Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-21| Mapy

Międzynarodowe wyróżnienie dla polskiego atlasu

Wśród laureatów konkursu na najlepsze mapy i atlasy, który towarzyszy Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej, znalazło się jedno polskie opracowanie.


Międzynarodowe wyróżnienie dla polskiego atlasu <br />
fot. Zakład Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji WGSR UW/Fb
fot. Zakład Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji WGSR UW/Fb

Tegoroczna, już 30. Międzynarodowa Konferencja Kartograficzna odbywała się w dniach 14-18 grudnia we włoskiej Florencji. Nieodłącznym elementem tego wydarzenia jest wystawa, na której prezentowane są opracowania kartograficzne z całego świata. Najlepsze z nich otrzymują nagrody i wyróżnienia.

W tym roku wśród laureatów znalazł się Atlas Geograficzny Białorusi dla niewidomych, który zwyciężył w kategorii „Inne produkty kartograficzne”. Atlas opracowała Nadzieja Avizhych w ramach swojej pracy magisterskiej napisanej pod opieką dr Izabeli Gołębiowskiej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Publikacja składa się z dwóch tomów. Pierwszy zawiera mapy przyrodnicze, a drugi – społeczno-ekonomiczne. Jest to pierwszy w ogóle atlas Białorusi dla osób niewidomych i słabowidzących. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku stanowi zatem pierwszą okazję do poznania swojej ojczyzny za pomocą map.

Warto podkreślić, że to już kolejne wyróżnienie dla tego opracowania. Związana z nim praca dyplomowa została nagrodzona w XI Ogólnopolskim Konkursie Prac Dyplomowych z zakresu Kartografii, Geomatyki i Geoinformacji (III miejsce) oraz w XVI edycji konkursu na najlepsze prace naukowe poświęcone tematyce niepełnosprawności „Otwarte drzwi” (I miejsce).

Oprócz tego nasz kraj na Międzynarodowej Wystawie Kartograficznej reprezentowały następujące opracowania:

  • Mapa topograficzna 1:10 000, arkusze „Nowy Targ” i „Przezmark”, wykonanie: ErgoGIS na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
  • Mapa topograficzna 1:10 000, arkusz „Brzeźce”, wykonanie: OPGK Rzeszów na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
  • Mapa topograficzna 1:10 000, arkusz „Połaniec”, wykonanie: Geokart-International Rzeszów na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
  • Mapa turystyczna Bieszczadów w skali 1:60 000 wydawnictwa ExpressMap.
  • Mapa turystyczna Brdy w skali 1:60 000 wydawnictwa Eko-Graf.
  • Mapa fortyfikacji Półwyspu Helskiego w skali 1:15 000 i 1:20 000 wydawnictwa Casamata.
  • Mapa turystyczna Bieszczadów w skali 1:50 000 wydawnictwa Eko-Graf.
  • Atlas Map Państwowego Instytutu Geologicznego pod redakcją Stanisława Wołkowicza.
  • Atlas Karkonoszy wydany przez Karkonoski Park Narodowy oraz jego czeski odpowiednik pod redakcją Waldemara Spallka.
  • Atlas Wyszehradzki wydany przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka pod redakcją Przemysława Śleszyńskiego i Konrada Czapiewskiego.
  • Historyczny Geoportal Lublina opracowany przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN.
  • Internetowy Atlas Polski Niepodległej przygotowany przez Instytut Historii PAN oraz Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.
  • Baza Danych Obiektów Topograficznych przygotowana przez GUGiK.
  • Atlas geograficzny dla uczniów liceów i techników wydany przez wyd. Demart.
  • Atlas historyczny – od starożytności do współczesności wydany przez wyd. Nowa Era.
  • Atlas Biblijny wydany przez wyd. Bernardinum pod redakcją prof. Adama Linsenbartha.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS