prowadził prof. Lubomir W. Baran, przewodniczący Komitetu Geodezji. Gościem naukowców był Wiesław Potrapeluk, główny geodeta kraju.
Jerzy Przywara
|