|2022-02-17|
GIS, Teledetekcja, Edukacja, Imprezy
Jak Copernicus może wspierać administrację [zapowiedź FP CUP Hackathon] - aktualizacja
W połowie marca, po raz pierwszy w Polsce, odbędzie się FP CUP Hackathon – wydarzenie organizowane w ramach projektu Framework Partnership Agreement on Copernicus User Uptake (FP CUP). Jest ono poświęcone wykorzystaniu danych i produktów programu Copernicus. Wymyśl zastosowanie danych satelitarnych w odpowiedzi na Regionalne Inteligentne Specjalizacje (RIS). Dopracuj je pod okiem ekspertów i wygraj nagrody oraz przepustkę do nowej kariery i lepszej przyszłości.
Copernicus to unijny program obserwacji Ziemi, w ramach którego analizuje się naszą planetę i jej środowisko, aby uzyskać maksymalne korzyści dla wszystkich obywateli Unii. W jego ramach dostępne są usługi informacji oparte na obserwacji satelitarnej Ziemi oraz dane in situ (inne niż dotyczące kosmosu). Program jest koordynowany i zarządzany przez Komisję Europejską i realizowany we współpracy z państwami członkowskimi, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), agencjami UE i instytutem badawczym Mercator Océan. Użytkownicy mają bezpłatny i otwarty dostęp do usług informacyjnych świadczonych w ramach tego programu.
Celem FP CUP Hackathon jest znalezienie nowych sposobów na wykorzystanie tych danych i wsparcie jednostek administracji publicznej w realizacji zadań w ramach Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji (RIS) w danym województwie.
Czym jest FP CUP Hackathon?
Wydarzenie FP CUP Hackathon (edycja pierwsza) składa się z dwóch części – warsztatowej i konkursowej. Zarejestrowane drużyny spotkają się najpierw w sobotę 12 marca na całodniowym warsztacie, a następnie za tydzień, 19 marca, będzie miał miejsce finał, podczas którego drużyny rywalizować będą o zwycięstwo i nagrody. W tygodniu między obiema częściami hackathonu odbędą się także zdalne sesje mentorskie – uczestniczące drużyny będą miały okazję zadać pytania zarówno ekspertom technicznym, jak i biznesowym.
Hackathon to zwykle wydarzenie, podczas którego uczestnicy w bardzo krótkim okresie (od kilku godzin do dwóch dni) opracowują nowe rozwiązania, tworzą aplikacje i strony internetowe oraz rozwiązują postawione przed nimi wyzwania. Ze względu na złożoną naturę wykorzystania danych satelitarnych z programu Copernicus, ta edycja hackathonu ma formę bardziej warsztatową, gdzie skrystalizowane już pomysły i opracowujące je drużyny są prowadzone przez mentorów i ekspertów ku realizacji.
Kto powinien wziąć udział?
Wydarzenie jest skierowane do studentów i doktorantów polskich uczelni, którzy studiują kierunki takie jak: geografia, geodezja, kartografia, teledetekcja, geoinformatyka, informatyka i pokrewne. A jeśli dodatkowo mają zacięcie do marketingu i posiadają żyłkę przedsiębiorcy, to jest to wydarzenie dla nich.
W I edycji organizatorzy zapraszają studentów: Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Politechniki Gdańskiej.
Jeśli ktoś nie jest studentem lub doktorantem wskazanych uczelni, ale uczy się w województwie mazowieckim, dolnośląskim lub pomorskim, także może dołączyć do udziału w Hackathonie. Natomiast mieszkańców innych województw organizatorzy zapraszają do kontaktu.
W tej edycji FP CUP Hackathon poszukiwane są drużyny, które mają już swój pomysł lub jego zalążek. Jeśli potencjalny uczestnik nie ma jeszcze pomysłu ani drużyny, to najpierw powinien przejrzeć listę wyzwań i zainspirować się do znalezienia rozwiązań.
Kiedy odbędzie się FP CUP Hackathon?
FP CUP Hackathon odbędzie się w sobotę 12 marca (warsztaty od 9:00 do 17:00) oraz w sobotę 19 marca (finał od 12:00 do 14:00). Spotykanie odbywa się wirtualnie poprzez udostępnione zarejestrowanym uczestnikom łącze.
Udział w hackathonie jest darmowy. Wystarczy wypełnić formularz rejestracji na stronie https://fpcup.pl/hackathon/.
Organizatorami FP CUP Hackathon jest Instytut Geodezji i Kartografii oraz firma Absiskey Polska przy współudziale uczelni.
AKTUALIZACJA Z 14 MARCA: Termin wydarzenia został przeniesiony na 7 maja.
Informacje o innych nadchodzących konferencjach z zakresu GIS, geodezji i kartografii publikujemy w dziale Geokonferencje
Źródło: Organizatorzy
|