Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-03-16| Geodezja, GIS, Edukacja

Jak CENAGIS może pomóc w rozwoju krajowej IIP?

Dzięki finiszującemu projektowi CENAGIS polscy naukowcy zajmujący się geoinformacją zyskali nowoczesne narzędzia do prowadzenia badań. Ale – jak podkreślano na dzisiejszym (16 marca) posiedzeniu Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej – mogą się one przysłużyć również biznesowi, urzędom czy zwykłym obywatelom.


Jak CENAGIS może pomóc w rozwoju krajowej IIP?
Jak CENAGIS może pomóc w rozwoju krajowej IIP?
Jak CENAGIS może pomóc w rozwoju krajowej IIP?

CENAGIS wstępem do Akademickiej IIP

Dotychczasowe rezultaty kończącego się właśnie projektu CENAGIS (Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych) przedstawił jego kierownik dr hab. Dariusz Gotlib z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W ramach tego przedsięwzięcia o wartości 25 mln zł udało się zbudować nowoczesną platformę chmurową, która naukowcom zajmującym się geodezją, kartografią i dziedzinami pokrewnymi zapewnia zdalny dostęp do nowoczesnej infrastruktury informatycznej. Chodzi tu nie tylko o serwery (a kupiono ich aż 66), ale również o różnorodne pakiety oprogramowania (zarówno komercyjnego, jak i otwartego), zharmonizowane zbiory geodanych, narzędzia analityczne czy usługi udostępniania danych.

Jak podkreślił Dariusz Gotlib, infrastruktura CENAGIS nie jest rozwiązaniem komercyjnym, ale platformą do naukowych eksperymentów, których docelowym efektem mają być gotowe i sprawdzone rozwiązania dla biznesu, urzędów czy zwykłych obywateli. Choć liderem projektu jest Politechnika Warszawska, to infrastruktura CENAGIS jest otwarta również dla innych jednostek naukowych zajmujących się szeroko rozumianą geoinformacją. Za pośrednictwem Sieci Naukowych Analiz Geoprzestrzennych w przedsięwzięcie to zaangażowało się aż 28 podmiotów z całego kraju. W CENAGIS uczestniczą również firmy OPEGIEKA, Hexagon oraz CloudFerro, które mają m.in. wspierać komercjalizację wyników badań.

Choć formalnie realizacja tego przedsięwzięcia dobiega już końca, to przygotowana w jego trakcie infrastruktura powinna służyć przez długie lata. Finansową podstawą jej utrzymywania i rozwoju mają być różnorodne projekty badawczo-rozwojowe realizowane w całym kraju. Dariusz Gotlib wyraził nadzieję, że CENAGIS ma szansę stać się krajową Akademicką Infrastrukturą Informacji Przestrzennej, czyli rozwiązaniem, które pozwoli m.in. na integrację rodzimego środowiska naukowego, dzielenie się wynikami badań oraz skuteczniejsze realizowanie działalności edukacyjnej. Liczy także, że platforma ta zapewni wymierne korzyści dla szerokiego grona użytkowników polskiej IIP – podstawą ku temu ma być choćby podpisane rok temu porozumienie między PW a GUGiK. Zachęcił jednocześnie wszystkich zainteresowanych do zgłaszania pomysłów na wykorzystanie infrastruktury CENAGIS – np. do testowania nowych aplikacji, algorytmów, usług czy danych.

Wymierne korzyści z SIPAM

Tematem marcowego posiedzenia Rady IIP było również przedstawienie stanu rozwoju Systemu Informacji Przestrzennej Administracji Morskiej (SIPAM). Rozwiązanie to integruje dane przestrzenne poszczególnych urzędów morskich oraz innych instytucji zajmujących się morzem. Oferuje zarówno ogólnodostępny geoportal oraz usługi sieciowe, jak i narzędzia dostępne dla uprawnionych użytkowników. Jak podkreślił kierownik projektu SIPAM Kamil Rybka z Ministerstwa Infrastruktury, liczba wywołań geoportalu wynosi już około 11 tys. miesięcznie, co znacząco przekroczyło pierwotne założenia. To przekłada się zaś na wymierne korzyści, takie jak znacznie mniejsza liczba wniosków wpływających do urzędów morskich, dotyczących udostępniania informacji publicznej. Kamil Rybka zapowiedział ponadto dalsze rozwijanie systemu, w tym jego rozbudowę o nowe dane.

Wdrażanie INSPIRE przyspiesza

Optymistyczne wieści płyną także z frontu wdrażania unijnej dyrektywy INSPIRE regulującej budowę europejskiej IIP. Jak powiedziała Ewa Surma z GUGiK, zeszłoroczne wskaźniki wskazują duży postęp naszego kraju w tym zakresie. Wyraźną poprawę odnotowano przede wszystkim w przygotowaniu metadanych oraz udostępnianiu usług pobierania i przeglądania danych przestrzennych zgodnych z INSPIRE. Szczegóły mamy poznać już wkrótce po zaakceptowaniu krajowego sprawozdania przez Komisję Europejską.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama