wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-11| Geodezja, Prawo

Ułatwienia w scalaniu opublikowane w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw (poz. 32) ukazała się ustawa o zmianie ustawy o scalaniu i wymianie gruntów, ustawy o utracie mocy prawnej niektórych ksiąg wieczystych oraz ustawy o drogach publicznych.


Ułatwienia w scalaniu opublikowane w Dzienniku Ustaw

Przepisy te mają na celu przede wszystkim usprawnienie i przyśpieszenie prowadzenia postępowań scaleniowych, a także ustalenie procedury postępowania w przypadku obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego.

Ustawa wprowadza rozwiązania prawne umożliwiające rezygnację z odczytywania postanowienia o wszczęciu postępowania scaleniowego na zebraniu uczestników, co – w ocenie autorów przepisów – przyczyni się do usprawnienia tych czynności. Wprowadzane rozwiązanie jest szczególnie oczekiwane w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ze względu na możliwość ograniczenia bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Nowelizacja wprowadza ponadto obowiązek zamieszczania postanowienia o wszczęciu postępowania scaleniowego oraz postanowienia organu wyższego stopnia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych urzędu obsługującego organ, który wydał postanowienie.

Zmiany w ustawie o scalaniu i wymianie gruntów dotyczą ponadto:

 • doprecyzowania czynności związanych z określaniem przebiegu granic scalenia lub wymiany gruntów (tzw. granic zewnętrznych) wykonywanych po wszczęciu postępowania przez odesłanie do przepisów Prawa geodezyjnego i kartograficznego w zakresie określania przebiegu granic, tj. w szczególności: wznowienia znaków granicznych, wyznaczenia punktów granicznych ujawnionych uprzednio w EGiB lub ustalenia przebiegu granic,
 • określenia sposobu zawiadamiania właścicieli gruntów przyległych do granic obszaru scalenia o miejscu i terminie wykonywania czynności, o których mowa powyżej (będzie to realizowane analogicznie jak w postępowaniu scaleniowym, tj. w formie obwieszczenia),
 • wprowadzenia możliwości zgłaszania przez uczestników postępowania, przed okazaniem projektu scalenia lub wymiany, propozycji co do sposobu wydzielenia gruntów w zamian za grunty dotychczas posiadane, w szczególności w zakresie ich lokalizacji,
 • wskazania starosty jako organu uprawnionego do występowania z wnioskiem do sądu właściwego do prowadzenia ksiąg wieczystych o dokonanie wpisów w KW w zakresie zmian wynikających z decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia lub wymiany gruntów,
 • określenia katalogu dokumentów załączanych do wniosku starosty,
 • wprowadzenia przepisów umożliwiających wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej przy realizacji zadań związanych z przeprowadzaniem postępowań scaleniowych,
 • wprowadzenia przepisów mających na celu usprawnienie procedury w zakresie ustalania stron postępowania w przypadku nieuregulowanego lub nieujawnionego stanu prawnego gruntów tworzących obszar scalenia.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, a więc 10 lutego br. Wyjątkiem są zmiany w ustawie o drogach publicznych, które zaczynają obowiązywać po 7 dniach, czyli 18 stycznia.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Scalenia Oo, to teraz całkiem WBG będzie dowolnie kształtować przestrzeń wiejska, niektórzy nawet nie dowiedzą się, że w ich wsi toczy się postępowanie scaleniowe.
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Scalenia Właśnie uświadomiłeś wszystkich czytających o braku swojej wiedzy na temat scaleń i braku podstawowej wiedzy na ten temat
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Scalenia Przejedź się po wsiach w których niedawno zakończyło się scalenie i przekaż rolnikom swoją bogatą wiedzę na ten temat, uważaj tylko na latające widły by nie trafiły Cię w plecy.
zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS