Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-02-21| GNSS

Kolejne stacje ASG-EUPOS zmodernizowane

Dzięki niedawnej modernizacji kolejnych stacji referencyjnych już niemal wszystkie instalacje systemu ASG-EUPOS w całym kraju śledzą sygnały GPS, Galileo, GLONASS oraz BeiDou.


Kolejne stacje ASG-EUPOS zmodernizowane <br />
Nowy odbiornik GNSS w Proszowicach (fot. GUGiK)
Nowy odbiornik GNSS w Proszowicach (fot. GUGiK)
Kolejne stacje ASG-EUPOS zmodernizowane <br />
Stan ASG-EUPOS po niedawnych modernizacjach (fot. GUGiK)
Stan ASG-EUPOS po niedawnych modernizacjach (fot. GUGiK)

Najnowsze modernizacje przeprowadzono na stacjach w Proszowicach w woj. małopolskim oraz w Lamkówku koło Olsztyna. Pierwsza została przejęta pod koniec ubiegłego roku od marszałka województwa małopolskiego na mocy porozumienia z GUGiK. Druga jest z kolei zarządzana przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Obie te stacje były dotychczas ostatnimi, które śledziły wyłącznie sygnały dwóch systemów GNSS – tj. amerykańskiego GPS oraz rosyjskiego GLONASS. Teraz – dzięki instalacji nowych odbiorników Leica GR50 – korzystają one również z europejskiego Galileo oraz chińskiego BeiDou.

W efekcie tych prac na dziś już tylko jedna stacja referencyjna ASG-EUPOS (tj. w Krakowie, KRA1) nie jest czterosystemowa. Nie obsługuje bowiem sygnałów BeiDou – wynika z informacji udostępnionych na stronie tej sieci.

Najnowsze etapy modernizacji ASG-EUPOS zwiększają dostępność czterosystemowych korekt RTK w kraju, a to powinno zapewnić wymierne korzyści dla użytkowników tego systemu. Oznacza to bowiem możliwość korzystania ze znacznie większej liczby satelitów GNSS, co przekłada się chociażby na szybszą inicjalizację i dokładniejszą pracę przy ograniczonej widoczności nieba – np. wśród wysokiej zabudowy czy pod drzewami (więcej o zaletach czterosystemowych korekt pisaliśmy w GEODECIE 2/2019).


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS