|2020-08-21|
GIS
Startuje SIP Administracji Morskiej
Wczoraj (20 sierpnia) Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej upubliczniło System Informacji Przestrzennej Administracji Morskiej (SIPAM). Co w nim znajdziemy?
Jak wyjaśnia resort, SIPAM przyczyni się do zwiększenia dostępności zbiorów danych administracji morskiej oraz możliwości ponownego ich wykorzystania. Najbliższe tygodnie zostaną poświęcone na dostrajanie sprzętu i oprogramowania zgodnie z zaobserwowanymi potrzebami użytkowników.
Umowa na budowę i wdrożenie systemu o wartości 1,91 mln zł została podpisana na początku 2019 roku z krakowską firmą SmallGIS.
Centralnym punktem SIPAM (sipam.gov.pl) jest relacyjna baza GIS stanowiąca magazyn danych wektorowych, opisowych oraz skanów dokumentów. Dane wektorowe i opisowe są aktualizowane w węzłach lokalnych MGMiŻŚ oraz urzędów morskich. Każda zmiana wprowadzona w węzłach lokalnych jest automatycznie replikowana do węzła publicznego, który stanowi pojedynczy punkt dostępu do danych przestrzennych gromadzonych przez wszystkie organy administracji morskiej. Dzięki temu użytkownicy zewnętrzni węzła publicznego zawsze korzystają z najbardziej aktualnych zasobów.
Głównym punktem dostępu do danych SIPAM jest internetowa aplikacja Geoportal SIPAM. Oprócz standardowych funkcji związanych z wizualizacją i analizą danych przestrzennych zawiera szereg narzędzi przeznaczonych dla administracji morskiej. Znajdziemy tu takie warstwy jak: przebieg różnych kategorii granic na morzu, dane niezbędne dla żeglugi (choćby wraki, znaki nawigacyjne czy strefy zamknięte lub niebezpieczne), pozwolenia lokalizacyjne, dane związane z ochroną wybrzeża (np. wejścia na plażę) i gospodarowaniem nieruchomościami czy zasięgi danych rastrowych.
Dane SIPAM udostępniane są też za pośrednictwem usług sieciowych zgodnych ze standardami OGC. Zapewniają one dostęp do zasobów wektorowych, rastrowych oraz do dynamicznie generowanych kompozycji mapowych.
Z uwagi na to, że wszystkie obiekty przestrzenne zgromadzone w SIPAM posiadają ścisłe powiązanie z dokumentami źródłowymi, edycja danych opisowych i geometrycznych odbywa się współbieżnie w ramach jednego interfejsu Geoportalu SIPAM. Umożliwia on prowadzenie rejestrów dokumentów wraz z jednoczesną obsługą lokalizacji przestrzennej wspieraną przez wbudowaną mapę. Narzędzie to daje dostęp do dokumentów źródłowych związanych z wydawaniem przez administrację morską różnego rodzaju decyzji, pozwoleń i zaświadczeń. Dodatkową cechą tego narzędzia jest możliwość archiwizacji dokumentów oraz innych aktów normatywnych zawierających informacje przestrzenne.
Geoportal SIPAM zawiera także narzędzie, które ma na celu ułatwienie użytkownikom zewnętrznym tworzenie załączników mapowych do wniosków składanych do administracji morskiej. Umożliwia ono interaktywne przygotowanie załącznika mapowego, który można wydrukować i załączyć do pisma urzędowego. Narzędzie to zapewnia następujące funkcje:
- lokalizowanie istniejących obiektów przestrzennych,
- obsługa wielu układów współrzędnych (WGS84/ETRF89, PL-2000, PL-1992),
- możliwość wpisania tytułu załącznika oraz krótkiego opisu,
- możliwość wydruku mapy do pliku PDF zawierającego wykaz współrzędnych.
W SIPAM zaimplementowano ponadto repozytorium danych plikowych. Są w nim przechowywane duże pliki rastrowe oraz dane LiDAR. Oprócz tego w repozytorium przechowywane są skany dokumentów źródłowych, które są powiązane bezpośrednio z obiektami przestrzennym zgromadzonymi w bazie GIS. Dane rastrowe oraz LiDAR udostępniane są za pośrednictwem usługi ATOM. Natomiast dokumenty źródłowe udostępniane są bezpośrednio w Geoportalu SIPAM za pośrednictwem dedykowanego API.
Dane przestrzenne i opisowe SIPAM są dostępne również w formie danych Linked Data zapisanych w standardzie RDF (Resource Description Framework). Dane w tym standardzie można przeszukiwać na podstawie zapytań w języku SPARQL.
SIPAM wyposażono też w szereg interfejsów programistycznych API (Application Programming Interface) łączących w sobie metody programowania oraz specyfikacje techniczne i dokumentację, które umożliwiają zarejestrowanym użytkownikom uzyskanie dostępu do danych administracji morskiej.
Budowa systemu została zrealizowana w ramach unijnego projektu o łącznej wartości blisko 6 mln zł współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
JK
|